Filter

Zoradiť podľa

0,79 € 1,44 €
SKLADOM ks
0,79 € 1,44 €
SKLADOM ks

Decoupage – dekupáž – servítkovanie


Nie, toto nie je charakteristika troch rôznych techník. Decoupage, čiže dekupáž je francúzsky výraz pre servítkovú techniku zdobenia predmetov. Rozšírila sa hlavne v 18. a 19. storočí vo Francúzsku. Ide o pomerne známu techniku, ktorá je nenáročná a zvládne ju každý - dospelý aj deti.


Pripravte sa, ideme servítkovať


Servítkovať môžete na papier, drevo, plast, kov, textil, sklo, ale aj hlinu či kameň. Na zdobenie sa používajú 3-vrstvové servítky s potlačou, ryžový papier, decoupage papier alebo transferový papier. Pri tejto technike je potrebné používať špeciálne lepidlá a laky na decoupage techniku. Takisto budete potrebovať štetec, akrylové farby a samozrejme predmet, ktorý chcete ozdobiť.


Postup práce pri servítkovej technike


Na začiatok treba poznamenať, že servítková technika je úplne bezpečná a nevyžaduje si dodržiavanie žiadnych špeciálnych bezpečnostných zásad.

Postup je jednoduchý. Na predmet, ktorý chcete zdobiť, naneste akrylovú farbu podľa vášho výberu. Nanesením svetlej akrylovej farby dosiahnete pekný kontrast. Zo servítky oddeľte prvú hornú vrstvu so vzorom. Opatrne vytrhnite vzor a miesto, na ktoré ho chcete naniesť, natrite decoupage lepidlom. Priložte obrázok a jemne ho uhlaďte štetcom smerom od stredu von, aby ste predišli vzniku vzduchových bubliniek. Keď povrch trošku vyschne, ešte raz pretrite obrázok lepidlom na decoupage, aby sa dostatočne zafixoval. Ak ste začiatočník, skúste najprv decoupage techniku s ryžovým papierom. Ten sa na rozdiel od servítky nevlní a netrhá. Práca s ním je jednoduchšia a rýchlejšia. V prípade decoupage na textil ho najprv vyperte a prežehlite. Bude sa s ním pracovať jednoduchšie. Pod látku vložte napríklad igelitovú fóliu a vzor potrite decoupage lepidlom na textil. Nechajte dostatočne vyschnúť a na záver látku prežehlite z opačnej strany cez papier na pečenie.


Starostlivosť o dekorované predmety


Hotový predmet je po úplnom vyschnutí povrchu vodeodolný a môžete ho čistiť od špiny alebo prachu mokrou handričkou.
Pozor! V prípade dekorovaného riadu ho nevkladajte do umývačky. Vzor by sa mohol poškodiť, a preto ho poumývajte ručne. Textil je možné prať v práčke na 30 alebo 40 stupňov.


Vyzdobte si svoj domov


Decoupage či dekupáž je ideálnym spestrením voľného času. Prostredníctvom nej si môžete vyzdobiť rozličné predmety do interiéru či exteriéru, alebo vyrobiť originálne darčeky pre vašich blízkych. Vďaka nej zamaskujete aj rôzne nedostatky a vdýchnete starým veciam nový život.