Filter

Zoradiť podľa

1,99 € 5,82 €
SKLADOM ks
4,19 € 6,99 €
SKLADOM ks
4,19 € 6,99 €
SKLADOM ks

Maľovanie na textil

 

Maľovanie na textil je nielen zábavná, ale aj užitočná a praktická činnosť. Nie je predsa škoda tých fľakatých nohavíc, alebo vyblednutého trička? Textil môžeme ozdobiť nespočetne veľa spôsobmi (farby, nažehlovacie fólie, glitre, fixky a pod.) a osviežiť si tak svoj šatník, alebo skrášliť svoj domov. Dosiahnite aby vaše vankúše, závesy alebo obrusy vyzerali ako umenie a vytvorte si originálne kúsky, ktoré vám budú ostatní závidieť. Pomocou šablón a rôznych pomôcok, nemusíte mať talent ani prax, stačí chuť a kreativita.

 

V dnešnej dobe je na trhu možné zohnať nespočetné množstvo značiek a farieb na textil. Existujú špeciálne batikovacie farby, farby zvlášť na tmavý alebo svetlý textil, glitrové farby, fosforeskujúce alebo farby na textil so semišovým efektom, vďaka ktorým je maľovanie na textil naozaj zábava.
Techník ako maľovať na textil je neúrekom. Môžete maľovať klasicky štetcom, nanášať farbu cez šablóny, odtláčať do farieb pečiatky alebo tupovať.

 

MAĽOVANIE NA TEXTIL POSTUP

 

Predtým ako začnete maľovať si premyslite kam umiestnite motív. V prípade, že maľujete napríklad tričko, vložte si medzi dve vrstvy textilu kartón, sololit alebo inú tvrdú výplň aby sa vám farby neotlačili. Následne tričko našponujte a pripevnite ho o kartón pomocou štipcov. Pomocou ceruzky si môžete motív nakresliť alebo obkresliť, prípadne obtlačiť. V tomto kroku je výborné použiť aj fantómovú ceruzku, ktorá sama po určitej dobe zmizne, prípadne sa vyperie a nezanechá na tričku stopy ako ceruzka. Ak máte prípravy zvládnuté, môžete sa smelo pustiť do maľovania. Farby si môžete riediť alebo ich používať bez riedenia, závisí od požadovaného efektu. Na obrysy môžete použiť aj fixku na textil alebo kontúru na dosiahnutie 3D efektu alebo zvýraznenie detailov. Obrysy však môžete maľovať aj pevnejším tenkým okrúhlym štetcom pomocou farby na textil.

Po domaľovaní nechajte farby aspoň 24 hodín prirodzene vyschnúť na vzduchu a potom ich žehlite z rubovej strany, ideálne cez papier na pečenie po dobu niekoľkých minút na programe bavlna (resp. podľa zloženia textílie).
Farby sú po zafixovaní odolné voči šetrnému praniu do 40°C. Ak chcete zaistiť dlhotrvajúcu sviežosť farieb, perte a žehlite ich z rubovej strany.


FARBA NA TEXTIL V SPREJI


Novinkou posledných rokov je aj používanie farieb na textil v spreji. Ide o pomerne jednoduchú metódu a zväčša sa používa na doplnenie hotových malieb alebo v kombinácii so šablónami na textil. Zaručuje však veľmi originálne výsledky. Jednotlivé farby môžete navzájom prekrývať, môžete tvoriť farebné prechody alebo použiť iba jednu farbu. Farby na textil v spreji sú výborné aj na použitie s technikou viazania textilu. Z našej ponuky odporúčame spreje MIXED MEDIA od značky Pentart.


