Macramé obal na fľašu

Naspäť18. 08. 2021 ČLÁNKY

Upleťte si s nami obal na fľašu vašich snov. Dnes si predstavíme retro umenie s názvom macramé.

 

Predstavte si to. Počas voľných dní sa vyberiete so svojou rodinkou na výlet do najbližšej Zoo. Vstup je tam trochu premrštený, no poviete si, že je to len raz za čas. A je to tak. Do Zoo chodíte možno raz za dva roky. Prechádzate sa medzi pavilónmi a obdivujete zvieraciu ríšu. Nádherné veci vie stvoriť naša príroda, pomyslíte si. Zrazu cítite ako vás vaše dieťa ťahá za ruku ktorou ho držíte a pýta si niečo na pitie. Veď počas horúcich letných dní treba dbať na pitný režim. Lenže vy na pleci máte malú kabelku a manžel by fľašu do vrecka nestrčil. Kúpite preto každému malú fľašku minerálky a keď platíte, hlava sa vám zatočí. Toľko? Za minerálku v plastovej fľaši? V Zoo musia mať vysokohorskú prirážku či čo...


Aby sa vám nestalo, že vodu počas letný dní pri sebe nemáte, alebo že budete nútený kupovať si plastové fľaše, ktoré sa zle recyklujú, máme pre vás nápad. Čo tak vyrobiť si macramé obal na fľašu, ktorý si zavesíte na rameno a môžete mať pri sebe vlastnú sklenenú fľašu s vodou? Nebudete musieť zbytočne kupovať fľašu a zahlcovať planétu plastom. Znie to dobre, no nie?

 

Macramé technika a obal na fľašu

Niekoľko obrázkov predstavuje inšpiráciu na tvorbu macramé obalu na fľašu. 

Čo je macramé, to vedeli už aj naše staré mamy. Určite ste už aj vy videli na stenách závesné dekorácie pletené zo špagátov do rôznych útvarov, obsahovali aj strapce a drevené korálky. Už si spomínate?
To je macramé.


Macramé sa vytvára z uzlíkov. Majú rôzne typy - od základných až po zložitejšie. Na internete je mnoho návodov na uzlíky a celé pletenie v postupoch. Aj my sme sa inšpirovali, videli sme macramé pletené podložky pod poháre, závesné dekorácie, závesy miesto dverí, vianočných anjelikov alebo ozdoby na stromček, tašky a kapsičky na mobil a mnoho, mnoho iných vecí.


Na obrázku s rôznymi guličkami a ťahmi, ktoré sú očíslované, môžete vidieť šablónu, podľa ktorej sa preplietajú jednotlivé kusy špagátikov v prameňoch. Toto možno nevyzerá ako jednoduchý postup,
no sú aj oveľa ťažšie typy pletenia. Verte nám.


Podľa takýchto postupov sa budeme aj my riadiť pri pletení nášho obalu na fľašu. Budeme postupovať od vrchu – začneme ramienkami a postupne prejdeme až dolu, na spodok kde bude uložená fľaša. Pri pletení nám určite príde vhod, ak si špagáty niekam zachytíme – napríklad na kľučku dverí, háčik v skrini alebo na poličku tak, aby nám vznikol záves a aby sme mohli pohodlne pracovať oboma rukami.


Technika pletenia macramé sa v slovách opisuje ťažšie ako obrázkom či náčrtom, preto si rýchlo prejdime potrebné produkty a šup a postup.

 

Macramé obal na fľašu a produkty

Na bielom pozadí sú položené produkty, ktoré potrebujeme na tvorbu macramé. Ostré nožnice, macramé špagát a drevené korálky.

Neuveríte, ale čo sa týka macramé, o produktoch tu toho veľa nebude. Čo sa týka obalu na fľašu, potrebujeme tri hlavné veci – špagát, korálky a šikovné ruky.


