Farebné kľúčenky

Naspäť01. 07. 2021 ČLÁNKY

Vďaka tejto farebnej drobnosti už nebudete musieť hľadať kľúče. Vyrobte si s nami farebné kľúčenky, creActívci.

 

Stojím pred autom a na kapote mám vyložený takmer celý obsah kabelky. Vyzerám určite ako malý skrčený hobbit, pomyslím si, lebo jedno uško kabelky mám na pleci a rukami v nej lovím, celá pokrčená. Nie je to lichotivý pohľad. Veď som ich sem dávala, tam kam vždy, pomyslím si. Kľúče od auta nie a nie nájsť. Hľadám ich už pekných pár minút a okoloidúci si s úsmevom na tvári nastúpi do svojho auta. Vyložím na kapotu ešte poslednú vec a potom ich zbadám. Na dne kabelky sa ligoce kovový krúžok a na ňom kľúče od auta. Aj keď je kľúč pomerne veľký, nikdy ho nemôžem nájsť...


Na tento problém mám jednoduché riešenie. Už dávno sme s mojou malou dcérkou nemodelovali a toto je perfektná príležitosť. Navyše poznám niečo s čím nám to pôjde úplne jednoducho.

 

Farebné kľúčenky a technika

Niekoľko obrázkov s kľúčenkami z Fima na inšpiráciu.

Farebné kľúčenky si vyrobím z polymérových hmôt. Modelovanie s polymérovými hmotami je takmer rovnaké ako pri iných hmotách, stačia mi šikovné ruky a trocha tvorivosti.


Polymérové hmoty vo všeobecnosti sú veľmi podobné plastelíne alebo niekdajšiemu Moduritu. Sú to plastické gumovité hmoty, ktoré upečením v domácej rúre vytvrdnú a zostanú pevné. Pôvodne boli vyrobené pre tvorcov bábik, no dnes sú tak populárne, že sa používajú na tvorbu šperkov, bábik a sošiek, rôznych tácok a pohárikov, ale aj pri hre s deťmi. Už dávnejšie som sa s nimi zoznámila, hovorila mi o nich kamarátka a teraz je dobrý dôvod na to, ich použiť.


Dozvedela som sa, že polymérové hmoty vyrábajú viacerí výrobcovia na svete, no jedno majú spoločné. Ak chcem zachovať ich tvar a chcela by som ich (napríklad ako náušnice) ďalej používať, je potrebné ich vytvrdiť. A to môžem urobiť aj u seba doma, v domácej rúre. Jednoducho ich dám zapiecť na 30 minút pri 110° C. Polymérová hmota stvrdne a ďalej ju možno brúsiť, farbiť, lakovať. Pozriem si nejaké farebné inšpirácie a určite nájdem niečo, čo spolu s mojou dcérkou vytvoríme. Určite to bude zábava.


Pri týchto hmotách je výhodou to, že majú rôzne farby, ale namiešať si svoje odtiene vôbec nie je problém. Internet je plný rôznych techník od jednoduchého modelovania až po náročné vzorové výtvory. Kľúčenky pre mňa a rodinných príslušníkov nemusia byť vzorované, hlavne nech sú farebné a ľahko ich v kabelke nájdem. A hlavne, nech sú odolné, aby sa len tak rýchlo nepokazili.

 

Farebné kľúčenky a produkty

Tri obrázky s modelovacími nástrojmi, Fimo hmotou a pigmentovými práškami.

Farebná kľúčenka z kože alebo koženky bez použitia látky. Že sa to nedá? Tak sa pozerajte.


Polymérovú hmotu, ktorú budem používať vyrobili vo firme Staedtler a volá sa Fimo. Má viacero rôznych typov, každý typ obsahuje inú paletu odtieňov a štruktúr. Fimo Proffesional je základnou radou s väčšou gramážou a základnými farbami. Fimo Soft má žiarivé farby a je mäkučká, aby sa s ňou ľahko pracovalo. Fimo Effect obsahuje perleťové a neónové odtiene alebo hmotu s glitrami. Fimo Leather je hmota, ktorá napodobňuje efekt kože a koženky. A presne tú použijeme. Po vytvrdnutí zostáva ohybná a už počas modelovania si nesie štruktúru podobnú koži.


