Vidiecky podnos z drevenej dosky

Naspäť23. 02. 2017 Návody

Chýba vám doma podnos, ale žiadne ponúkané rozmery vám nevyhovujú? Máte chuť si vyrobiť niečo vlastné? Nechajte sa inšpirovať nasledovným návodom, ktorý vám ukáže, ako jednoducho si vytvoríte vkusný podnos s vintage vzhľadom z obyčajnej drevenej dosky.

Čo všetko budete potrebovať?

Základnú dosku si natrite kriedovou farbou Dekor paint. Po vyschnutí farby prebrúste kraje pomocou brúsneho papiera.

Pripravte si ryžový papier. Motív  sizvoľte podľa veľkosti podkladu a vlastného vkusu :). Motív môžete aj vystrihnúť, ale pekne vyzerá ak je veľkosť podnosu totožná s veľkosťou ryžového papiera a nanesiete tak celý hárok bez strihania.

V ďalšom kroku vybočíme zo zaužívaných postupov a ryžový papier neprilepíme na podklad lepidlom na decoupage, ale pomocou Express lepidla. Lepidlom natrieme drevený povrch a priložíme naň ryžový papier, prstami vyhladíme a necháme zaschnúť. Môžete však použiť aj klasické lepidlo na servítkovú techniku.

Kraje nalepeného papiera zbrúste a zahlaďte. Hotový podklad najprv prelakujte matným lakom a nechajte vyschnúť. Následne naneste vrstvu prvej zložky krakelovacieho laku (na vrchnáku označená číslom 1) a po zaschnutí naneste vrstvu druhej zložky (na vrchnáku označená ako 2).

Dávajte pozor, aby sa lak dostal na celý povrch podnosu. Prasklinky vznikajú počas schnutia a sú na prvý pohľad neviditeľné.

Čas schnutia môžete urýchliť použitím fénu.

Pred tým ako vzniknuté praskliny zvýrazníte antikovacou pastou, pripevnite k podnosu kovové doplnky.

Nakoniec pomocou pasty zvýraznite trhliny. Pastu môžete nanášať prstom, servítkou alebo špongiou. Prebytok pasty odstráňte a podnos nechajte chvíľku preschnúť.

Posledným krokom je prelakovanie povrchu pomocou syntetického laku s vysokým leskom. 

Tento posledný krok nám zaručí, že z podnosu sa nestane len dekoračný predmet, na ktorý sadá prach. Vodeodolný povrch budete môcť utierať a umývať a využívať tak váš nový rustikálny podnos každý deň.

Tip creActivu: Kovové úchytky a nožičky pripevnite na podnos až úplne na konci, keď máte podnos zalakovaný a vyschnutý. Vyhnete sa tak tomu, že si ich zašpiníte voskovou pastou alebo záverečným lakom.

Príjemné tvorenie!