Pri zložitejších dizajnoch sa pri macramé používajú aj tkáčske rámy, rôzne typy bavlniek a špagátov,
kusy látky, ale aj farby na textil.


Bez špagátu to nepôjde. Na macramé je vhodný jemný hladký špagát, ktorý sa zároveň nebude kĺzať a uzly dobre udrží. Vyrábajú sa také, ktoré sú presne určené pre tvorbu macramé dekorácií. Ich hlavou výhodou je, že sa dajú rozpliesť a česať, čo určite oceníte pri tvorbe strapcov. Existujú v rôznych farebných prevedeniach, odporúčame ich doladiť k interiéru, kde budú umiestnené. Macramé špagát sa dá aj dofarbovať, na to vám stačia batikovacie farby, alebo farby na textil, ktoré tiež nájdete v našej ponuke.


Na ozdobenie macramé výtvorov sa najviac hodia drevené korálky a ozdoby. Dekorácie potom vyzerajú jemne a čisto, bez rušivých elementov. Drevené korálky môžu byť čisté, len v prírodnej farbe, alebo jemne maľované a zalakované. Navyše, nie sú veľmi ťažké, takže vaša dekorácia nebude vytvárať prílišnú záťaž na stenu alebo poličku. Na obale na fľašu budú korálky vytvárať ozdobný dojem, no vo výške uzáveru môžu fľašu jemne pridržiavať. Preto je celkom výhodné použiť ich.


Okrem toho už človek nepotrebuje naozaj nič, okrem spoľahlivých ostrých nožníc.


Ani nám sa nechce veriť, že to je naozaj všetko, čo na tvorbu obalu na fľašu potrebujeme.
To bolo rýchle no nie? Tak šup-šup hneď na postup.

 

Ako upliesť macramé obal na fľašu - postup

 

Macramé obal na fľašu si upletiete úplne jednoducho. Postup má síce veľa krokov, no zvládne ich každý.

 

Macramé obal na fľašu - Krok číslo 1

Na bielom pozadí je kblbko macramé špagátu, čistá sklenená fľaša, ostré nožnice a drevené korály.Na obrázku sú potrebné produkty - nožnice, macramé špagát a drevené korálky, nasledjú nastrihané kusy dvanástich špagátov, a kovový hák, na ktorý sa celé macramé zavesí. 

Začiatok práce na macramé obale na fľašu si vyžaduje prípravu potrebných vecí na tvorenie. K tvorbe obalu na fľašu budeme potrebovať Macramé špagát, drevené korálky, ostré nožnice a prázdnu fľašu, ktorá bude slúžiť na primeriavanie počas práce.


Obal tvorí 12 dlhých kusov špagátov, nastrihaných z veľkého klbka macramé špagátu. Jedenásť špagátov bude mať dĺžku 2,40 metra a jeden špagát bude dlhší, v dĺžkou asi 2,60 metra. Všetky špagáty preložíme
na polovicu.


Celé pletenie obalu budeme začínať zo spodnej strany smerom hore, no aby pre nás bolo pletenie jednoduchšie, dno bude zavesené na háčiku, takže práca bude otočená hore nohami.

 

Macramé obal na fľašu - Krok číslo 2

Obrázok obsahuje postup pletenia základne macramé obalu na fľašu krok po kroku.

Pletenie začíname vytvorením základne. Jeden, ten najdlhší špagát, zavesíme na háčik približne v polovici. Do ľavej ruky si chytíme špagát visiaci na háčiku. Druhou rukou priložíme prvý z jedenástich špagátov
s očkom zo zadnej strany k visiacemu špagátu. Slučku prehneme z prednej strany cez špagát v ľavej ruke
a prevlečieme cez ňu koniec špagátu. Postupujeme podľa obrázkov. Na základný najdlhší špagát navlečieme a zauzlíme všetkých jedenásť špagátov, ktoré sme si namerali.


