Maľovanie farbami na textil - Melónové tričko

Naspäť10. 05. 2016 Návody

Aj napriek svojej sladučkej a osviežujúcej chuti je melón rozhodne zelenina! Veď je to dyňa. Prečo vôbec o melóne píšem? Rozhodla som sa totiž „venovať“ celé tričko tejto tropickej zelenine. Veď čo by to bolo za leto bez pestrofarebného melóna?! Tentokrát tomuto vzoru venujem aj celý tento obsah pretože je tu veľa informácií, ktoré stoja za prečítanie.

Vedel/a si napríklad, že melón pochádza z južnej Afriky? Tam vraj rástol jeho „predchodca“ ako divá rastlina. Kultivovali ho až v údolí rieky Níl, kde sa pestoval vraj v druhom tisícročí pred Kristom. Semienka melóna sa našli aj v hrobkách niektorých egyptských faraónov. Neskôr v 7. storočí nášho letopočtu sa začali pestovať melóny aj v Indii a v 10. storočí dokonca aj v Číne (ktorá je dnes najväčším producentom tejto plodiny). Pýtaš sa, kedy konečne dorazila do Európy? Približne okolo roku 1158 už sú zmienky o melóne napríklad v Sevile. Odvtedy sa jej tu darí a teší sa veľkému rozmachu. Tomu sa potešila aj keď dorazila na pobrežie Nového Sveta vďaka európskym kolonizátorom. Najviac sa ujala na pestovanie hlavne na Floride a to v 16. storočí. Odtiaľ to bolo už len na skok do Peru, Brazílie či Havaja, takže nakoniec obišla celú Zem.

Myslím, že nebudem klamať ak poviem, že dnes je to na Slovensku veľmi obľúbená zelenina/ovocie a to hlavne v lete. Osvieži a osladí život. Prečo si teda nespestriť aj tričko? Stačí použiť zopár šikovných ťahov s farbou na textil Setacolor opaque a hravý kus odevu je na svete. Inšpiruješ sa aj ty? Kľudne skús aj iné ovocia :)

Čo budeme potrebovať:

farba na textil zelená

https://www.creactive.sk/farby-na-textil-pebeo/setacolor-opaque-45-ml-26-vermilion/

https://www.creactive.sk/farby-na-textil-pentart/

kontúrka

https://www.creactive.sk/kontury-na-textil/

Viac už vo videu nižsie

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com a www.wikipedia.com