Filter

Zoradiť podľa

Keramika a porcelán


Slovo keramika pochádza z gréčtiny. Keramická hlina nie je nič, čo by bolo potrebné synteticky vyrábať. Je to hlina, ktorú môžeme nájsť aj vo voľnej prírode. Je známa z mnohých archeologických vykopávok. Keramiku rozdeľujeme na dva druhy. Prvým je takzvaná hrubá keramika, kam patria napríklad tehly, a jemná keramika, kam zaraďujeme rôzne nádobky, hrnčeky, vázy a podobne. Ide o materiál vyrábaný pri veľmi vysokej teplote v keramickej peci. Až po tomto procese môže byť keramika zdobená a maľovaná. Keramika je odolná voči korózii a vysokým teplotám.


Porcelán pochádza z Číny. Ide o novší materiál, ako je keramika. Vyrába sa vypálením zmesi kaolínu, kremeňa a taviva. V závislosti od množstva kaolínu môžeme porcelán rozdeliť na mäkký a tvrdý. V tvrdej zmesi tvorí kaolín viac ako 50 %, v mäkkej menej. Výroba porcelánu je techniky náročnejšia než výroba keramiky, pretože táto zmes sa pod vysokým tlakom mrví a tieto čiastočky je potrebné odstraňovať. Porcelán sa používa na výrobu riadu, dlaždíc, či ozdobných predmetov.


Maľovanie na keramiku a porcelán


Farby na keramiku a porcelán sú veľmi výrazné, žiarivé a husté. Sú rozpúšťadlom riediteľné a môžete ich medzi sebou miešať. Farby však pomerne dlho schnú. Samotné maľovanie je veľmi jednoduché. Potrebovať budete predmet, ktorý si chcete vyzdobiť, farby, štetec, motív prípadne šablónu na maľovanie. Ak si chcete zabezpečiť, aby vám farby nestekali po povrchu, použite kontúry. Na písaný text použite fixky s hrotom 0,7 mm alebo 1,2 mm.


Povrch, ktorý chcete zdobiť, najprv očistite od mastnoty a prachu a vysušte. Vzor naneste na predmet pomocou šablóny alebo ho prekreslite cez čierny kopírovací papier. Vymaľujte plochu farbami a nechajte predmet vyschnúť na 24 hodín. Ak sa vám náhodou niečo nepodarilo alebo vám farba kvapla tam, kam ste nechceli, odstráňte ju navlhčenou handričkou.


Posledný krok je zafixovanie farieb zapečením v trúbe podľa inštrukcií na obale farieb alebo fixiek. Po zapečení sú farby veľmi odolné voči čistiacim prostriedkom. Takto dekorované predmety môžete umývať aj v umývačke riadu.
Pomocou farieb na keramiku a porcelán si vytvoríte napríklad originálne hrnčeky alebo dokonca celú súpravu riadu, ktorú nikto iný nemá.