Machový rámik

Naspäť04. 09. 2018 Návody

Ak máte radi prírodu a chceli by ste mať kúsok z nej aj doma, vyskúšajte túto úžasnú novinku od Pentartu. Machové a trávne pasty sa pôsobením tepelnej pištole nafúknu a dokonale imitujú machový alebo trávnatý povrch. Fungujú podobne ako Expandujúca pasta, ale nie je potrebné aby farby boli suché, takže sa môžu „vyfúkať“ ihneď po natretí. Čím hrubšia vrstva, tým sa pasta viac nafúkne a dosiahnete väčší a zaujímavejší efekt. Musíte mať však istotu, že predmety, ktoré boli použité na zdobenie sú odolné voči teplu. Najjednoduchšie sa táto technika používa na drevo, sklo, kov a keramiku. Prebudte v sebe dušu lesa a vyskúšajte túto techniku napríklad na drevenom rámiku.

Použitý materál a pomôcky:


Najprv si prerežte polystyrénové vajcia alebo guličky na polovice, aby sa Vám dobre lepili na rámik. Zadnú časť rámika aj polystyrénových dekorácii natrite hobby lepidlom.


Vajíčka/guličky poprikladajte na obraz a po uschnutí lepidla všetko pekne pretrite fiber pastou, ktorá to zároveň zafixuje.Časti rámu, kde nie sú nalepené guličky a vajcia natrite matnou akrylovou farbou v odtieňoch červená terakota a oker. Pre lepšie zafarbenie fiber pasty sa môžu zriediť s vodou a po natretí poutierajte boky rámika handričkou alebo hubkou. Po uschnutí akrylovej vrstvy prebrúste brúsnym papierom, aby ste dosiahli krásny tehlový vzhľad.


Potom prichádza na rad tmavozelená Machová pasta. Natrite ňou vytvorené „polystyrénové vankúšiky“. Môžete ju zmiešať aj s akrylovou farbou okrovou pre dosiahnutie rôznych odtieňov.

Keď je pasta ešte vlhká, posypeme ju zamatovým práškom.

Ďalej si zoberte Machovú pastu svetlozelenú a na palete si ju zmiešaje v malom množstve s matnou akrylovou farbou slnečnou žltou. Na horných vypuklých častiach vankúšikov vtierajte a tieňujte. Napokon znova posypte zamatovým práškom.

Pastu, ktorá Vám zostala na palete zriedte s lazúrovým gélom do tehlového odtieňa a natrite na zvyšok rámu. Prebytok zotrite handrou alebo špongiou.


Na tomto obrázku môžete vidieť zblízka natreté vankúšiky zamatovým práškom. Vytvára naozaj zaujímavý a krásny efekt.


Na ďalšom obrázku môžete vidieť ďalšie zaujímavé úpravy povrchov pomocou machovej pasty.Nápad, zhotovenie a foto: Lakbear