MODELOVANIE

História FIMO hmoty

 

Kde bolo tam bolo, kedysi v roku 1939 sa nemecká dizajnérka Kaethe Kruse snažila nájsť nový materiál pre výrobu bábik. Nech robila čo robila, materiál však stále nebol vhodný pre sériovú výrobu a tak od tohto nápadu upustila. Podarilo sa to až jej dcére Sophie, ktorá v roku 1941 objavila pastu, do ktorej vmiešala farby a hnetením z nej začala vytvárať hračky, vázy, mozaiky, miniatúry i obrazy. 

 

V roku 1954 tak vznikla hmota Fimoik, ktorá nesie názov podľa Sophiinej prezývky „Fifi“ a jej obľúbenej modelovacej techniky „mozaiky“. V roku 1964 získala práva na výrobu polymérovej hmoty nemecká firma Eberhard Faber, ktorá ju zdokonalila a uviedla na trh pod názvom FIMO. Táto modelovacia hmota sa vtedy predávala v rozpätí 15 farieb a 2 veľkostí. Postupne pribúdali nové farby a v  roku 1966 bola uvedená na trh hmota Fimo Soft, určená predovšetkým pre deti, pretože je mäkšia a ľahšie sa s ňou manipuluje.

 

V roku 1978 sa firma Eberhard Faber stala súčasťou spoločnosti Steadtler Group a tak popularita Fimo hmoty stále rástla. Na trh prichádzajú rôzne príručky a brožúry ako inšpirácia pre zákazníkov, aby si vyskúšali nové kreatívne nápady a techniky. V roku 2006 sa spoločnosť prispôsobila novej legislatíve a začala vyrábať Fimo hmotu bez ftalátov. Modelovacia hmota Fimo Effect vzniká v roku 2008 a doplňuje farebnú škálu o zaujímavé varianty (metalická, transparentná, pastelová, mramorová, perleťová, trblietavá, svietiaca v tme a mnoho ďalších). Od roku 2010 je Fimo hmota uvádzaná na trh pod značkou Steadtler. V roku 2014 bola na trh uvedená hmota Fimo Professional, ktorá je určená pre profesionálov a nahrádza radu Fimo Classic a tiežmodelovacia hmota Fimo Kids, špeciálne upravená pre deti. 

 

Dnes je Fimo hmota na predaj vo viac ako 60 krajinách sveta. Predáva sa v kockách s hmotnosťou 56g (Fimo Soft a Effect) a 80g (Fimo Professional) a vybrané odtiene aj vo veľkých baleniach po 350g. Staedtler ponúka aj množstvo pomôcok pre ľahšiu prácu s hmotou. Nechýbajú ani rôzne doplnky ako je tekutý polymér Fimo Deco Gel, laky a lepidlá, kovové púdre a metalické plátky, silikónové a vytláčacie formy a pod.

 

Jednotlivé odtiene hmoty sa veľmi jednoducho miešajú, takže si môžete vytvoriť akýkoľvek farebný odtieň potrebujete. 

 

Druhy Fimo hmoty

 

Fimo Soft – hmota určená nielen pre začiatočníkov ale aj pokročilejších nadšencov. Ľahko sa formuje a je dostupná v 24 odtieňoch.

 

Fimo Effect – ide o hmotu Fimo Soft, ktorá dopĺňa farebnú škálu o zaujímavé efekty. Patria sem hmoty metalické, transparentné, trblietavé, pastelové, imitujúce farby kameňov či svietiace v tme. Celkovo zahŕňa 37 druhov.

 

Fimo Professional – je špeciálne vytvorená pre potreby umelcov a profesionálnych tvorcov. Je výrazne tuhšia, obsahuje 24 odtieňov a dá sa kombinovať s hmotou Fimo Soft aj Fimo Effect. Súčasťou radu Professional je aj rad Doll Art, ktorá je určená špeciálne na tvoru a výrobu bábik.

 

Vďaka univerzálnosti Fimo hmoty je to jeden z najobľúbenejších kreatívnych materiálov na svete. Je vhodná ako pre nápadité detské tvorenie, tak aj pre  zložitejšie umenie a design šperkov alebo doplnkov, preto prácu s ňou milujú deti aj dospelí. Vyskúšajte túto zaujímavú a kreatívnu techniku aj vy.

 

Typy a triky pre prácu s Fimo hmotou

 

Ak ste začiatočník, určite si nezabudnite prečítať naše zhrnutie najčastejších problémov pri práci s modelovacou Fimo hmotou a tipy a triky ako ich zvládnuť 

 

Začíname s FIMOM

 

Takže v prvom rade hmotu nezabudnite pred začatím práce poriadne premiesiť, aby bola dostatočne mäkká a predišli ste tak tvorbe hrudiek. Môžete tak spraviť v rukách, alebo si pomôcť špeciálnym strojčekom na Fimo hmotu, alebo strojčekom na cestoviny, ktorý je na tento účel postačujúci. Nespotrebovanú hmotu nezabudnite vždy poriadne zabaliť do sáčku alebo vzduchotesnej nádoby, aby nestvrdla.

