Objednávky odosielame bez OBMEDZENÍ.

INÉ TECHNIKY

Servítkovanie

 

Technika decoupage (z francúzskeho slova decouper – vystrihnúť), u nás známa najmä ako servítkovanie je spôsob dekorácie rôznych predmetov (papiera, dreva, plastu, hliny, skla, terakoty, kovu, vosku, porcelánu i textilu) pomocou farieb a rôznych papierových útržkov. Pri tejto technike sa vystrihujú rôzne motívy z papierového podkladu a pomocou špeciálneho lepidla sa lepia na zvolený podklad. U nás je najrozšírenejšie používanie servítok, pretože sú najlepšie dostupné a sú k dispozícii v obrovskom počte motívov. V neposlednom rade je rozhodujúca aj ich cena, ktorá je pomerne nízka. Avšak na túto techniku sú vyvinuté aj špeciálne papiere ako ryžový papier alebo dekupážny papier, ktorý je vhodný aj na väčšie plochy (vyrába sa aj vo veľkosti A3) alebo transferový papier určený špeciálne na prenos textov a obrázkov.


Korene servítkovej techniky siahajú až do Benátok, je stará viac ako 300 rokov a krajinou pôvodu je Francúzko, kde stolári začali kopírovať techniku výroby z Ďalekého východu. Nábytok zdobili ornamentami najmä Taliani, Francúzi zasa obľubovali bohaté zdobenie čipkami, kvetinovými vzormi, motýlmi, i vtákmi. V Rakúsku a Nemecku dominovali jednoduché strohé a tmavé farby. Nábytok, truhlice, skrine zdobili aj významný umelci ako Pablo Picasso a Henry Matisse. Za tie roky sa vyvinulo množstvo techník a postupov. Asi žiadna iná technika nemá toľko rôznych variácií ako práve servítková technika. Najdôležitejšie je vybrať si postup, ktorý bude vyhovovať vám a pomocou ktorého dosiahnete želané výsledky. 

 

Decoupage technikou možno vytvoriť krásne a unikátne dekorácie pre váš domov a záhradu. Je veľmi obľúbená aj vďaka tomu, že pomocou nej môžete zrenovovať a vdýchnuť tak život do starých a niekedy zdanlivo už zbytočných predmetov.
Medzi základné pomôcky, ktoré budete potrebovať patria akrylové alebo kriedové farby, predmet na dekoráciu, servítka alebo papier na dekupáž, špeciálne lepidlo na servítkovanie s lakom, záverečný lak, štetec. Od použitia rôznych postupov a techník potom závisia ďalšie pomôcky ako tupovacie štetce, šablóny, štruktúrovacie pasty, voskové a antikovacie pasty, lazúry a mnoho iného.

 

Ako správe na servítkovanie

 

Na začiatku si dekorovaný predmet natrieme želanou farbou. Ak používame servítku, alebo iný priehľadný papier, je dobré si povrch pod motívom natrieť svetlou farbou aby pekne vynikol. Motív zo servítky si vystrihneme alebo obtrháme a spodné dve vrstvy servítky si oddelíme. Ostane nám tak iba horná tenučká vrstva servítky. Servítky a špeciálne papiere môžete ľubovoľne kombinovať, jednotlivé motívy sa môžu vzájomne prekrývať.

 

Povrch kam budete lepiť motív si natrite tenkou vrstvou lepidla s lakom a prilepte vybraný motív zo servítky alebo papiera. V tomto bode si môžete vybrať z niekoľkých postupov – servítku môžete priložiť pomocou prsta, širšieho plochého štetca alebo aj zažehľovaním (táto metóda je vhodná najmä na veľké rovné plochy). Servítku jemne priložte a od stredu k okrajom pritláčajte tak, aby sa servítka nekrčila a neostávali pod ňou bubliny. Povrch servítky ešte celý pretrite rovnakým lepidlom a motív tak zafixujte. V prípade veľkých plôch odporúčame nanášať a lepiť servítku postupne. Pri zažehlovaní nechajte lepidlo na predmete zaschnúť, motív zo servítku položte na zaschnuté miesto, na to papier na pečenie a prežehlite na stupni bavlna. Lepidlo sa teplom žehličky rozohreje a obrúsok sa spojí s podkladom. Postupujte takisto od stredu k okrajom. Potom počkajte kým vychladne a až potom dajte dolu papier na pečenie. Na záver prelakujte.

 

Servítkovať môžete aj na textil a vyrobiť si tak originálne tašky, obliečky na vankúše, motívy na tričká a podobne. Pri servítkovaní na textil však potrebujete špeciálne lepidlo na decoupage, ktoré sa fixuje zažehlením. Textil najprv vyperte a vyžehlíte, aby sa s ním dobre pracovalo. Látku podložte mikroténovým vreckom, igelitom alebo fóliou a potrite lepidlom, vybraný motív pritlačte hubkou na vlhkú látku, nechajte zaschnúť a znova natrite lepidlom na textil. Keď všetko poriadne zaschne, odložte mikroténové vrecko, otočte na druhú stranu a cez papier na pečenie prežehľujte niekoľko minút.

 

So servítkovou technikou sa kombinujú aj mnohé iné ako napríklad krakelovanie, kedy farba praská a predmety tak získavajú starý a použitý vzhľad. Na dosiahnutie starého „vintage“ efektu sa používa tiež patinovanie, alebo tiež technika shabby-chic. Novinkou nie je ani 3D servítkovanie. Táto technika je veľmi obľúbená aj pri výrobe bižutérie a tiež pri dekorácii veľkonočných a vianočných ozdôb. Hravo si s ňou nielen vy ale aj vaše deti ozdobíte polystyrénové alebo plastové polotovary a prinesiete kúsok vlastnej práce do vašich domovov.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.