GÉDÉO Hrnčiarska hlina 1,5 kg, biela

GÉDÉO Hrnčiarska hlina 1,5 kg, biela

Hrnčiarska hlina Gédéo od značky Pébéo je 100% prírodná hrnčiarska hlina určená pre všetkých sochárov a keramikárov. Perfektne sa hodí na tvorbu malých plastík ... celý popis

Skladom
13 ks
Kód produktu
766402

5,13 € s DPH

SKLADOM ks

Popis produktu

Hrnčiarska hlina Gédéo od značky Pébéo je 100% prírodná hrnčiarska hlina určená pre všetkých sochárov a keramikárov. Perfektne sa hodí na tvorbu malých plastík a skulpturálnych sôch aj tvorbu keramiky.

Výhody hrnčiarskej hliny Gédéo:

  • má výraznú a sýtu farbu aj po vypálení
  • je mäkká, ľahko sa s ňou pracuje
  • najprv schne a potom sa vypaľuje v hrnčiarskej peci
  • s použitím vody znovu zmäkne

Skladovanie: hrnčiarska hlina v pôvodnom obale bez trhlín vydrží stále mäkká. Po prvom použití a odobraní hmoty nechajte zostávajúcu hmoutu v pôvodnom balení a zabezpečte ju najlepšie plastovou strečovou fóliou proti vyschnutiu. Suché časti hliny sa dajú obnoviť a zmäkčiť s použtím vody. Počas prestávok v práci prikryte hrnčiarsku hlinu s ktorou pracujete kusom plastovej strečovej fólie alebo mokrou handričkou.

Upozornenie: hrnčiarsku hlinu skladujte pri teplote nad 0°C, mráz môže hlinu poškodiť a zmeniť jej vlastnosti. 

Použitie:  po otvorení si oddeľte požadovaný kus hliny (najlepšie topôjde tenkou pevnou šnúrkou - vytvorí rovný rez). Hlinu, ktorú nepoužívate zabaľte naspäť a zabezpečte plastovou strečovou fóliou, aby vám nevyschla. Kus hliny, s ktorým idete pracovať pred samotným modelovaním postláčajte a rozpracujte, aby zmäkol. Hrnčiarsku hlinu môžete pri práci spracovávať modelovacími nástrojmi, nožmi, odtláčať, modelovať pomocou plastových foriem alebo točiž na hrnčiarskom kruhu.

Ak sa vám stane, že potrebujete suchšiu hlinu znovu použiť, navlhčite ju vodou a rozpracujte - znova zmäkne.

Ak chcete spájať dva vymodelované kusy k sebe: na mieste, kde sa vymodelované časti spoja, vytvorte jemnú mriežku ostrejším nástrojom. Malý kus hliny si s vodou rozmiešajte na kašičku a naneste ju ne mieste s mriežkou. Potom tieto dva kusy môžete spojiť. Kusy by sa mali do seba krásne zapustiť. Potom stačí miesta spoja jemne začistiť a vyhladiť.

Hlinu môžete vyhladiť nakoniec vlhkou špongiou a jemnými ťahavými pohybmi.

Ak hlinu pridávate na základ z kovu, dreva, alebo plastu: odporúčame základ obaliť papierom, aby sa počas fázy schnutia hline neodlúpila alebo nepopukala.

Schnutie: Po tvorení a modelovaní, ešte predtým, ako výtvor vypálite je potrebné nechať ho na suchom mieste prirodzene vyschnúť. Prirodzené neurýchlené schnutie je dôležité ako prevencia pred prasklinami na výtvore alebo pred zlomením. Nechajte vymodelovaný objekt schnúť na poréznej podložke (papier, drevo, porézna keramika či látka). Pri väčších sochách je potrebné nechať objekty dutý alebo s dierkou, kadiaľ bude pri schnutí unikať vlhký vzduch. Pri schnutí plochých objektov je vhodné zaťažiť ich váhou zvrchu, aby sa pri schnutí netočili a nevlnili. Objekty schnú na vzduchu približne 2 až 5 dní pri izbovej teplote, v závislosti od hrúbky a rozmerov objektu. Počas schnutia sa objekt zmenšuje, pretože voda sa z hliny odparuje.

Akonáhle je vymodelovaný objekt vyshcnutý, môžete ho ďalej brúsiť, dekorovať či píliť.

Vypaľovanie: Hrnčiarska hlina sa po uschnutí a dekorovaní vypaľuje v hrnčiarskej peci. Červená hlina optimálne na 980 - 1000°C. Biela hrnčiarska hlina na 1050°C. Počas procesu vypaľovania sa objekt môže zmenšovať. V prípade vypaľovania objektov veľkých rozmerov odporúčame predpiecť na teplote medzi 150 - 200°C pri jemne otvorených dierkach na hrnčiarskej peci. To pomôže úniku vlhkého vzduchu pri vypaľovaní.

Balenie má hmotnosť 1,5 kg.