Korálky a tvorba náramkov

Naspäť24. 06. 2021 ČLÁNKY

Korálky, granátky, gorálky, gorále a ich navliekanie. Ozdobte si s nami zápästia, creActívci.

Keď si chcem oddýchnuť a načerpať inšpiráciu, rada si pozerám rôzne inšpiračné časopisy o tom, ako vyzerať chick na leto. Nie je to len o tom, čo si obliekam, aby som sa cítila príjemne a aj tak vyzerala. Jednoduchý outfit je super ozvláštniť doplnkami. V šatníku mám šaty a kúsky oblečenia, na ktoré sa teším už od zimných mesiacov. Pozriem sa do svojej šperkovničky, ale tam toho veľa nie je. Listujem ešte raz magazín a hľadám inšpiráciu na doplnky k outfitu. Zo stránky venovanej móde na leto na mňa zamáva farebný náramok z malých korálok. Máme tu víťaza, dámy a páni.


Trendovou záležitosťou tohto leta je rokajl rôznych veľkostí, perlové korálky, korálky s písmenkami a výbuch farieb, pospájaný dokopy. Náramky ale aj náhrdelníky v tomto duchu majú byť farebné, čím ozvláštnia každý jednofarebný outfit.

 

Korálky a tvorba náramkov – technika

Obrázky s inšpiráciou na korálkové náramky na nohy a ruky.

Technika je veľmi dôležitá pri každej tvorivej činnosti, avšak na navliekaní korálok sa toho až tak veľa nepokazí aj bez techniky. Veď to bude malina, sebavedomo vyhlásim sama pre seba a už si aj googlim techniky navliekania korálok. Čo už sa dá na navliekaní pokaziť?


Korálky a tvorba náramkov si vyžadujú len jednu techniku. Zobrať korálku a cez otvor na navliekanie ju navliecť na nejakú šnúrku, nylon alebo nitku. Koniec.


Najdôležitejšie je, vybrať si správny materiál a náramok zabezpečiť, aby odolal každodennému noseniu a aby bol pohodlný. Výber korálky nepodlieha vysokým kritériám, dôležité je vybrať také, ktoré sa k sebe hodia a navzájom sa nebijú. Malé korálky ako rokajl nemusia vyzerať dobre s príliš veľkými okrúhlymi korálkami. Aj keď, kreativite sa medze nekladú a ak to nakoniec nevyjde, môžem to zhodiť na zámer umelca. Veď to je každý kto tvorí – umelec vo svojom vlastnom živote. No a dnes je to moderné. Urobiť si trošku korálkový chaos a vyčarovať z toho niečo, čo tu ešte nebolo.


Spôsob navliekania, ktorý som si vybrala ja, presne zodpovedá chaosu. Pri tvorbe sa chcem zabávať a nemyslieť príliš na pravidlá, preto navliekanie bude založené na náhode. Jediné, čo sa snažím ovplyvniť je poradie korálok tak, aby po sebe nasledovali korálky s odlišnou farbou. Rozhodla som sa, že náramok bude mať vypletené farebné kvetinky.


Na internete som našla mininávod na techniku vypletania kvetiniek, ktorý prikladám sem.

Infogragika s opstupom na navliekanie korálok do tvaru kvetu.

Korálky a tvorbu náramku nezačnem bez toho, aby som si vymerala obvod svojho zápästia. Našla som informácie o tom, aká má byť dĺžka základu, na ktorý sa bude navliekať. Ak by som išla robiť náramok, kde navliekam korálky za sebou a nič nevypletám, odmeriam si približne 22 cm na náramok. Aj keď reálne má moje zápästie obvod približne 15 cm, odstrihnem si viac základu, lebo ho budem potrebovať na vytvorenie zapínania.


Ak budem vypletať a korálky na základe budem rôzne uzliť (ako v mininávode na tvorbu kvietkov), odstrihnem si radšej viac základu – približne 40 cm. Radšej sa popasovať s dlhým základom, ako prerábať náramok na trikrát len preto, že bol príliš krátky. Na taký dlhý základ sa zmestia všetky korálky, vypletanie aj upevnenie základu.


Dôležité detaily techniky mám za sebou. Čo všetko budem na navliekanie náramkov potrebovať?

 

Korálky a tvorba náramkov - produkty

Na obrázkoch sú zobrazené korálky, kliešte, nožnice a nylon. Sú to produkty, ktoré budeme pri práci potrebovať.

Navliekanie korálok a tvorba náramkov si vyžaduje dostatok času a správne pomôcky, ako napríklad bižutérne kliešte alebo pomocné misky, komponenty na uzatvorenie náramkov, napríklad kovové karabínky alebo zatláčací rokajl, no a hlavne nylon, pruženku, drôtiky alebo šnúrky, aby bolo korálky na čo navliekať. A korálky samozrejme. Bez toho by to nešlo.


