Ako si odekorovať stoličku

Naspäť11. 08. 2021 ČLÁNKY

Už žiadne ošúchané, nevzhľadné stoličky. Dajte nový život starým stoličkám s nami, creActívci.

 

Už je toho dosť. Stoličky v kuchyni sú celé obchytané, ošúchané a vykývané, dokonca na jednej je obliaty sedák. To sa jednoducho stáva, keď sú stoličky používané každý deň. Slúžia pri sedení nad obedom, pri lámaní si hlavu nad domácimi úlohami, pri kreatívnom tvorení, dokonca sú súčasťou rodinných osláv.
Je toho už na ne priveľa. Potrebovali by nejaký kreatívny zásah.

 

 Stolička a technika maľovania

Niekoľko obrázkov zobrazuje inšpiráciu na maľovanie stoličiek.

Všimli ste si, že je teraz celkom trendy pretvoriť svoj nábytok tak, aby sa štýlovo hodil do vášho interiéru? Nie, že by to inokedy nebolo rovnako trendy, no teraz prevláda záujem ľudí niečo pretvoriť svojimi rukami, aby nábytok nemuseli vyhadzovať a kupovať nový.


Pri maľovaní stoličiek, alebo nábytku vo všeobecnosti je dôležitá výdrž. V prvom kroku je pri technike veľmi dôležité zabezpečiť povrch pretváraného nábytku, aby sa farba nezačala odlupovať. To môžete urobiť dvomi spôsobmi.
Ak máte starší nábytok, ktorý chcete vylepšiť, a predtým bol používaný, určite bol povrchovo ošetrený lakom. Na laku by nám ale farba nemusela dobre držať, preto skúste farbu na malom mieste naniesť na nábytok. Ak po uschnutí farbu ľahko ošúchate prstami či nechtom, bude lepšie v prvom kroku obrúsiť všetky zalakované časti nábytku.


Druhou možnosťou je použiť podkladovú bázu, ktorá vytvorí na vrchnej ploche nábytku priľnavú vrstvu, na ktorú sa nanášaná farba nalepí.


Ak by ste mali pocit, že ani jedna alternatíva nie je dostatočná, môžete ich skombinovať. Túto kombináciu určite nič neprekoná. Následne sa môžete pustiť do maľovania a tvorenia.


Ak ste s motívom a vzhľadom pretvoreného nábytku spokojní, zostáva len jedna vec. No predsa zalakovať celé dielo, aby sa neoškrelo, farba sa nepolámala alebo neodlúpila. Lak môže vytvoriť ochrannú vrstvu aj proti zmene farieb vplyvom slnka, aby vám nábytok nevybledol. Oplatí sa použiť ho.


Tip: Technika sa takto opakuje pri takmer všetkých typoch nábytku. Pri dreve, plaste, aj pri kove. Ak boli staré kovové typy nábytku alebo vybavenia domácnosti natreté hrubou vrstvou farebného náteru, odporúčame použiť Odstraňovač starých náterov. To funguje napríklad na odstránenie náterov zo starých radiátorov. Odstraňovač starých náterov je možné nájsť napríklad vo vašom lokálnom obchode s farbami
a lakmi.


Teraz keď sme si prešli technikou a vieme akým spôsobom pôjdeme na to, prejdime si zoznamom produktov, ktoré budeme potrebovať.

 

 Stolička a produkty

Produkty, ktoré budeme potrebovať na dekorovanie stoličky sú kriedové farby Decor paint v ľadovej modrej, bielej a čiernej, taktiež neonové farby D&R system 3 v žltom a ružovom odtieni a na koniec matný lak.

Ak ste v prvom kroku zbavili vybraný nábytok alebo stoličku starého náteru, vrchnej povrchovej úpravy brúsením, nemusíte čakať na nič, môžete sa začať realizovať.


Štetce, farby, šablóny, efektové pasty a nátery. Najlepšie je najprv začať jednofarebným náterom, na ktorý potom môžete vrstviť motívy jedna radosť. Odporúčame, začnite farbami Decor Paint Soft značky Pentart.
S týmito tekutými farbami s kriedovým efektom sa najlepšie vytvára vintage ošúchaný efekt. Ľahko sa
s nimi maľuje, sú plnofarebné a dajú sa jednoducho ošúchať brúsnym papierom.


Oživiť jednofarebnú stoličku, to je predsa nutnosť. Čo by to bolo za pracovný postup keby sme si to trošku nesťažili. Najviac nás zaujali neonové odtiene akrylových farieb D&R System3 značky Nerchau. Majú nádherné odtiene, či už neonové alebo matné farebné odtiene. Pigmentácia neonových odtieňov je na tmavých podkladových farbách slabá, no na bledých podkladoch nádherne vynikne. Len tak ťahá oči. Akrylky D&R System3 sú kvalitné, pomerne husté farby riediteľné vodou. Jediné čo sa nám na nich nepáčilo je to, že v farba v tube zvláštne zapácha. Keď sú farby rozotreté, už to vôbec nie je cítiť, no odporúčame maľovanie vo vetranej miestnosti.


