Editka Homolová

Naspäť04. 10. 2022 CREACTÍVCI

„Moja srdcovka je drôtovanie.“

 

V creActive sme s našimi workshopmi privítali skvelú umelkyňu Editku Homolovú, ako našu novú lektorku drôtovania. Drôtovanie bola technika, o ktorej sme hneď vedeli, že si ju v creActive musíme vyskúšať. Editka je naša dlhoročná zákazníčka, ktorá nás navštevovala s úsmevom a vždy novými fotkami diel, ktoré sa jej technikou drôtovania podarili vytvoriť. Hneď sme vedeli, že ona na naše tvorivé kurzy jednoducho patrí. Prečítajte si krátky rozhovor, v ktorom nám Editka povedala, niečo o sebe.

Editka Homolová lektorka drôtovania v creActive vysvetľuje kurzistkam správny postup drôtovania.

Aký je tvoj príbeh? Ako si začala s umením a tvorením? Bol to môj plán do dôchodku. Hneď v tom roku ako som zostala doma som sa prihlásila na univerzitu 3-tieho veku,odbor ľudové remeslá, kde sa vyučuje drôtovanie, košikárstvo a drevorezba. Moja srdcovka je drôtovanie.


Čím sa vyznačuje tvoj umelecký štýl? Je to hlavne klasická drôtarina, ale bavia ma výzvy, keď ma niekto osloví či by som vedela vyrobiť niečo podľa jeho zadania.

Drôtená vážka s korálkami, na stole, ktorú vytvorila drotárka Editka Homolová v creActive.

Ako vyzerá miesto kde tvoríš? Mám malú dielničku,kde keď sa zatvorím som vo svojom svete a zabúdam na všetko.


Ktorá z tvojich prác je tvoja obľúbená? Čo sa týka drôtu všetko a pridávať stále niečo nové.


Máš nejakého mentora alebo učiteľa, ktorý ti pomáhal na začiatku alebo ťa stále vedie? Ešte stále chodím do Nitry na U3V ,kde je výborný pedagóg Mgr.Ján Širka, ktorý je vždy ochotný poradiť pomôcť.
„Treba to skúsiť... a potom uvidíte, čo všetko dokážete.“Tvoje diela si ľudia kupujú, lektoruješ vlastné kurzy. No, doma toho mám veľmi málo, väčšina mojich dielok má už svojich majiteľov.

Považuješ sa za úspešnú umelkyňu? Keď som začínala tak som mojimi dielkami  obdarovala svojich blízkych a postupne sa mi začínali ozývať známi mojich známych, že by potrebovali darček pre svojich blízkych...to považujem za úspech.

Zatiaľ som predvádzala drôtovanie zahraničným študentom (program ERAZMUS) na dvoch stredných školách a u vás v creActive.

Editka Homolová začína drôtovať s použitím bižutérnych klieští.


Aké chyby alebo problémy ťa pri tvorení posúvajú najviac vpred? Každá chyba ma posúva, kým to podľa mňa nie je "dokonalé", strihám, páram, alebo začnem znovu.


Čo ťa motivuje neprestávať s tvorením? Je to pre mňa oddych a svojim relax.


Čo by si odkázala iným ľuďom, ktorí sa chcú venovať umeniu, no možno váhajú? Netreba rozmýšľať či to zvládnem alebo nie ...treba to skúsiť...a potom uvidíte čo všetko zvládnete.


Kde by ťa mohli kontaktovať ľudia a pýtať si radu? edita.homolova@centrum.sk alebo na telefónnom čísle 0910110144