Všetky potrebné produkty vždy hľadám v mojom obľúbenom obchode s kreatívnymi potrebami creActive. A nie je to inak ani pri korálkach.


Úplny základ, ktorý pri navliekaní potrebujem, sú pomôcky a doplnky, bez ktorých by to nešlo. Hovorím o bižutérnych kliešťoch, ihle na navliekanie, potrebujem aj nožnice, alebo misky na korálky. Sú to všetko veci, bez ktorých by navliekanie bolo sťažené a trvalo by dlhšie. Nenasypať si korálky do misky a loviť ich nebodaj zo sáčku? To by mi navliekanie zabralo celý deň. Potrasiem hlavou a pozriem si stránku týkajúcu sa výberu bižutérnych klieští. Ako ďalšie hľadám nožnice, ihly na navliekanie a samozrejme aj misky alebo plastové organizéry na korálky.


Ďalšie pomôcky, ktoré som našla, vhodné na navliekanie, ale aj iné náramkové techniky, napríklad na Kuminiho náramky, ma oslovili v sekcii Rôzne pomôcky a doplnky na stránke môjho obľúbeného obchodu creActive.


Korálkové náramky si samozrejme vyžadujú korálky. Z mnohých typov a veľkostí bolo pre mňa naozaj ťažké si vybrať. Ponuka je naozaj široká a moje oči lietali z jednej korálky na druhú. Dôležitou vecou pri korálkach je, že môžu mať otvor na navliekanie prechádzajúci stredom, alebo cez boky, preto je potrebné pri navliekaní myslieť na smer, akým sa budú otáčať. A ak majú navyše aj nejaký motív, treba dávať pozor aby sa nestalo, že si to všimnem na konci navliekania a budem musieť celý náramok prerobiť.


Po prezretí si korálok som si vybrala aj menšie aj väčšie typy, voskované perly, rokajl, ohňovky aj lentilky.


Okrem korálok potrebujem navliekací materiál, na ktorý sa korálky navlečú. Zistila som, že ak potrebujem niečo pevné, čo sa tak rýchlo neroztrhne a základ nebude príliš viditeľný, najlepšie bude použiť nylon. Pri ňom je ale následne potrebné pridať zapínanie, inak by som si náramok nemohla dať dole z ruky. Základ náramku môže byť aj z kovu, na to sa používa drôtik, ktorý stále držal okrúhly tvar. Je namotaný vo forme špirály a spolu s korálkami vo viacerých závitoch slúži ako širší náramok. Ako základ sú tiež vhodné šnúrky. Aj tých, podobne ako korálok, existuje nespočetné množstvo. Voskované, kožené, saténové... Neviem si vybrať. Pri prehliadaní ponuky šnúrok detailne prezriem aj ich parametre – hlavne hrúbku, aby sa mi šnúrka zmestila do otvorov korálok. Pruženka je ďalším typom materiálu na základ. Je to gumená šnúrka, je flexibilná a dá sa naťahovať. Skvelo sa hodí pri tvorení s deťmi. Aby sa deti nemuseli pasovať zo zapínaním, konce náramku stačí jednoducho zaviazať. Celý náramok sa naťahuje, čím sa prispôsobí aj malej detskej rúčke.


Na ukončenie náramku najlepšie poslúžia kovové komponenty ako sú karabínky a spojovacie očká v prípade, že si vyberiem nepružný navliekací materiál, ako je nylón. Tie sa nazývajú príznačne – zapínania. Ukončenie na šnúrkach môžem vyriešiť rôznymi typmi viazania a uzlenia, ale aj komponentami presne na to určenými s názvom koncovky. A na koniec mám ešte jeden spôsob, ktorý sa mi pozdáva najviac. Na navliekací materiál sa navlečie malé magnetické zapínanie (vyzerá ako guľatá korálka, keď je spojené) a vytvorí sa zo základu malá slučka. Oba konce slučky sa prevlečú malou korálkou zatláčacieho rokajlu, ktorý sa kliešťami stlačí, a slučka sa nerozíde. Možno to tak neznie, ale je to jednoduchý a veľmi spoľahlivý postup zapínania. Skúsim teda ten.


Mám všetko potrebné a ide sa navliekať.

 

Korálky a tvorba náramkov – postup

 

Postup navliekania korálok nie je ťažký, no má určité časti, ktoré by sa dali popliesť. Aby som predišla všetkým omylom, popis si rozpíšem. Potom to pôjde určite ľahšie.

 

Korálky a tvorba náramkov - Krok číslo 1

Na čiernom podklade sú položené korálky v zásobníkoch, kovové pravítko, kliešte, nožnice a nylón.

