Pletené náramky

Naspäť04. 08. 2021 ČLÁNKY

Náramky priateľstva, kumihimo náramky alebo shamballa náramky. Poďme sa ich naučiť spolu creActívci.

 

Aj vaše detstvo sprevádzali všelijaké ozdoby? My si hlavne spomíname na pletené náramky. Hlavne na náramky priateľstva. Pamätáte sa na ne? Išlo o jednoduché uzlíkovanie a vytváranie obrazcov. Nosili sme ich na rukách celé detstvo, lebo akonáhle sa na ruky dostali, bolo ťažké odviazať posledný uzol.
S náramkom sme sa smiali a hrávali, často bol celý umazaný, zablatený alebo obliaty, z ruky sa dostal jedine keď sa roztrhol.


Spolu s náramkami priateľstva sú nádherným doplnkom aj Kumihimo alebo Shamballa náramky. Tak ako nám zdobili zápästia, určite sa budú páčiť aj našim deťom. Sú jednoduché a rýchle na výrobu, nestrávite
s nimi veľa času a aj tak budú efektné.

 

Pletené náramky a technika

Obrázky s farebnými pletenými náramkami slúžia ako inšpirácia.

Už ste niekedy plietli náramky? Nie je to veľmi ťažké, no je potrebné nasledovať niekoľko krokov v závislosti od techniky, ktorú ste sa rozhodli si pre pletenie vybrať.


Ak by ste si chceli vytvoriť jednoduché pletené náramky priateľstva, budete na začiatok potrebovať nárčt, ako si predstavujete že bude náramok vyzerať vo výsledku. Podľa tohto náčrtu sa vyrobí ďalší, ktorý podrobnejšie ukáže, akými smermi sa budú náramky priateľstva tvoriť a zistíte aj to, aký počet rovnakých šnúrok budete potrebovať. Náramky priateľstva Tieto náramky vznikajú uzlením dvoch uzlíkov na seba. Odtiaľ už nie je ďaleko aj k tvorbe macramé dekorácií...

Schéma pletenia vybraného nármku priateľstva, ukazuje farby uzlíkov aj ich smer pletenia.

Takto vyzerá schéma alebo nákres, podľa ktorého sa riadime pri pletení náramkov priateľstva.
Keďže si v tomto príspevku jeden taký ukážeme, vložíme si ho sem, aby sme naň nezabudli.


Druhý spôsob, ktorým sa pletú nádherné náramky je technika Kumihimo. Počuli ste už o nej? Je to starodávna japonská technika pletenia. Nevytvárali sa tak len náramky, no kedysi sa Kumihimo technika používala aj na lemovanie látok na oblečení, alebo tvorbu očiek zapínania. Dnes existuje veľa moderných pomôcok na Kumihimo techniku, o tých si povieme zajtra. Kumihimo technika vytvára náramky s kruhovým prierezom z hladkej saténovej šnúrky, takže vytvára luxusný dojem.


Z archívu nášho blogu si môžeme predstaviť aj Shamballa náramky, o ktorých tam píšeme viac. Ak vás zaujíma aj tvorba Shamballa náramkov, pozrite si blogový príspevok o Shamballa náramkoch na našom blogu. Shamballa náramky sa tvoria kombináciou pletenia a navliekania korálok, preto ich do predstavenia techniky môžeme zaradiť.

 

Pletené náramky a produkty

Obrázky s produktami použitými na tvorbu náramkov priateľstva. Sú tu ostré nožnice, saténové shamballa šnúrky.

Na všetky spomenuté techniky nám stačí len pár vecí. Poďme na to.


Pletenie náramkov priateľstva si nevyžaduje veľa produktov. Dôležité je mať po ruke rôznofarebné nitky
a bavlnky, z tenkých bavlniek sa vytvárajú náramky priateľstva najlepšie. Pri tejto technike je potrebné mať na vytvorenie uzlíka dve nitky v prameni, preto ak používate tenké nitky, náramok potom bude vyzerať plocho, no bude super pevný. Je možné použiť aj hrubšie nitky, tie sa viac hodia ak tvoríte náramok pre dospeláka na väčšiu ruku.


