Vianočné ozdoby z filcu

Naspäť27. 08. 2015 Návody

Ahojte,

Čas Vianoc sa nám nezadržateľne blíži a mnohí z vás už riešia otázky typu: Do akých farieb zladíme tento rok vianočnú výzdobu? Aké ozdoby nakúpime? Či použijeme to čo aj vlani? Čo keby ste tento rok ozdoby nekupovali, ale vytvorili si vlastné? Tie najkrajšie darčeky sú predsa vždy tie od srdca. Môžete si nimi vyzdobiť domov alebo nimi obdarovať svojich priateľov a blízkych. Tvorivosť sa skrýva v každom z nás, len ju v dnešnej dobe trocha zanedbávame. A že to nebude dokonalé? Na tom predsa nikomu nezáleží. Dôležité je, že je to niečo vyrobené vlastnými rukami a z lásky. A kedy začať keď nie práve na Vianoce?

Vianočné ozdoby z filcu sú veľmi jednoduché a vďačné, na ich výrobu nepotrebujeme žiadne špeciálne zručnosti. Navyše ak sa vám zapáčia, môžete ich tvary obmieňať a tvoriť si tak výzdobu počas celého roka. Majú tiež veľmi široké použitie – či ich zavesíte na stromček, prilepíte na adventné vence a svietniky, použijete ako magnetky alebo brošničky,  vždy budú originálnym doplnkom.

Na ich výrobu budeme potrebovať:

- filc (ideálna hrúbka je 1 mm)

- ihlu a niť (v rôznych farbách)

- nožnice

- výplň (ideálna je PES výplň, ktorú zoženiete v galantériách, avšak na domáce použitie postačí aj vata, alebo natrhaný vatelín)

- rôzne ozdôbky, mašličky, korálky, flitre a čokoľvek čo doma nájdete na dozdobenie, stužky alebo špagát na zavesenie, veľké množstvo produktov nájdete aj na www.creActive.sk v časti iné techniky.

 1maj_final.jpgV prvom rade je potrebné si vybrať tvar a vystrihnúť si ho z filcu. Keďže ozdoba bude zvnútra naplnená, budeme potrebovať ten istý tvar dva krát. Môžete si ho sami nakresliť alebo použiť šablóny, ktorých nájdete na internete nespočetné množstvo.

Taktiež je na vás, či si vytvoríte jeden tvar, povedzme stromček, v rôznych farbách, alebo naopak sériu rôznych tvarov v rovnakých farbách. Nebojte sa použiť rôzne, pre Vianoce možno netradičné farby, vyberajte si podľa seba. Dôležité je, aby ste z tvorenia aj hotovej ozdoby mali radosť.

Predtým ako začneme šiť si rozmyslite, či chcete prednú stranu oživiť mašličkou, korálkou alebo inými doplnkami. Ak áno, je potrebné ich najprv prišiť až potom sa pustíme do šitia samotnej ozdoby. Ak na to zabudnete, nič nie je stratené, vždy ich tam nakoniec môžeme prilepiť :)

Takto pripravený tvar začneme šiť. Môžete si vybrať predný, obnitkovací alebo slučkový steh, podľa toho, ktorý vám pôjde najlepšie a bude sa vám k danej ozdobe hodiť. Farbu nite vyberte buď vo farebnom tóne ozdoby alebo naopak kontrastne, aby vynikla. Ozdobu obšijeme dookola, avšak nie dokonca – potrebujeme dostatočný priestor na naplnenie vnútra výplňou. Výplň poriadne vtlačíme do všetkých rohov a záhybov, dobrou pomôckou nám bude pri tom obyčajné pero, nožničky a pod. Ak jej tam máme dostatok, zašijeme aj koniec ozdoby a zo zadnej strany urobíme uzlík.

Vianocne ozdoby z filcu

Ak ozdoby chcete vešať, je potrebné si pripraviť stužku ešte pred samotným šitím a jej okraje všiť dovnútra, takto bude ozdoba do dokončení vyzerať krajšie.

Či si vytvoríte ozdôbku jednu alebo rovno celú sériu je len na vás, veríme, že sa vám podarí a bude vám prinášať radosť.

Väčšinu materiálu na výrobu nájdete určite doma, ak by vám niečo chýbalo, nájdete to na www.creActive.sk :)