Korálky, pomôcky a iné materiály je potrebné si v prvom kroku pripraviť. Nachystám si ostré a presné nožnice, ploché rovné bižutérne kliešte, pravítko, korálky nasypem do misiek – zásobníkov, tak isto si pripravím aj zatláčací rokajl a pridám aj magnetické zapínanie. Ako základ použijem nylón namotaný na cievke. Keď mám všetky pomôcky vybraté a korálky zabezpečené aby sa mi nevysypali, nájdem si na internete mininávod na vypletanie kvietkov s korálok a aj inšpiráciu, aby som sa mala čoho držať.


Pracovné miesto nijak zvláštne neupravujem, nakoľko dnes nepracujem s farbami a nehrozí mi ušpinenie.

 

Korálky a tvorba náramkov - Krok číslo 2

Žena vymeriava dĺžku nylonu pomocou kovového pravítka tak, aby bol dosť dlhý na vypletanie náramkov.

Základ náramku bude tvoriť nylón, ukončený zapínaním. Skôr ale ako sa pustím k samotnej tvorbe, musím sa rozhodnúť, aký dlhý základ budem mať. Dĺžka sa odvíja od toho, či chcem náramok na ruku, alebo na nohu. Hotový náramok na ruku by mohol mať dĺžku podľa obvodu zápästia, čo je približne 15 cm. Pri ženskej ruke samozrejme, ale môže to byť trochu viac alebo menej. Pri ženskej nohe je obvod členku približne 22 cm.


Tiež sa musím rozhodnúť, či chcem náramok len v jednej línii s navlečenými korálkami za sebou, bez nejakého vypletávania. Vtedy bude základ trochu dlhší ako je obvod zápästia či členku, pretože je potrebné rátať so základom aj na zapínanie.


Ak ale chcem vypletávať, potrebujem základ oveľa dlhší. Je to preto, že vypletávanie si možno zoberie rovnaký počet korálok, no základ sa rôzne uzlí a kríži, takže spotrebujem oveľa viac nylónu ako korálok.
Zoberiem si teda kovové pravítko a keďže budem podľa mininávodu vypletať kvetinky, dĺžku nylonového základu si vymeriam na 40 cm. Radšej na konci tvorby odstrihnem ostrými nožnicami prebytočný nylón, ako by mi mal pri navliekaní korálok chýbať.

 

Korálky a tvorba náramkov - Krok číslo 3

Detailný záber na zapínanie ukazuje, že časť magnetického zapínania navlečená na nylóne v slučke drží stlačený zatláčací rokajl.

Korálky ešte nechám na chvíľku tak a tvorbu náramku začínam vytvorením jednej strany zapínania. Magnetické zapínanie sa skladá z dvoch častí a jeden z nich má tvar polgule s malým očkom na navliekanie. Jednu časť zapínania navlečiem na nylón. Podržím ju na začiatku nylónu a nylón ohnem tak, že sa vytvorí malá slučka s navlečenou časťou magnetického zapínania. Na dlhú časť nylonu navlečiem jednu korálku zatláčacieho rokajlu a pustím ju až tesne k zapínaniu. Cez zatláčací rokajl prevlečiem aj druhý koniec nylónovej slučky. Potom pomocou plochých rovných klieští zatláčací rokajl zatlačím a tým zafixujem slučku tak, že už sa neroztvorí.

 

Korálky a tvorba náramkov – Krok číslo 4

Žena prirovnáva kus upleteného náramku k pravítku, aby bolo vidieť jednotivé časti náramku a postup pletenia.

Korálky v zásobníkoch si poukladám pred seba. Navliekanie začínam najväčšou voskovanou perlou slonovinovej farby, aby som zakryla malý zatláčací rokajl. Potom nasleduje náhodné navliekanie korálok.


Používam korálky, ktoré ma najviac očarili. Voskované perličky v ružovej, aj perly v pepermintovej farbe, malé žlté ohňovky, lentilky so srdiečkom v mixe farieb, rokajl vo veľkosti 2 mm zlatej farby a veľký rokajl vo veľkosti 4 mm v sýto ružovej farbe.


Hotový náramok bude mať približne 16 cm, alebo 17 cm aj so zapínaním a korálkami. Časť s korálkami si pomyselne rozdelím na rovnaké časti, aby mi vypletaná korálková kvetinka vyšla zakaždým v rovnakej vzdialenosti. Rovná časť náramku s korálkami za sebou teda má približne 3,5 cm, potom nasleduje vypletaný kvietok a potom ďalších 3,5 cm rovnej časti s korálkami. Z toho mi vychádza, že na náramok sa zmestia tri vypletané kvietky.