Veľmi potrebnými pomôckami pri modelovaní sú nástroje. Na tvarovanie lupienkov kvetov a oblé tvary najlepšie poslúžia bodkovacie perá, okrem toho na vyrezávanie sú potrebné skalpely alebo nožík, pomôžu aj rôzne nástroje na modelovanie, ale aj extrúder, vykrajovátka, formy a textúry, a mnoho iného. Je toho naozaj veľa, čo môžem využiť. Najprv v tom mám trochu chaos, predsa len som o tom zatiaľ počula, vyrábať budem prvý krát.


Na to, aby som mohla kľúčenky na kľúče upevniť, budem potrebovať kovové komponenty. Dôležité je, aby som si nezabudla na kľúčenke vytvoriť navliekacie očko, cez ktoré potom navlečieme krúžok na kľúče. Krúžok na kľúče sa podobá spojovaciemu krúžku, avšak je vyrobený z pevného drôtu, ktorého konce sa prekrývajú a sú mierne stlačené. Vytvoria tak pevný spoj, aby sa kľúče nevyvliekli. Miesto krúžku na kľúče sa pokojne dajú použiť aj karabínky, tie sú vraj veľmi moderné.

 

Farebné kľúčenky a postup

 

Farebné kľúčenky dnes vyrábam spolu s mojou malou dcérkou a budem sa snažiť vniesť tam aj trochu hravého elementu v podobe autíčka na kľúčenke ku kľúčom od auta.

 

Farebné kľúčenky - Krok číslo 1

Produkty na farebné kľúčenky sú uložené na drevenej doske pred bielym pozadím. Nachádzajú sa tu ostré nože s nástavcami, sklapel, krúžky na kľúče, Fimo polymérová hmota a zlatý pigmentový prášok

Tvorenie začínam prvým krokom a tým je príprava. Pri tvorbe farebných kľúčeniek budem potrebovať: modelovacie nástroje s rôznymi typmi hrotov, ostrý skalpel alebo sadu skalpelov, polymérovú hmotu Fimo, krúžky na kľúče a metalický pigment v zlatej farbe. Zídu sa aj šikovné ruky.


Pracovné miesto nijak zvláštne neupravujem, avšak pri tvorbe s Fimom je dôležité nezašpiniť ho, napríklad od prachu. Preto je lepšie pracovať na podložke, z ktorej sa bude dať ľahko odlepiť. Najlepší variant by bola silikónová podložka, alebo väčší akrylový blok. Potrebujem materiál, ktorý nemá na povrchu štruktúru a je hladký. Kto nemá nič podobné, môže použiť aj podložku na vaľkanie cesta alebo kus keramickej kachličky či dlažby. Dôležité je, aby bola čistá. Keď už mám na stole prestretú malú gumenú podložku, vrhnem sa na ďalší krok.

 

Farebné kľúčenky - Krok číslo 2

Žena rozpracováva Fimo hmotu slonovinovej farby. Na stole sú položené ostatné Fimo hmoty a modelovacie nástroje so sklapelom.
Žena rozpracovala a premiešala Fimo a rozdelila ho na tri kusy v slonovinovej, oranžovo-červenej farbe a marhuľovej farbe.

Farebné kľúčenky majú byť aj vo vnútri kabelky vidieť na prvý pohľad, preto som si zvolila výrazné odtiene Fimo Leather. Odrežem si ostrým skalpelom najväčší kus z bledého odtieňa Slonovinová a rozpracovávam ho v rukách. Hmotu treba premiesiť, aby zmäklo a ľahšie sa tvarovalo. Rozpracujem v rukách aj kúsok Fima, odrezaného z druhého balenia v odtieni Melónová.


Na rezanie sa mi najviac osvedčil skalpel, alebo sa ostrých nožov s nástavcami, pretože sa typ ostria dá vymeniť, a dostanete sa nimi aj do najmenších priestorov. Je možné ich použiť aj na iné materiály ako polymérovú hmotu, napríklad na papier, kartón, látky a koženku, ale aj mäkké typy dreva. Prácu so skalpelom si neviem vynachváliť.


Potom bielu rozdelím na dva kusy a aj oranžovo-červené Fimo rozdelím na dva kusy. Jeden kus bielej a jeden kus oranžovo-červeného Fima spolu premiešam tak, aby vznikla jednoliata pastelová oranžová farba. Tým pádom mám pred sebou tri kusy Fima, najväčší má bledú farbu, a ďalšie dva kusy hmoty podobnej veľkosti, jeden v sýtej oranžovo-červenej farbe a jeden v pastelovej oranžovej, takmer marhuľový odtieň.

