Vianočné ozdoby obalované v Pourring médiu

Naspäť21. 11. 2018 Návody

Pourring Medium (riedilo k akrylovým farbám) možno využiť aj inak ako na tvorbu mramorových vzorov. Skúste vytvoriť vďaka nemu veľmi pekné, zaujímavé a trblietavé povrchy. Obalovaním polystyrénových vianočných ozdôb v minerálnych práškoch a trblietkach vytvoríme ľahko dojem zamrznutého povrchu pokrytého inovaťou. Do Pourring media pridáme akúkoľvek akrylovú farbu a dostaneme tak redšiu farbu, ktorou ľahšie pokryjeme dané povrchy. Recept na obalovaciu zmes nájdete nižšie. Pozrime sa, ako sa pripravujú „obalované“ vianočné ozdoby.Použité pomôcky a materiály:


Do plastového pohára nalejeme 1 dcl riedidla a primiešame 3 polievkové lyžice akrylovej farby delicate. Pripravíme si misku, v ktorej budeme obalovať a nasypeme do nej polovicu téglika minerálneho prášku. Ak nebudeme miešať prášky rôznych farieb, tak nasypeme aj celý obsah. Môžeme pridať trblietky, pre ešte väčší lesk, ale nie je to potrebné, pretože tieto prášky sa trblietaju aj bez toho.


Keď sme si to všetko pripravili, napichneme drôt, alebo špajdľu do polystyrénových ozdôb a jednoducho ich ponoríme do zriedenej akrylovej farby. Zmes má pokryť celú ozdobu. Necháme ju odkvapkať.


Môžeme si pripraviť viacero odtieňov, postup je ten istý. My sme zmiešali akrylovú farbu delicate zlatú s fialovostriebornou v pomere pol na pol. K obalovaniu sme použili minerálny prášok albit a červenú žulu v pomere 50 : 50 a trochu červených, zlatých a fialových trblietok.

Po odkvapkaní začneme nad miskou sypať na ozdoby zmes minerálnych práškov. Sypeme ho hojne na farbu a prebytok dáme naspäť do misky. Fénom môžeme proces sušenia urýchliť, ale k úplnému vysušeniu všetkých vrstiev je potrebné počkať do ďalšieho dňa. Odporúčame pracovať naraz s jednou farbou a až keď dokončime prvú, začneme s druhou. Preosiatím cez sitko odstránime farbu, ktorá nám počas práce kvapla. Tak môžeme odložiť minerálne prášky do pôvodnej krabičky na inokedy. Riedenú akrylovú farbu môžeme tiež odložiť na neskôr, pokiaľ ju dáme do uzatvárateľnej nádoby.


Po úplnom usušení prejdeme rukou po ozdobách, aby sme odstránili neprilepené kúsky. Nakoniec pripevníme motúzik na zavesenie ozdoby lepidlom do priehlbiny, ktorú nám spravila špajdľa, resp. drôt. Nalepíme aj kovové ozdoby a necháme uschnúť. Môžeme použiť fén na urýchlenie schnutia.

Dúfame, že ste práve dostali chuť na obalovanie takýchto krásnych ozdob, nie vianočných rezňov :) Takéto predvianočné prípravy sa budú určite páčiť aj vašim deťom. Prajeme Vám príjemné tvorenie a očakávanie sviatkov!

Nápad, foto a vyhotovenie: http://lakbear.blog.hu/