Filter

Zoradiť podľa

Štetce, ako hlavné doplnky a pomôcky pre maliarov, rozdeľujeme na viaceré typy. A nejde len o to, akú majú hrúbku, typ štetín alebo dĺžku rúčky. Štetce môžeme rozdeliť na klasické štetce so štetinami, vodné štetce s umelými štetinami a nádobkou na vodu umiestnenú v rúčke, alebo tupovacie štetce so špongiou miesto štetín. Na maľovanie je tiež možné využiť špachtle a to najmä pri práci s farbami tuhšej konzistencie ako sú olejové či akrylové farby.

 

Klasické štetce so štetinami môžu mať drvenú alebo plastovú rúčku s predĺženým tvarom, aby sa dal štetec pohodlne držať. Ak štetec držíme pri štetinách, pôsobíme naň väčším tlakom a vytvoríme hrubšie a silnejšie ťahy, ale ak ho držíme na konci rúčky, využívame jemný tlak na hrot štetca a maľujeme skôr tenšie línie. Štetce môžeme rozdeľovať aj podľa hrúbky a typu uloženia štetín. Vyberte si taký typ štetca, ktorý zodpovedá tomu, čo chcete maľovať. Na hrubé línie a veľké plochy jednej farby sa hodia skosené a rovné štetce, malé detaily vám zabezpečia liner štetce alebo malé okrúhle štetce, vejárovým štetcom zas dosiahnete zaujímavé ťahy. Štetiny štetcov rozdeľujeme aj na prírodné alebo umelé – syntetické.

 

Syntetické štetce sú vyrobené z umelých vláken, takže do seba vodu nenasávajú a štetiny sú oveľa jemnejšie ako tie prírodné, niekedy sú až hodvábne jemné. Štetce so syntetickými štetinami by sme odporučili preto viac na prácu s olejovými alebo akrylovými farbami.