ŠABLÓNY NA MAĽBU NA TEXTIL


Šablóny na textil sú obľúbené najmä pre jednoduchosť ich použitia a dosiahnutie skvelého výsledku za pomerne krátky čas. Existuje niekoľko druhov šablón, ktoré môžete pri maľovaní na textil použiť. Základné plastové šablóny si na textil pripevnite pomocou papierovej pásky a štetcom vyfarbujte motív alebo tupujte. Môžete použiť aj samolepiace šablóny, ktoré sú praktickejšie, lebo výborne držia na svojom mieste. Ich nevýhodou je, že ich môžete použiť len niekoľkokrát, potom chĺpky z textilu spôsobia, že šablóna už viac nelepí. Na dosiahnutie naozaj profesionálneho výsledku odporúčame sieťotlačové šablóny, ktoré zaručia vykreslenie do úplných detailov.

 

TRANSFER NA TEXTIL

 

Na textil sa dá použiť aj transfer, ktorý je rozšírený prevažne pri technike decoupage, čiže servítkovanie. Existujú dva typy transferov – ten, ktorý sa zošúchava lebo taký, ktorý sa pretláča. Oba je možné použiť aj pri maľovaní na textil. Pri tejto technike je potrebné mať vytlačený obrázok alebo text na laserovej tlačiarni, alebo môžete použiť originálny transferový papier. Pri tlačení na tlačiarni dbajte na to, aby ste mali obrázok, fotku alebo text vytlačenú zrkadlovo. Potom už iba postupujete podľa pokynov uvedených na konkrétnom výrobku. Touto technikou si viete nielen dozdobiť tričko, ale vytvoriť si aj originálne bytové doplnky ako prestieranie, vankúše s fotkami a podobne.

 

NAŠA PONUKA

 

V našej ponuke vám prinášame farby na textil od poprednej francúzskej značky Pebeo, od nemeckého výrobcu Nerchau a od maďarskej značky Pentart. Všetky farby máme overené a výborne sa s nimi pracuje, nižšie vám prinášame ich stručný prehľad. Všetky farby sú vodou riediteľné a po zaschnutí sa nelúpu ani nepraskajú.

 

Pebeo ponúka farby na textil pod značkou Setacolor. Existujú v nasledovných variantách:
- Opaque – farby vhodné na svetlý aj tmavý textil, majú výborné krycie schopnosti.
- Light – farby vhodné výlučne na svetlý textil, majú nízku kryciu schopnosť ale dajú sa s nimi vyčarovať rôzne „akvarelové“ efekty.
- Glitter – farby na textil s trblietkami, ktoré úžasne vyniknú najmä tmavom podklade,
- Shimmer - ligotavé odtiene farieb na textil, ktoré taktiež očaria najmä na tmavom podklade.
- Pearl - perleťové odtiene, vhodné na tmavý podklad.
- Suede – špeciálne farby na textil, ktorým po zažehlení vystúpia chĺpky a vznikne tak semišový efekt.

 

Farby na textil Setacolor sú doplnené kontúrami na textil Setacolor 3D a fixkami na textil Setaskrib s dvomi hrúbkami hrotov – 2 mm alebo 4 mm.

 

Farby a fixky od značky Nerchau, veľmi dobre držia na prírodných textíliách – bavlna, ľan a pod. i zmesových syntetických tkaninách (do 20%). Nerchau ponúka farby na tmavý aj svetlý textil. Farby na tmavý textil sú viac pigmentované a preto majú výraznejšiu kryciu schopnosť, môžete ich však pokojne použiť aj na svetlý textil. Farby určené špeciálne na svetlý textil obsahujú menej pigmentu a na tmavom podklade je potrebné ich nanášať vo viacerých vrstvách alebo podmaľovávať bielou.

 

Pentart ponúka farby na textil v 20 ml kontúrových tubách a 50 ml kelímkoch. Ide o najlacnejšie farby na textil spomedzi vybraných, avšak veľmi dobre sa s nimi pracuje. Vďaka nižšej krycej schopnosti ich odporúčame prevažne na maľovanie na svetlý textil. Okrem klasických odtieňov nájdete v ich ponuke aj metalické a neónové farby.

 

Veríme, že si z našej širokej ponuky farieb na textil vyberiete a s radosťou a hravosťou sa pustíte do maľovania vašich projektov!