Pri Kumihimo technike aj pri Shamballa náramkoch sa používajú saténové šnúrky, tie sú nádherne lesklé
a hladké, pôsobia vznešene a luxusne. U nás je možné použiť ich aj na pletenie náramkov priateľstva, dôležité je vybrať si šnúrky rovnakých veľkostí, aby sa nestalo, že sa budú uzlíky horšie prepletať a uzliť.


Na ozvláštnenie náramkov je vhodné pripliesť na šnúrky korálky, najviac sa podľa nás hodia plastové korálky, ohňovky alebo voskované perly. Dodajú náramky trošku ligotu a nápaditosti.


Okrem takýchto základných vecí sa hodia aj pomôcky, bez ktorých by tvorenie nebolo také jednoduché. Určite využijete ostré nožnice, ale aj komponenty na ukončenie náramkov Kumihimo alebo Shamballa
a tiež sa zídu špendlíky alebo lepiaca páska, korková podložka alebo mäkký vankúš. Na techniku Kumihimo pletenia náramkov u nás nájdete aj mnoho pomôcok, ktoré vám pletenie zjednodušia.


Na koniec, pri práci určite využijete aj ostré nožnice, na strihanie šnúrok a bavlniek.

 

Pletené náramky a postup

 

Platený náramok, ktorý si ukážeme v tomto blogom príspevku je náramok priateľstva.

 

Pletené náramky - Krok číslo 1

Všetky potrebné veci na tvorbu pletených náramkov súú uloženéna bielom pozadí.Všetky farebné saténové šnúrky na pletené náramky sú zmotané do klbka.

V prvom kroku nášho postupu si prichystáme všetky potrebné veci, na tvorbu náramkov priateľstva. Vybrali sme si shamballa šnúrky rôznych farieb, ostré nožnice a zatvárací špendlík alebo lepiacu pásku.


Začíname tým, že si odmeriame a odstrihneme potrebné dĺžky šnúrok, z ktorých budeme tvoriť. Shamballové šnúrky na po odstrihnutí na koncoch strapkajú a rozplietajú, preto odporúčame odstrihnuté konce zafixovať a roztopiť šnúrky zapaľovačom. Šnúrky musia byť dostatočné dlhé na to, aby nám z nich vyšlo upletenie oboch koncov na zaviazanie a aj vypletenie náramku. Šnúrky budú naozaj dlhé, preto odporúčame zmotať si ich do podlhovastého klbka.

 

Pletené náramky - Krok číslo 2

Všetky nastrihané šnúrky na náramok priateľstva sú spojené do veľkého uzla na jednom kocni.
Koniec náramku priateľstva je zviazaný do druhého uzla, čím sa vytvorí časť na viazanie.

Na jednom z koncov šnúrok spravíme uzol, čím všetky šnúrky zarovnáme. Potom odmeriame cca 8 až 10 centimetrov šnúrky a spravíme ďalší uzol. Šnúrky medzi uzlami môžu byť zapletené do vrkôčika, ak by sa vám to páčilo. Táto čas slúži ako viazanie, vďaka ktorému si náramok nakoniec zaviažete na ruku.


Druhý uzol, ktorý sme vytvorili si zalepíme lepiacou páskou o pracovný stôl, alebo prišpendlíme zatváracím špendlíkom o vankúš, alebo, pri sedení pred televízorom sme skúsili pripnúť si náramok špendlíkom
o nohavice. Aj to fungovalo pomerne slušne, avšak je potrebné byť veľmi opatrný.


Šnúrky na pletenie rozdelíme podľa schémy, ktorú sme si na začiatku vybrali. Na uzlíky jednej farby vždy potrebujeme dve šnúrky. Jednu vo farbe uzlíka a druhú ležiacu hneď vedľa. Takže môžete použiť dve rôzne farby, no pletené uzlíky môžu mať stále rovnakú farbu. Záleží to od spôsobu pletenia. Ak sú šnúrky popletené, podľa schémy si ich upravíme v tomto poradí: prameň tmavomodrej šnúrky, nasleduje prameň výraznej ružovej farby, bledomodrý prameň, ďalej prameň lososovej farby, potom znovu tmavomodrý prameň a nakoniec žltý.

 

Pletené náramky - Krok číslo 3

 Náramok priateľstva sa pomaly pletenie podľa priloženej schémy.

Schéma pletenia vyrbaného náramku priateľstva ukazuje farebnosti uzlíkov aj smer, ktorým majú byť upletené.

