Bodkované zaprskané tričko

Naspäť05. 11. 2015 Návody

Pamätáte si na tie časy keď ste na základke mali hodinu výtvarnej výchovy? Povinnou výbavou bolo (aspoň na našej škole) nejaké staré tričko aby sme si nezašpinili oblečenie. Po každej hodine sa mi na ňom kopili nejaké fľaky či už od farby alebo tušu. Mne sa také fľakaté a zaprskané tričko páčilo, ale keby som si ho chcela obliecť normálne do školy, v očiach maminy by som bola veľká rebelka a preto môj nápad okamžite dostal červenú. Ale čo keby sme si nejaké tričko zaprskali naschvál! Myslím, že by to vyzeralo zaujímavo, veď presvedč sa sama a sleduj video nižšie :D

Postup je v podstate úplne jednoduchý. Najprv stačí zbehnúť do obchodu a za pár drobných si kúpiť ľubovoľné tričko. Ja som si zvolila čierne, takže aspoň na mňa hotové tričko pôsobí aj tak trochu elegantne. Ďalej si zober farbu na textil Fabric paint od Pentart, s ktorou je maľovanie na textil hračka. Aby som docielila kontrast, zvolila som bielu farbu. Potom už len stačilo „poprskať“ tričko. No nebude to len také zaprskané tričko, doplnila som ho o nápis. Poďme na to.

Ako prvý krok som si vystrihla nápis LOVE, ktorý som si predkreslila podľa typu písma, ktoré som našla na internete. Jednoducho si do Google obrázkov zadaj „thomas kennedy font“ a hneď prvý obrázok je to čo som použila ja. Ale samozrejme je typ písma len a len na tebe. Písmená som si vystrihla buď z obyčajného výkresu a následne ich prilepila na tričko obojstrannou páskou, alebo ak máš doma samolepiaci papier, použi ten.

Farbu som nanášala v nezriedenom stave v hrubších vrstvách pomocou rôznych pomôcok. Rôzne hrúbky predmetov mi umožnili vytvoriť rôzne veľkosti „prskancov“ na textile. Zobrala som si napríklad opačný koniec ceruzky, namočila ho do farby a už len otlačila. Pre krajšie farby sa neboj jeden prskanec zopakovať na tom istom mieste viackrát a nezabudni si po každom otlačení predmet znovu namočiť. Bude to vyzerať omnoho lepšie. V prípade, že sa ti ťah nevydaril, uprav detail so štetcom. Kam a ako „prskať“? Zo začiatku pootláčaj hlavne tesne okolo písmen. Následne pokračuj ďalej a ďalej až do stratena.

Po nanesení farby to celé nechaj zaschnúť aspoň hodinku. Potom môžeš opatrne (napríklad s pomocou pinzety) nápis odlepiť. Na záver po vyschnutí stačí tričko prežehliť cez papier na najvyššej teplote po dobu 30 sekúnd. A odteraz môžeš svoj handmade výtvor prať na 40°C. Vualá, prskané tričko je na svete :) 

Tak ideš sa aj ty vrátiť do detských čias?

PS: rekapitulácia (čo som použila):

http://www.creactive.sk/farby-na-textil-pentart/farba-na-textil-50-ml-biela/

http://www.creactive.sk/stetce/lotus-deco-stetec-plochy-n-02-4-0-mm-/

Zdroj obrázkov: www.pinterest.com

Autor: Zuzana Morvayová