Potom zvesíme špagát s uzlíkmi z háčika a do očka, ktoré viselo na háčiku prevlečieme základný špagát, na ktorý sme navliekali ostatné. Poriadne ho zatiahneme, aby nám vznikol kruh, podobný slniečku s lúčmi.


Základňu cez vnútorný kruhový otvor navlečieme znovu na háčik.

 

Macramé obal na fľašu - Krok číslo 3

Obrázok ukazuje postup pletenie prvej časti uzlíka na macramé obale na fľašu.

Asi sedem centimetrov od základne vytvoríme prvý uzol. Uzol slúži na zaistenie špagátu na bokoch, aby nám fľaša z obalu nevypadla. Uzlíky sa v tomto prípade robia najmenej zo štyroch kusov špagátu. Samostatný uzlík sa skladá z dvoch zauzlení.


Prvá časť uzlíka začína výberom štyroch kúskov špagátu, vonkajší ľavý špagát sa prehne
do písmena L zvrchu cez ostatné kúsky špagátov a jemne sa zvrchu prichytí prstom. Následne s vonkajším pravým špagátom urobíme rovnaké L z vrchnej strany cez prevísajúci koniec ľavého špagátu a prevlečieme ho zo spodnej strany cez očko, ktoré vzniklo na ľavej strane.

Obrázok ukazuje postup pletenia druhej časti uzlíka na macramé obale na fľašu.

Uzlík dokončíme druhou časťou. Tá sa tvorí rovnako ako prvá, no začína sa z opačnej, pravej strany.
Veríme, že obrázkový návod vám uzlíky pomôže zvládnuť.


Uzlíky vytvoríme na všetkých špagátoch, dokopy nám teda v prvej časti vychádza 6 uzlíkov.

 

Macramé obal na fľašu – Krok číslo 4

nasledujúcim krokom je pridanie druhej vrstvy uzlíka s drevenou korálkou uprostred.Primeriavame si prázdnu fľašu do upletenej časti.

Ďalšiu radu uzlíkov umiestňujeme približne do stredu fľaše. Je to asi 3 centimetre od prvého radu.


Uzlíky tentoraz nepletieme hneď pod uzlíkom nad ním, aby sa nám vytvoril dojem sieťky, uzlíme dva špagáty z jedného uzlíka spolu s dvomi špagátmi z vedľajšieho uzlíka. Vytvoríme prvú časti uzlíka začínajúc pletenie z ľavej strany. Tu sa zastavíme a navlečieme drevenú korálku na jeden z vnútorných špagát
v prameni uzlíka. Následne korálku zaistíme druhou časťou uzlíka – pletieme ju z pravej strany.


Na konci si vezmeme fľašu a vložíme ju do obalu. Už sa to začína rysovať. Ešte pár radov uzlíkov musíme pridať, aby nám fľaša z obalu nevypadla.

 

Macramé obal na fľašu – Krok číslo 5

Postup krokov pletenia macramé obalu na fľašu ukazuje, ako pracovať po vložení korálok a rozdelenia špagátov na polovicu.

Po rade uzlíkov s korálkami pridávame ďalší rad uzlíkov. Tentoraz všetky špagáty rozdelíme na polovicu. Začneme tak, že vyberieme dva uzlíky spredu a dva špagáty z uzlíkov z každej strany. Vytvoríme tak dve polovice. Jednu z nich – tú zadnú – si prevesíme mimo, aby nám nezavadzala. My sme ju prevesili cez dvere. Znovu uzlíky posúvame, pletieme ich z dvoch špagátikov z jedného uzlíka a z dvoch špagátikov z uzlíka nasledujúceho. Vytvoríme tak rad, pozostávajúci z troch uzlíkov. To isté spravíme aj na zadnej polovici, ktorú sme si na začiatku oddelili.


Následne vytvoríme zo šiestich kusov špagátu dva uzlíky, vo vzdialenosti asi 2 centimetre od posledného radu uzlíkov.