Teraz začíname s pletením uzlíkov. Pri pletených náramkoch sa využívajú uzlíky pletené s pravou šnúrkou, alebo druhý typ uzlíkov – pletených s ľavou šnúrkou. Pre jednoduchosť si ich označíme ako pravé a ľavé uzlíky.


Takýmto spôsobom sa pletú pravé uzlíky.


Fotopostup ukazuje ako upliesť pravý uzlík pri technike pletených náramkov priateľstva.


Obe šnúrky jednej farby z jedného prameňa si chytíte do rúk. Jednu šnúrku do jednej, druhú do druhej ruky. Ľavú šnúrku držíte v ruke zvislo dole. Pravú šnúrku preložíte cez ľavú tak, aby vám vzniklo malé očko. Pravú šnúrku si prichyťte palcom ľavej ruky. Pravou šnúrkou potom pokračujete popod ľavú šnúrku
a prevlečiete ju smerom nahor a zatiahnete. Takto vyzerá prvý uzlík. Pri pletení náramkov priateľstva sa robia na jednom prameni dva uzlíky za sebou, takže teraz vytvoríme rovnaký uzlík na tých istých šnúrkach.


Ľavý uzlík sa pletie úplne rovnakým spôsobom, avšak opačne, teda vytvoríme pravou šnúrkou očko pod ľavou šnúrkou, šnúrku ťaháme pod ľavý ukazovák smerom hore, následne pravú šnúrku zvrchu prevlečieme cez očko a vytiahneme smerom nadol. Znova urobíme dva uzlíky za sebou.


Pletené náramky – Krok číslo 4

Náramok priateľstva má celú pletenú časť hotovú, teraz zostáva urobiť záverečné uzlíky.Na konci náramku, kde skončila pletená časť uviažeme uzol zo všetkých šnúrok.
Záverečný uzol oddeľujúci viazaciu časť vytvoríme asi 8 až 10 centimertrov od posedného uzlíka. Šnúrky odstrihneme a zatavíme na koncoch.

Celý náramok pletieme podľa danej schémy, kde je vždy ukázané s akou farbou sa pracuje, a akým smerom sa robia uzlíky, teda či ide o pravý alebo ľavý uzlík.


Náramok si celý čas primeriavajte o ruku, aby ste vedeli, aký dlhý má náramok byť. Niekedy sa pletú náramky úplne aokolo celého obvodu zápästia, inokedy len polovičné náramky. Ak vytvoríte náramok sprvánej dĺžky s ktorým ste spokojní, urobte na konci pletenia uzol zo všetkých šnúrok. Potom si znovu nechajte dĺžku približne 8 až 10 centimetrov na časť viazania a urobte koncový uzol zo všetkých šnúrok.

 Výsledné pletené nármaky priateľstva vo výrazných farbách ležia na farebnom žlto-ružovom pozadí

Pletené náramky sú na svete. No nie sú utešené?

 

Pletené náramky a tvorenie s deťmi

Na obrázku sú destké rúčky a ruka matky s pletenými náramkami priateľstva.

Vytvoriť si náramok priateľstva vôbec nie je náročné. Ak máte doma dieťa, ktoré si samo dokáže zaviazať šnúrky, určite dokáže aj upliesť takýto náramok. Chce to len naučiť sa správne prevliekanie a je to.


Pri tvorení s deťmi môžete najprv začať pásikovanými rovnými náramkami, aby sa naučili ako vytvárať pevné a rovnomerné uzlíky. Potom, keď uzlíkovanie budú mať zvládnuté, plynulo prejdite k diagonálnym vzorom. Získajú základy pre rôzne vypletané vzory. Nie je to žiadna veda.


Ak ich bude stále baviť pliesť náramky, postupne sa dostanete k tvoreniu náramkov so zložitejšími obrazcami a motívmi. Vedeli ste, že si môžete upliesť náramok s textom?

 

Pletené náramky a záver

 

Páčil sa vám príspevok o pletených náramkoch? Ak ste si zaspomínali, učili sa celú techniku, zabavili
a potešili, tak náš blog splnil účel. Tešíme sa, že sa s nami zapájate do tvorenia.


Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše tvorenie, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré sme doteraz nespomenuli. Naučme sa niečo nové navzájom 😊


Na záver si želáme, nech sme všetci kreatívni a aktívni.


S pozdravom


Viki z tímu creActive