 

Príliš mäkké alebo tvrdé Fimo

 

Najmä v letných mesiacoch sa vám môže stať, že vám hmota zmäkne až príliš, najmä hmota Fimo Soft, vtedy hmotu skúste schladiť chvíľku v chladničke alebo mrazničke. Ak je hmota mäkká ešte od výroby, môžete si pomôcť tak, že  vyvaľkaný plát poriadne pootláčate do kancelárskeho papiera a ten necháte na hmote nasať mastnotu. Potom plát opätovne prepracujte a ak je hmota stále príliš mäkká, postup opakujte. 

 

Do veľmi mäkkej hmoty sa vám budú odtláčať aj prsty, preto pri práci s ňou odporúčame použiť chirurgické rukavice alebo výtvor po upečení poriadne prebrúsiť. 

 

Ak máte naopak príliš tvrdú hmotu, môžete si pomôcť tak, že tvrdú hmotu zmiešate s mäkšou hmotou tej istej farby. V prípade, že nemáte rovnaký odtieň, môžete použiť aj hmotu Fimo softener ktorá bola vytvorená špeciálne na tento účel (miešajte maximálne v pomere 2 diely hmoty a 1 diel zmäkčovaču).

 

Ako upiecť Fimo

 

Fimo hmota sa neodporúča piecť v plynovej alebo mikrovlnnej rúre, najlepšia je na tento účel rúra elektrická. Fimo hmotu pečieme na plechu, ktorý je vhodný si podložiť papierom na pečenie, alobalom alebo špeciálnou podložkou. Hmota sa pečie na 110°C a je treba dodržiavať odporúčanú dĺžku pečenia 30 min. Pri zložitejších projektoch je možné hmotu piecť aj viackrát. V prípade, že si svoje projekty potrebujte niečím podložiť, aby sa počas pečenia nedeformovali, vždy zvoľte materiál, ktorý pobyt v rúre vydrží. Na pečenie korálok odporúčame špeciálny stojan, ktorý môžete nájsť aj v našej ponuke.

 

Dekorovanie a zdobenie Fimo hmoty

 

Vaše výtvory z Fimo hmoty môžete veselo zdobiť ďalej. Na patinovanie použite olejovú alebo akrylovú farbu, kovový efekt dosiahnete použitím kovových práškov a púdrov. Tie nanášajte na Fimo štetcom alebo prstami. Polymérovú hmotu je možné zdobiť aj alkoholovými atramentmi. Nebojte sa použiť rôzne textúry na dosiahnutie alebo zvýraznenie 3D efektu. Ak nemáte po ruke žiadnu profesionálnu, poobzerajte sa po domácnosti, výborne vám na tento účel poslúži hrubozrnná soľ alebo cukor, špongia, drôtenka, slamka, pokrčený alobal, vašej fantázii sa v tomto smere medze naozaj nekladú. Väčšinu z uvedených spôsobov aplikujeme ešte pred pečením, okrem patinovania, to používame na už hotové a upečené výrobky. Chcete prilepiť Fimo k výrobku alebo dve upečené časti z Fima zlepiť spolu? Na to je vhodný tekutý polymér, ktorý naneste a a následne zapečte podľa návodu. 

 

Brúsenie, lakovanie a leštenie Fimo hmoty

 

Finálna úprava vášho výrobku je rovnako dôležitá ako jeho samotná výroba. V prípade, že ste svoj výtvor patinovali alebo farbili olejovými alebo akrylovými farbami, odporúčame ho prelakovať. Ideálny je originálny lak na Fimo hmotu, ktorý existuje v leskom a pololesklom prevední alebo syntetický lak riediteľný riedidlom, ktorý zanechá špeciálne lesklý povrch. 

 

Nezabudnite, že lak zvýrazní akékoľvek nerovnosti a nedokonalosti na vašom výrobku, preto ho pred samotným lakovaním poriadne prebrúste. Odstránite tak prečnievajúce časti, odtlačky prstov a iné nerovnosti ale zvýrazníte aj svetlé farby. Fimo hmota sa najľahšie brúsi špeciálnym brúsnym papierom a vždy pod vodou. Môžete ho nahradiť aj jemným brúsnym papierom určeným na brúsenie pod vodou. 

 

Hotové výrobky môžete zalievať aj krištáľovou živicou, čím dosiahnete zaguľatený povrch s nádherným leskom. Zalievať je možné iba úplne rovné a ploché výrobky, inak by živica mohla stiecť iba na jednu stranu alebo úplne vytiecť.

 

Na vytvorenie glazúrovaného povrchu môžete zmiešať tekutý polymér s alkoholovým atramentovým, pigmentovým atramentom alebo akrylovou farbou a naniesť na dekorovaný povrch už upečeného Fima a dať znovu zapiecť.

 

Ak sa chcete lakovaniu vyhnúť, môžete svoj výrobok aj vyleštiť. Najjednoduchšie a najdostupnejšie riešenie je leštenie s kúskom starých riflí, pre naozaj profesionálny vzhľad odporúčame zaobstarať si profesionálnu leštičku. 

 

Veríme, že tvorenie s Fimo hmotou sa stane vašou vášňou a podelíte sa s nami o vaše výtvory!