 

Farebné kľúčenky - Krok číslo 3

Na podložke sú tri vyvaľkané valčeky z Fimo hmoty slonovinovej, oranžovo-červenej a marhuľovej farby, modelovacie nástroj, sklapel a zabalené Fimo v obale.Na stole sú tie kusy z Fima prepletené cez seba do trojfarebnej špirálky, sú tam položené aj modelovacie nástroje, skalpel a zabalená Fimo hmota v obale.

Po vymiesení hmoty vyvaľkám v rukách alebo na podložke tri dlhé valčeky.


Následne tieto tri valčeky spojím k sebe v poradí pastelová oranžová, bledá a oranžovo-červená. A v rukách celý valček začnem točiť. Tak aby mi vznikol valček podobný bielo-červeným vianočným lízankám. Toto stáčanie prevediem niekoľko krát, pokiaľ by mi nezačne hmota málinko trhať na bokoch. Vtedy ju stočím do slimáčika.


Hmotu je možné takýmto spôsobom stáčať veľa krát, avšak musím dávať pozor, aby som to neprehnala. Inak by sa mi všetky tri farby až príliš premiešali a začali by sa prepájať. Takže by mi vznikla len jedna farba. Pri tejto technike, ktorú skúšam, chcem všetky tri farby vidieť, ako sa premiešavajú. Malo by to vyzerať ako efekt mramoru, pretože táto technika sa volá marbling.

 

Farebné kľúčenky – Krok číslo 4

Žena vaľká valček z Fima sklenenou fľašou.Žena z Fimo hmoty pomocou okrúhleho vykrajovátka vyzeráva okrúhle tvary.

Následne slimáčika z troch farieb rozvaľkám za pomoci fľaše na plochu, ktorá by nemala byť tenšia ako 0,5 cm. Inak by mi hrozilo pretrhnutie Fima. Keďže doma zatiaľ nemám akrylový valček s podložkou presne určený na prácu s Fimo hmotou, použila som to, čo doma mám. Ale určite navštívim svoj obľúbený obchod creActive, aby som si ho kúpila, s fľašou sa mi nepracuje práve najlepšie, pretože je hrubá. Ani moje dieťa si s ňou nevedelo dať rady.

Vaľkanie nám zo slimáčika vytvorilo hmotu s nádherným mramorovým efektom, farby sa medzi sebou krásne miešajú. Výhodou tejto techniky je to, že každý roh, každá strana hmoty je iná a tým pádom budú kľúčenky ešte originálnejšie.

Po vaľkaní je na rade vykrojenie. Na vykrojenie okrúhleho tvaru používam vykrajovátka, ktoré sa podieľajú na vianočnom pečení. Poriadne ich najprv vyumývam a potom do hmoty vytláčam krúžky, až kým nie je hmota tak malá, že tam už žiadny nezmestím. Z celého plátu mi vyšli 4 krúžky.

 

Farebné kľúčenky – Krok číslo 5

Žena pomocou silikónových pečiatok v tvare malej abecedy vytláča do stredu vykrojených krúžkov písmená.Žena namáča silikónovú pečiatku s písmenom do pigmentového prášku v zlatej farbe.Žena vtláča silikónovú pečiatku s nánosom pigmentového prášku na pôvodné umiestnenie písmena do stredu krúžku. Písmeno sa potom v strede krúžku krásne leskne na zlato.

Aby som svoje kľúčenky trochu ozvláštnila, vyberiem si silikónové pečiatky v tvare malej abecedy, a vtláčam do prostriedku vytlačených krúžkov písmenká. Sú to iniciály mien mojich príbuzných a kamarátok. Zlatý pigmentový prášok som pôvodne chcela dať len na okraje krúžkov, na nezapečené Fimo by sa pekne prilepili. Ale rozhodla som sa inak. Zobrala som si znovu rovnakú pečiatku ktorú som už na krúžok vytlačila, nanesiem na ňu zlatý pigment a vtlačím ju na to isté miesto, do stredu krúžku. Len tak. A viete aký šmrnc to tej kľúčenke pridalo? Potľapkala som sa po pleci za dobrý nápad.

 

Farebné kľúčenky – Krok číslo 6

Žena pomocou jedného z modelovacích nástrojov vytvára otvor na zavesenie do každého krúžku so zlatým písmenom.