Použijeme fľašu na primeranie, či nám všetko sedí a obopína fľašu. Posledný rad uzlíkov, ktorý sme práve vytvorili by nám mal siahať do výšky štuplíka na fľaške.

 

Macramé obal na fľašu – Krok číslo 6

Nasledujúce zobrazené kroky ukazujú ako začať pliesť ramienka obalu na fľašu.PO upletení ramienok porovnávame, či majú rovnakú dĺžku a či rozmedzia medzi jednotlivými uzlíkmi sedia.

Aby sme mohli vytvoriť ramienka obalu na fľašu, posledný rad uzlíkov ktorý sme spravili má štyri uzlíky na obvode fľaše.


Ramienka nesmú byť príliš hrubé, preto v tomto štádiu odstrihneme dva špagáty v zadnej časti oboch uzlíkov. Následne oba uzlíky spojíme dohromady a začneme tvoriť veľké uzlíky rovnakým spôsobom, ako doteraz. Spravíme za sebou tri uzlíky. Odstrihnuté časti sú vpletené v uzlíku aby sa nevyberali a neodstávali.


Po upletení troch uzlíkov na oboch ramienkach znovu odstrihneme dva špagáty na zadnej strane uzlíka
a pokračujeme s uzlením. Pokračujeme v uzlení dovtedy, kým nám nezostane asi 10 centimetrov špagátu na koncoch, alebo podľa toho, aké dlhé chcete mať ramienka macramé obalu.

 

Macramé obal na fľašu – Krok číslo 7

POsledné kroky postupu zobrazujú finálne ukončenie macramé obalu na fľašu.

Posledným krokom pletenia obalu je ukončenie, vytvorenie vrchnej časti ramienka. Dve ramienka, ktoré nám vznikli teraz spojíme do jedného špeciálnym uzlom.


Koncové časti s dĺžkou asi 10 centimetrov - na konci ramienok – preložíme cez seba aby sa prekrývali.
Ak nám vytŕčajú kúsky špagátov, nič to, neskôr ich odstránime. My sme si na chvíľku preložené konce špagátov zafixovali štipcami na prádlo.


Z kusov špagátov, ktoré sme si počas pletenia odstrihli vyberieme najdlhší, ktorý je a ďalej ho použijeme na uzlenie. Jeden koniec tohto špagátu priložíme k zaštipcovanej časti a necháme ho pretŕčať asi 7 centimetrov von. Špagát potom vedieme po dĺžke preložených častí a na konci špagát ohneme a znovu sa s ním vrátime na ľavú stranu. Na pravej strane nám vzniklo očko, ktoré celý čas pridržiavame. Špagát začneme obmotávať ako špirálu po obvode preložených koncov, čím vytvárame spoj. Poriadne špagát uťahujeme.
Keď s ním prejdeme až na pravú stranu, zostávajúci špagát prevlečieme cez vzniknuté očko. Pevný uzol vytvoríme tak, že pretŕčajúci kus špagátu na ľavej strane silno ťaháme, očko na pravej strane sa zatiahne
a koniec špagátu vtiahne dovnútra.


Ak sme si istí, že je všetko poriadne utiahnuté, všetky pretŕčajúce kusy špagátov odstrihneme.

Macramé obal na fľašu drží v ruke žena aj s fľašou a nesie si ho.

Čo na to poviete, creActívci? Podaril sa vám aj ten váš obal takto pekne?

 

Macramé obal na fľašu a záver

 

Milí creActívci,


z celého srdca dúfame, že ste našim blogovým postupom prešli hladko. Dnes to bolo zložité, uznávame.
No pletenie macramé nie je žiadna sranda. Hlavne pri zložitých macramé dekoráciách.


Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše tvorenie, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré sme doteraz nespomenuli.
Naučme sa niečo nové navzájom 😊


Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.


S pozdravom


Viki z tímu creActive