Filter

Zoradiť podľa

Hodváb je prírodný proteínový materiál, ktorý je lesklý, jemný a príjemný na dotyk. Už oddávna patril medzi cenné komodity. Je veľmi odolný a prispôsobivý – v lete chladí a v zime vás zase zahreje. Hodvábne vlákno vytvára húsenica priadky morušovej a prvá zmienka o nej a o hodvábe pochádza z Číny. Na trhu exituje niekoľko druhov hodvábu. Medzi najznámejšie patrí Pongé, Habotai, či Šifón. Ide o cennú komoditu, ktorá sa používa hlavne na výrobu luxusných šálov, šatiek, kravát, či dámskych blúzok, ale aj šiat.


Maľovanie na hodváb


Maľovanie na hodváb je zábavná a jednoduchá technika, ktorú zvládne každý, bez ohľadu na úroveň maliarskych zručností. Možno práve preto sa stalo tak populárnou technikou, pretože ním dokážete vyjadriť váš jedinečný módny štýl a nemusíte sa zrovna radiť medzi Picassov. Existujú rôzne techniky maľovania na hodváb - batikovanie, maľovanie s kontúrami alebo efekt soli.


Batikovanie


Postup, ako si vyzdobíte hodvábu šatku batikovaním je nasledovný:
-    šatku pokrčte, vložte do primerane veľkej misky s vodou a ubezpečte sa, že ste celú šatku dostatočne navlhčili,
-    ako podklad si na stôl dajte igelit alebo fóliu, na ktorej budete šatku maľovať,
-    šatku vyberte z misky, vyžmýkajte prebytočnú vodu a na stole ju nariaste,
-    na šatke vytvorte prstami rôzne záhyby,
-    pomocou pipetky a štetca naneste na šatku ľubovoľné odtiene farieb na hodváb, ktoré sú na báze vody,
-    pipetku aj štetec si vždy pred použitím inej farby omočte vo vode a vyčistite,
-    snažte sa zafarbiť celú plochu šatky,
-    na záver šatku vysušte fénom po celom povrchu a prežehlite.
Vaša originálna módna šatka je hotová.


Maľovanie kontúrami a efekt soli


Pomocou kontúr na vodnej báze dokážete na hodváb aj kresliť. Budete však potrebovať rám, o ktorý váš hodvábny kúsok prichytíte. Na povrch nakreslite kontúrami rôzne vzory a tvary, napríklad kvety, geometrické tvary a podobne. Keď kontúry vyschnú, vymaľujte jednotlivé plochy farbami na hodváb pomocou štetca. Na záver takisto zafixujte povrch zažehlením.


Chcete vyskúšať aj efekt soli? Na vrstvu farby nanesenej na hodvábnom povrchu rozmiestnite kúsky magickej soli. Nechajte ich pôsobiť 20 minút a potom ich z povrchu odstráňte a prežehlite.


Pokiaľ ste už skúsenejší maliari na hodváb, môžete vyskúšať aplikovať na jeden šál všetky tri techniky. Vznikne z toho napríklad aj takáto krásna šatka.


Maľovanie na hodváb je výborný spôsob, ako vytvoriť originálny módny doplnok pre seba alebo pre vášho blízkeho.