Hurá na Vianoce

Naspäť19. 10. 2015 Návody

„Čože? V polovici októbra?“ spýtate sa. No veru tak. Veď skúste ísť do nejakého hypermarketu. Keď som tam naposledy hľadala múku, vyvalili sa na mňa čokoládoví Mikulášovia, stromčeky a krabica vianočných gúľ za euro. Už nejaký ten rok statočne bojujem proti lacným aj predraženým ozdobám z obchodu. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že im akosi chýba duša. Tú stroj skrátka nevie do danej veci dať. A preto... až by ste tento rok chceli mať na stromčeku čosi originálne vlastnoručne vyrobené nech sa páči návod na vintage ozdôbky:

Čo budete potrebovať:  

Hrubší kartón  

Akrylové farby (je jedno aké. Ja som použila http://www.creactive.sk/akrylove-farby-leskle/akrylova-farba-leskla-50-ml-pastelova-fialova/ a http://www.creactive.sk/akrylove-farby-matne/akrylova-farba-matna-50-ml-dazdovy-oblak/)

Servítky- podľa vkusu Ja som použila vintage vzor

Lepidlo na servítkovú techniku

Krakelovací lak- na týchto ozdobách je použitý http://www.creactive.sk/laky/krakelovaci-lak-dvojkrokovy-opalizujuci-25-25-ml/, ale môžete použiť akýkoľvek efekt, podľa vášho gusta . 

Špagát alebo stužky

- Drobnosti na dotvorenie

Keď už máme všetko čo treba môžeme sa pustiť do práce:

Nájdeme si vhodný kartón. Fixkou, prípadne ceruzkou si predkreslíme vzor. Ak nie ste zdatní kresliči, môžete použiť šablónu. Fantázie sa medze nekladú. Predkreslené ozdoby vystrihneme. Pozor pri hrubšom kartóne to ide o čosi ťažšie.

Vianoce 1

Vystrihnuté srdiečka, krúžky, hviezdičky, stromčeky.... natrieme  akrylovou farbou a necháme poriadne uschnúť.  Aby neostávali ťahy po štetci je lepšie použiť tupovací štetec. Ak náhodou takúto vymoženosť doma nemáte, postačí aj obyčajná hubka na riad (nepoužívaná samozrejme)

Vianoce2

Keď sa uistíte, že je farba dobre zaschnutá môžete  nanášať lepidlo na servítkovú techniku. Stačí  jemne, aby sa servítka prilepila. V prípade, že by ste použili lepidla priveľa, mohol by sa obrázok potrhať.  (Prilepenie servítky sa nemusí podariť hneď na prvý šup, takže si pripravte pár „skúšobných.“)

Vianoce3

Vianoce4

Po nalepení servítky nasleduje samozrejme ďalšia fáza schnutia. Kým budú servítky schnúť môžete si uvariť čaj so škoricou na dotvorenie vianočnej atmosféry J  Keď už sú servítky suché- nelepia sa nám prsty keď prejdeme po povrchu.  Nasleduje  ďalší krok a to dvojkrokový krakelovací lak.  (V článku o krakelovacích lakoch sa dočítate viac). Prvú vrstvu nanášajte bohatšiu (spravia sa väčšie trhliny). Po zaschnutí prvej, naneste druhú vrstvu (tu však pozor, druhá vrstva by mala byť tenšia.) Priveľa  laku by mohlo spôsobiť, že sa nevytvoria žiadne praskliny.

Vianoce5

Vianoce6

Nasleduje..áno áno..ďalšie schnutie. Toľko sušenia, môže byť trochu zdĺhavé a otravné, ale  výsledok stojí za to. Konečne sme sa dostali na koniec. Tu využijeme rôzne stužky, špagátiky a ozdôbky, ktoré  najrýchlejšie prilepíte tavnou pištoľou, ale môžete použiť aj tekutý lep. Chce to trochu trpezlivosti, štipku zručnosti a tradáááá... Vianočné ozdoby sú na svete.

Vianoce7

Vianoce8

Snáď sa Vám podarí vytvoriť nezabudnuteľné sviatky aj vďaka vlastnoručne zhotoveným ozdobám. 

Veľa nápadov a štipku trpezlivosti do tvorenia Vám želá Sim.

Autor: Simona Novotná