Filip Kotian

Naspäť02. 06. 2022 CREACTÍVCI

„Moja tvorba je typická farebnými expresiami divoko sa víriacich čiernych lineárnych spletencov“

 

Začínajúcim umelcom, ktorý víri umelecké vody v meste Prievidza (kde sídli náš creActive obchod), je Filip Kotian. Vyjadruje svoj tvorivý pohľad prostredníctvom farebných abstrakcií s výraznými líniami. Trochu by ste povedali, že jeho tvorenie vyzerá ako graffiti. Nechajte sa inšpirovať jeho začiatkami a umením
v rozhovore, ktorí sme s ním pre vás pripravili.

Umelec Filip Kotian maľuje svoje obľúbené abstrakcie v mestskom paru v Prievidzi.

Ahoj Filip. Predstav sa nám prosím v niekoľkých vetách.

Ahoj, moje meno je  Filip Kotian, pochádzam z Novák. Vo voľnom čase sa venujem maľbe a rôznym športovým aktivitám.

 

Aký je tvoj príbeh? Ako si začal s umením a tvorením?

Už odmalička som si veľmi rád kreslil a celkovo ma bavilo niečo tvoriť. Koncom základnej školy som sa začal venovať graffiti a pokračovalo to aj na strednej škole. Myslím, že ma to posunulo v tom, čo dnes maľujem. Základne prvky a tvary je v mojej tvorbe vidieť dodnes, dá sa povedať, že graffiti formovalo moju tvorbu
a mňa zároveň. Samozrejme v tom dobrom. :)

 

„Graffiti formovalo moju tvorbu a mňa zároveň.“
 
 
Čím sa vyznačuje tvoj umelecký štýl?

Hmm, ťažko povedať. Možno by som to prirovnal, k akémusi uvoľneniu a slobode mysle. Ako si divák može všimnúť, moja tvorba je typická svojimi farebnými expresiami divoko sa víriacich čiernych lineárnych spletencov. 
 
Umelec Filip Kotian maľuje na stojane Mathias svoje abstrakcie s pomocou akrylových farieb Studio Acrylics, sú položené v popredí.

Ako vyzerá miesto kde tvoríš?
 
Moje miesto kde tvorím je ťažko opísateľné. :D Poslednú dobu, veľmi rad tvorím v prírode. Rozložím si veci, plátno si buď niekam opriem alebo ostane položené na zemi a maľujem. Na druhej strane keď tvorím doma, vždy musím mať výhľad, aby som videl von oknom. Ale rečou mojej priateľky a zároveň spolubývajúcej - maľujem všade a všade sú odo mňa farby. :D Ale na moju obranu, vždy si po sebe upracem.
 
Ktorá z tvojich prác je tvoja obľúbená?

Myslím, že to bude môj najväčší obraz, aký som kedy namaľoval. Paradox je v tom, že na vytvorenie tak veľkého obrazu mi stačilo iba 5 hodín a bol tvorený v opustených priestoroch starej budovy, počas chladnejších jesenných dní. Tvoril som ho spolu s kamošom, ktorý ma popri tomto mojom počine aj natáčal a vzniklo tak super video. Kto by mal záujem, video je dostupné na mojom ytb kanály. Bola to čo sa týka takejto formy prezentácie moja úplná prvotina.
 
 
Máš nejakého mentora alebo učiteľa, ktorý ti pomáhal na začiatku alebo ťa stále vedie?

V maturitnom ročníku som začal chodiť do Základnej umeleckej školy v Novákoch, mrzí ma, že som tam nezačal chodiť skôr. Pretože si myslím, že to má veľkú zásluhu na tom, ako teraz maľujem. V súčasnosti mi dosť pomáha miestna akademická maliarka Emília Jakubisová, ktorá ma motivuje posúvať sa stále ďalej
a nielen ona, ale určite aj ľudia, ktorých som v poslednom čase stretol a chodíme spolu maľovať.
 
Tvoje práce vystavujú miestne galérie či iné podniky. Považuješ sa za úspešného umelca?

Neviem či za úspešného, ale som rád keď sa moje obrazy ľudom páčia a o to viac som rád keď sú to ľudia
z oblasti umenia.
 

Filip Kotian a jeho maľby vytvorené v Mestskom parku v Prievidzi má položené pri nohách.

Aké chyby alebo problémy ťa pri tvorení posúvajú najviac vpred?

Hmmm, na začiatku som si dosť hľadal - s čím a s akými materiálmi budem pracovať a vlastne, stále skúšam nové. Vždy niečo nové objavím v creActive - v obchode s kreatívnymi a umeleckými potrebami a potom sa s tým doslova doma hrám, skúšam s čím to najviac funguje, rád kombinujem techniky - čo asi aj vidieť v mojich obrazoch. 
 

„Doslova sa doma hrám, rád kombinujem techniky.“
 


Čo ťa motivuje neprestávať s tvorením?


Neviem či som si niekedy pokladal túto otázku, ale ako som spomínal vyššie, mňa baví tvorba už odmalička a je to zároveň pre mňa aj určitý druh psychohygieny. Predstava, že by som sa umeniu v akejkoľvek forme nevenoval je pre mňa priam nepredstaviteľná. Čo má väčší význam, než sa venovať niečomu, čo ma napĺňa a vďaka čomu som ako človek bohatší a zároveň ma to núti vzdelávať sa?
 
Čo by si odkázal iným ľuďom, ktorí sa chcú venovať umeniu, no možno váhajú?

Už len preto, že o tom váhajú by to mali skúsiť a myslím, že už potom s tvorbou neprestanú a budú
sa k nej naďalej vracať.
 
Kde by ťa mohli kontaktovať ľudia a pýtať si radu?

Na mojom Instagrame, kľudne. :)


***Zhoda mena Filipa - nášho umelca a Filipa - majiteľa creActive je čisto náhodná.***