Filter

Zoradiť podľa

Dekorovanie povrchov

Vypratávate starý dom a našli ste kopu zaujímavých vecí, ktoré by však potrebovali trochu ozvláštniť či opraviť? Alebo vás už nudia veci, ktoré máte doma, no je vám ľúto ich vyhodiť, či hľadáte novú inšpiráciu na ďalšiu tvorbu? Pomocou kreatívnych potrieb na dekorovanie povrchov spoznáte množstvo spôsobov, ako dodať predmetom originálny a nevšedný vzhľad.


Antikovanie

Pojem „antika“ si väčšina z nás spája so starovekým Gréckom či Rímom a jeho kultúrou. Preklad z latinského slova antiquus znamená starý, starobylý. A presne o tom je antikovanie. Antický vzhľad na povrchu vytvoríte pomocou antikovacej farby (antiquing paint) na vodnej báze a odstraňovača antikovacích farieb (antiquing paint remover).
V prípade, že kombinujete antikovanie a krakelovanie a chcete zvýrazniť praskliny krakelovacieho laku, použite antikovaciu pastu (antique paste).

Dekorovanie glitrovými pastami

Glitrovými pastami (glitter paste) vytvoríte na rôznych povrchoch jemný, trblietavý efekt. Výborne sa s nimi pracuje pri šablónovej technike. Pomocou nich zhotovíte predmety s pútavým vzhľadom, napríklad výrazné vianočné dekorácie.


Dekorovanie kamennými pastami

Kamenné pasty (stone effect paste) dodávajú predmetov nezvyčajný kamenný vzhľad. Nanášaním viacerých odtieňov dosiahnete mramorový efekt. Kamenné pasty môžete aplikovať aj na pórovité povrchy, či vyrábať dekoračné predmety vtlačením pasty do formy.


Dekorovanie dreva

Na dekorovanie dreva slúžia špeciálne lazúry (lasur) a lazúrové gély (lasur gel). Používajú sa na povrchovú úpravu drevených dekorácií do interiéru alebo exteriéru. Farebnými lazúrami vytvoríte na vašich dekoráciách z dreva zaujímavé farebné efekty ako flow efekt alebo farebné prechody.


Dekorovanie minerálnymi práškami


Minerálne prášky (mineral powder) vytvárajú kamenný efekt na akomkoľvek povrchu. Stačí na tento povrch naniesť lepidlo a nasypať vami vybraný prášok. Z tých si môžete vybrať nielen farbu, ale aj veľkosť zrna.


Patinovanie

Patinovanie je technika, ktorá sa používa na vytvorenie ošúchaného vintage vzhľadu materiálu. Chcete si zhotoviť originálny patinovaný nábytok vo vintage štýle? S patinovacou sadou (patina effect set) si sami doma vytvoríte vlastný starožitný nábytok. Aby ste dodali vintage vzhľad aj kovovým častiam nábytku, použité set na tvorbu hrdzavých povrchov (rust effect set).


Pozlacovanie

Dekorovaním povrchov pozlacovaním vytvoríte originálne efekty, ktoré vyniknú v kombinácií s patinovaním či dekorovaním v štýle hrdze. Pozlacovať môžete buď pozlacovacím voskom (gilding wax) alebo metalickými plátkami.


Šablónovanie

Ide o univerzálnu techniku, ktorú môžete kombinovať s inými technikami, napríklad s decoupage technikou. O niečo zaujímavejšie ako klasické šablónovanie je 3D šablónovanie pomocou šablónovacích pást (stencil paste) na báze vody.


Dekorovanie tekutým kovom

Tekutý kov (liquid metal) dodá kovový vzhľad najrôznejším predmetom od váz, sošiek či krabičiek, na ktoré sa skvele hodí. Táto syntetická farba má vysoký obsah pigmentov, preto pri práci s ňou nepotrebujete už žiadnu inú farbu.


Dekorovanie pomocou voskových pást

Na predmety, ktoré ste už ozdobili, môžete nanášať voskové pasty (wax paste) na ozvláštnenie a vytvorenie záverečného efektu. Ozvláštniť nimi môžete aj staré, ošúchané predmety z kovu. Voskovú pastu môžete tiež použiť na zvýraznenie farby už dekorovaného povrchu alebo na tieňovanie pri decoupage technike.


Dekorovanie zamatovými a pigmentovými práškami

Zamatové prášky (velvet powder) sú veľmi jemné prášky, ktorými vytvoríte povrchy so zamatovým efektom. Takisto ich využijete pri šablónovej technike. Zdobiť nimi môžete sklo, drevo, textil, plast a iné. Pigmentové prášky (pigment powder) sú veľmi jednoduché na použitie a vytvoríte nimi kovové alebo trblietavé efekty.

Spôsobov dekorovania povrchov je veľmi veľa. Techniky môžete medzi sebou navzájom kombinovať a vytvárať rôzne predmety a dekorácie od výmyslu sveta. Kreatívne tvorenie nemá žiadne hranice.