V ďalšom kroku urobím to najdôležitejšie, čo pri tvorbe farebných kľúčeniek môže byť. No predsa otvor na navliekanie. Aby som sa uistila, že nejaký otvor bude, urobím ho pomocou modelovacích nástrojov a vyberiem jeden s okrúhlym priemerom, ktorý vyzerá ako hrubšia špajdľa. Bojím sa, že keby som chcela po upečení hmoty vŕtať otvor na navliekanie menšou vŕtačkou, Fimo by sa mohlo ľahko polámať. Aspoň Fimo Soft by sa mohlo. Fimo Leather by malo byť pružné a ohybné, aby sa podobalo koženým výrobkom. Pre istotu ale urobím otvor už teraz, pri modelovaní. Nebudem riskovať.

 

Farebné kľúčenky – Krok číslo 7

Farebné kľúčenky sú v mäakkom stave uložené na papieri na pečenie, položené na stole.Farebné kľúčenky sa pečú v domácej rúre.

Farebné kľúčenky  modro-zelenej farby som si vytvorila z Fimo Leather hmoty v odtieni Zelená lagúna. Zmiešala som bielu a modrú, aby mi vznikol bledomodrý odtieň a vymodelovala som si z Fimo Soft malé autíčka. Výhodou je, že všetky typy Fima sa medzi sebou dajú miešať a kombinovať.


Následne len kľúčenky uložím na pečúci papier, aby sa mi od horúceho plechu v domácej rúre nespálil. Podľa pokynov ich dám piecť na 110°C a pečiem ich 30 minút. Potom ich vyberiem z rúry a nechám prirodzene vychladnúť.

 

Farebné kľúčenky – Krok číslo 8

Žena brúsi farebné kľúčenky po vypečení pomocou brúsneho papiera.Žena navlieka hotové farebné kľúčenky na krúžky na kľúče.

Farebné kľúčenky po vytvrdení spevneli, no zároveň zostali pružné. Dajú sa jemne ohýbať a neprasknú. Keď sú kľúčenky vychladnuté, zoberiem si malý kus brúsneho papiera od manžela, ktorý si schováva na poličke s náradím a obrúsim obvodové hrany všetkých krúžkov.


Keď som s kľúčenkami spokojná, zostáva už len jediné – navliecť ich na krúžky na kľúče. Hneď tie moje kľúče oživila ďalšia kľúčenka. Ešte viac sa z nej teším, pretože som si ju vyrobila sama a je originálna, takú nebude mať nik iný.

Farebné kľúčenky sú navlečené na kľúčoch a skrášľujú ich. Sú položené na drevenom stole.

A je to. Kľúčenky sú hotové a už aj visia na kľúčoch. Tľapneme si s dcérkou za dobre odvedenú tvorivú prácu.

 

Farebné kľúčenky a tvorenie s deťmi

Tri obrázky s farebnými kľúčenkami vytvorenými deťmi.

*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.


Síce je možno netradičné, že dievčatko by chcelo modelovať autíčka, no aj to sa stáva. Pri tvorení nie je žiadny krok zlý. Chcela som vytvoriť na kľúčenkách ku kľúčom od auta malé autíčka, aby sme hneď vedeli, o ktoré kľúče sa jedná. A keďže máme s manželom autá dve, každý z nás bude mať svoju kľúčenku. Skalpelom som vyzerala do vyvaľkaného Fima tvar autíčka a spolu s mojou malou dcérou sme dorobili detaily. Malé detské prstíky, ktoré ešte nemajú tak dobre vyvinuté motorické zručnosti, boli trošku nešikovné, no zvládli sme to spoločnými silami. Navyše pri deťoch je takéto trénovanie priam žiadúce. Veď učíme sa niečo nové každý deň no nie?


Fimo je skvelá hračka pre staršie deti, ktoré by si modelovaním mohli trénovať svoju tvorivosť a zvládajú aj prácu s malým nožíkom. Pre tých najmenších to nemusí byť úplne jednoduché, preto odporúčame trošku na ne dozerať, aby náhodou Fimo nezjedli. To by mohlo byť nebezpečné.

 

Farebné kľúčenky a záver

 

Aj keď sme prešli viacerými krokmi, myslíme si, že postup tvorby farebných kľúčeniek vôbec nebol náročný. Na začiatku sme si povedali niečo o technike, rozobrali sme si aj to, čo budeme potrebovať a zakončili sme to postupom. Ako sa vám tvorilo, creActívci?


Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše korálkovanie, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré som doteraz nespomenula.  Naučme sa niečo nové navzájom 😊


Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.


S pozdravom


Viki z tímu creActive