 

Korálky a tvorba náramkov – Krok číslo 5

Infografika zobrazujúce postup pletenia korálok v tvare kvetu.

Keď navlečiem rovnú časť, prichytím si poslednú korálku a ďalej nasledujem kroky mininávodu na vypletanie kvetinky. Navlečiem si štyri sýto ružové korálky rokajl a za nimi jednu korálku, ktorá bude stredom kvetinky. Následne prevlečiem koniec nylonu cez prvú sýto ružovú korálku rokajlu, ktorá symbolizuje prvý okvetný lupienok kvetiny a pevne utiahnem. Potom na nylón navlečiem dve sýto ružové korálky rokajlu a koniec nylonu prevlečiem cez bočnú ružovú rokajlovú korálku tak, ako je zobrazené v mininávode. Tadáááá, kvetinka je na svete.

Žena ukazuje, ako vyzerá náramok s navlečenými korálkami.

Celý tento postup zopakujem ešte niekoľko krát. Dĺžku náramku si primeriavam o zápästie, aby som videla, dokedy je potrebné navliekať korálky. Ako poslednú znova navliekam najväčšiu voskovanú korálku bielej farby. Tá zas zakryje zatláčací rokajl, ktorý bude nasledovať.

 

Korálky a tvorba náramkov – Krok číslo 6

Žena vytvára zapínanie na konci náramku s korálkou zatláčacieho rokajlu a druhou časťou magnetického zapínania.

Koniec náramku je potrebné zabezpečiť tak, ako sme to urobili na začiatku – teda pridať zatláčací rokajl a potom zapínanie. Po poslednej veľkej korálke navlečieme na nylón jednu korálku zatláčacieho rokajlu a hneď po ňom druhú časť zapínania. Aby som znova vytvorila slučku, prevlečiem koniec nylonu druhý krát cez zatláčací rokajl a kliešťami ho stlačím.


Koniec nylonu odstrihnem, a aby mi nezostal trčať z náramku, zatlačím ho prstami pod poslednú veľkú korálku. Ak to nezvládnem prstami, pomôžem si plochými kliešťami alebo hocijakou pinzetou.

Žena drží v ruke hotový náramok. Okolo sú korálky a potrebné pomôcky.Žena si zapla korálkový náramok na ruku.

Takto vyzerá hotový náramok na ruke. Ak máte chuť, vyrobte si ďalšie. Keď som už bola úplne zapálená do navliekania, urobila som si ešte jeden veľmi podobný náramok, no poradia korálok som pozmenila. Milujem ten farebný výbuch. Takéto náramky ozvláštnia každý outfit. A zapínanie ani nie je vidieť, je veľmi praktické.

 

Korálky, náramky a tvorenie s deťmi

Korálky a tvorba náramkou ukázaná na destkých rukách.

*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.


Korálky a tvorba náramkov je aktivita ako stvorená pre deti. Prečo? Lebo sa z nich na chvíľku stanú kúzelníci. Vytvoria z ničoho niečo. Druhým plusom je, že si svojimi malými rúčkami trochu precvičia motorické zručnosti. To nikdy nie je na škodu.


Navliekanie korálok a všelijaké náramky si s dcérkou robíme často. Po mnohých pokusoch a omyloch som už múdrejšia a viem, že pre deti sa hodia trochu iné materiály na navliekanie, ako pre dospelých. Zistila som, že ako základ je pre deti vhodnejšia pruženka – pružný navliekací materiál, ktorý unesie aj ťažšie korálky. Pruženku stačí na koncoch zaviazať a potom upevniť sekundovým lepidlom spoj. Deti sa nemusia trápiť so žiadnym zapínaním a keďže je pruženka mierne naťahovacia, navlečú si náramok rovno na ruku.


Pri samotnom navliekaní korálok je veľmi dôležité dozerať na deti. Určite nechceme, aby nejaká korálka skončila v nose, uchu alebo nebodaj v žalúdku. Vtedy by musel zasiahnuť doktor. Preto je lepšie dať malým deťom do ruky väčšie korálky, ktoré sa na také miesta nezmestia.


Tvorte s deťmi náramky a navliekajte korálky, budú okúzlené. Dávajte na ne však pozor a dohliadajte na to, aby sa nevinná hra nezvrtla.

 

Korálky, náramky a niečo na záver

 

Navliekanie korálok nie je veda, však? Myslím si, že to dopadlo skvele a už sa nemôžem dočkať, kedy náramky ukážem svetu. Korálkovali ste spolu so mnou, creActívci?


Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše korálkovanie, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré som doteraz nespomenula.

Naučme sa niečo nové navzájom 😊


Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.


S pozdravom


Viki z tímu creActive