MODELOVANIE

História Cernit hmoty

 

Cernit je polymérová hmota vyrábaná v Belgicku spoločnosťou Clay and Paint Factory. Táto spoločnosť, sídliaca v meste Wandre (Liége), vyrába túto polymérovú hmotu od roku 2008, kedy ju získala akvizíciou. Modelovacie polymérové hmoty ako také vznikli v roku 1964, keď uzrela svetlo sveta hmota Fimo. Tieto hmoty boli pôvodne určené na tvorbu bábik, neskôr sa ich využitie rozšírilo na celé spektrum modelovania.

 

Cernit je veľmi obľúbená modelovacia hmota najmä v Európe a Rusku. Je vhodný ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých umelcov. Vo februári roku 2011, lektorka Veronique Bastien na výstave v Dubči prezentovala prácu s polymérovou hmotou Cernit. 8 hodín denne po dobu 3 dní dokázala ľuďom, že s Cernitom sa pracuje veľmi príjemne a s profesionálnym výsledkom. Ocenila, že Cernit narozdiel od Fimo hmoty vôbec nešpiní ruky, čo uľahčuje aj prácu s čiernobielymi odtieňmi, je lacnejší a po vypečení je najpevnejší zo všetkých modelovacích hmôt, čo umožňuje vyrábať veľmi tenké výrobky. 

 

Cernit hmota sa dá miešať aj s ostatnými polymérovými hmotami, neobsahuje ftaláty, preto je vhodný aj pre deti. Je vláčny, elastický a leskne sa na povrchu. Cernit hmotu možno aplikovať na väčšinu materiálov, najlepšie však priľne na porcelán, sklo a kov. Po vypálení je pružnejší a niektoré farby môžu stmavnúť, najmä ak sa nepečie presne podľa inštrukcií. Využíva sa aj napríklad na výrobu dekorácií, bižutérie a šperkov, miniatúr, dekoráciu skla a porcelánu, tiež je vhodný na výrobu rôznych príveskov, korálok, postavičiek, dekoráciu príborov a pod. 

 

Cernit sa dá kúpiť v kockách s hmotnosťou 56g, 250g a 500g.

 

Druhy Cernitu

 

Cernit NUMBER ONE – predstavuje základnú farebnú škálu, ktorá obsahuje 40 odtieňov s finálnym porcelánovým vzhľadom. Na obaloch nájdete označenie „50% Opacity“, ktorá označuje viac priehľadné odtiene „100% Opacity“, ktorá označuje nepriehľadné odtiene. Toto označenie nájdete aj u nás v názve produktov. 

 

Cernit GLAMOUR – táto sada ponúka 16 farebných odtieňov s perleťovým alebo metalickým efektom.

 

Cernit NEON LIGHT – prináša 4 neónové farby – oranžovú, ružovú, modrú a žltú, ktoré nádherne žiaria pod UV svetlom. Počas pečenia získajú tieto farby tmavší odtieň. 

 

Cernit NATURE – obsahuje 4 prírodné farby, ktoré imitujú vzhľad kameňa. 

 

Cernit TRANSLUCENT – táto sada ponúka 7 odtieňov, ktoré po upečení spriehľadnejú a ostanú priesvitné a jeden odtieň, ktorý svieti v tme. 

 

Cernit SHINNY – najnovšia kolekcia Shiny prináša 8 farebných trblietavých odtieňov hmoty Cernit. 

 

V čom sa hmota Cernit líši od ostatných polymérových hmôt?

 

Tvrdosť

 

Pri hmote Cernit sa môžete stretnúť s tým, že niektoré odtiene sú neporovnateľne mäkšie ako iné. Ide najmä o balenia, ktoré vyšli z výroby a nie sú odstáte. V prípade, že máte príliš mäkký Cernit a ťažko sa vám s ním pracuje, môžete ho vložiť pred použití do chladničky alebo použiť trik s kancelárskym papierom. Cernit si rozvaľkajte na tenko, vložte ho do kancelárskeho papiera, pritlačte a nechajte pôsobiť. Prebytočná mastnota sa vpije do papiera. Potom hmotu premieste v rukách a v prípade potreby postup opakujte. 

 

Ak naopak natrafíte na príliš tvrdú hmotu, ktorá vám nepôjde dobre rozpracovať, použite regeneračnú hmotu Cernit Soft mix. Neprekročte však pomer miešania 1/3 Cernit Soft mix a 2/3 Cernit hmota.

 

Zmena farby

 

Pri práci s Cernitom treba mať na pamäti, že počas pečenia všetky odtiene jemne zmenia farbu, výsledný odtieň hmoty je o niečo tmavší. Je dôležité na to myslieť už pri plánovaní vašich projektov, aby ste vo výsledku neboli nemilo prekvapení. Zmena farby je však naozaj len jemná. Je to spôsobené tým, že Cernit je založený na priehľadnej báze a nie na nepriehľadných pigmentoch ako napríklad Fimo hmota alebo Premo od Sculpey. 

 

Porcelánový efekt  

 

Modelovacia hmota Cernit sa vyznačuje tým, že upečené výrobky majú porcelánový vzhľad. Nie, nebudú vyzerať ako váš glazovaný hrnček na kávu, je to myslené v zmysle, že nie sú úplne nepriehľadné a po vypečení prepúšťajú trochu svetla. 

 

Nie je biela ako biela

 

Kto s Cernitom pracoval, určite si všimol, že v ponuke sú dva odtiene bielej. Ak hľadáte klasickú bielu polymérovú hmotu, siahnite po odtieni 027 White opaque (u nás ako nepriehľadná biela). Naopak, odtieň 010 Porcelain white (u nás ako polopriehľadná biela) vás poteší v prípade, že potrebujete hmotu polopriehľadnú. Ak túžite po úplne priehľadnej bielej, potom je pre vás ideálnym riešním Cernit 005 Transcluent White.

 

Práca s Cernit hmotou

 

Modelovaciu hmotu si spracujte v rukách počas niekoľkých minút. Na prvotné spracovanie hmoty je účelné použiť aj strojček na cestoviny, alebo špecializovaný strojček na polymérovú hmotu. Jednotlivé farby môžete navzájom miešať a vytvárať tak stále nové  odtiene.  

 

Na prácu s touto hmotou odporúčame plastové alebo kovové nástroje, plastové a silikónové textúry, silikónové a vytláčacie formy,  vykrajovacie formičky alebo čokoľvek čo doma nájdete. Na tvorbu textúr môžete použiť špongiu, drôtenku, príbor, slamku, nožničky, štetec a veľa iného.  

 

Výrobky z Cernitu poukladajte na plech. Podložiť ich môžete papierom na pečenie, alobalom alebo špeciálnou podložkou na polymérové hmoty. Pečieme 20 – 30 minút na 110°C v závisloti od hrúbky vašich výrobkov. Po upečení ho môžete veselo vŕtať, brúsiť, maľovať alebo inak mechanicky opracovať. Nezabudnite ho zafixovať bezfarebným lakom pre dlhšiu trvácnosť. 

 

Hmota Cernit na vzduchu nevysychá, ak však balenie otvoríte doporučujeme ho skladovať v zatváracích sáčkoch, ideálne v chlade a spracovať cca do 1 roku po otvorení.