Na záver, ako sme už spomínali pri technike, je potrebné výtvor zafixovať. Na to sa nám bude najlepšie naniesť priesvitný lak, aby sa nám stolička príliš neleskla. Dôležité je pred lakovaním nechať všetko vyschnúť, inak by sa nám mohol lak premiešať s mokrou farbou a všetko rozmazať. Laky je možné rozdeliť do kategórie riediteľných vodou a riediteľných riedidlom. Na takéto jednoduché zalakovanie, ktoré schráni našu stoličku najmä proti oteru a poškriabaniu, nám pokojne stačí aj vodou riediteľný lak. Po zaschnutí sa stane vode odolným, takže sa vôbec nemusíte báť, že by sa niečo pokazilo.


Tak čo, creActívci, produkty vybraté? Poďme na postup.

 

Dekorovanie stoličky a postup

 

Po dlhom čase jeden väčší projekt, a my sa tešíme, že vám môžeme ukázať postup dekorovania stoličky.

 

Dekorovanie stoličky - Krok číslo 1

 Žena v rukaviciach brúsi stoličku za pomoci uhlovej brúsky.

Žena dočisťuje stoličku od starého laku ručným brúsením s brúsnym papierom.

V prvom kroku sa ocitáme na našom malom creActívnom dvorčeku, kde začíname s prácou. Najprv je potrebné zbaviť stoličku starého laku a náteru. Používame uhlovú brúsku na veľké plochy a aj brúsny papier, ktorým ručne dobrúsime priestor, kam sa s brúskou nedá dostať.


Potom vlhčeným obrúskom alebo jemne vlhkou handričkou stoličku strieme od všetkého prachu.

 

Dekorovanie stoličky - Krok číslo 2

Žena natiera základ stoličky modrou Decor paint farbou.
Žena natiera stoličkou modrou Decor paint farbou s pomocou štetca.

Sedacia časť stoličky je následne natretá bielou Decor paint farbou pomocou tupovacích štetcov.

Ak je stolička zbavená povrchovej úpravy a je čistá, môžeme maľovať. Ako záladnú jednofarebnú vrstvu sme si zvolili náter kriedovou farbou Decor Paint značky Pentart v odtieni Ľanová modrá. Vytvorí nádherný matný základ, s kriedovým efektom. My sme na stoličku aplikovali dve vrstvy tejto základnej farby. Pod ňu vôbec netreba dávať žiadnu podkladovú bázu, pekne na drevo priľne.


Na plochu sedáka sme si dali takisto dve vrstvy bielej farby. Sadla pekne aj na modrú a vytvorí základ pre neonové farby, aby mali naozaj výraznú farbu. Bielou Decor paint farbou sme natreli aj tyče v časti operadla, ale iba tie, na ktorých bude neonová žltá farba, aby bola takisto výrazná ako na sedáku. Celý náter necháme zaschnúť. Najspoľahlivejšie bude počkať a nechať stoličku schnúť cez noc.


Oba nátery sme nanášali pomocou širokého plochého štetca s jemnými vlasmi, a tiež s pomocou tupovacích štetcov, ktoré zabezpečili jednoliatu vrstvu farby.

 

Dekorovanie stoličky - Krok číslo 3

Stolička má tyčky na operadle striedavo namaľované neonovou žltou a neonovo ružovou farbou D&R System3.
Pomocou neonových akrylových farieb namaľujeme tupovacími štetcami bodky na bielej sedacej časti stoličky.
Bodky na sedacej časti stoličky maľujeme striedavo do kruhu.

Dekorovanie stoličky pokračovalo v použití neonových akrylových farieb D&R System3 značky Nerchau. Použili sme neonovú žltú a neonovú ružovú. Vďaka okrúhlym tvarom tupovacích štetcov sme vytvárali na sedáku rovnako veľké kruhy. Farby sme striedali, raz ružová a raz žltá. Vytvorili sme si tak malú kruhovú ilúziu. Neonovými odtieňmi sme natreli na striedačku aj tyčky v časti opierky.

 

Dekorovanie stoličky – Krok číslo 4

 Sedaciu časť stoličky a tyčky na operadle prekryjeme odpadovým papierom a lepiacou pásku, aby sme ich neskôr nezafarbili.Na vytvorenie fŕkancov sme použili rozriedenú čiernu farbu Decor paint a vejárový štetec. Fŕkance sme robili na stoličku podloženú kartónom na dvore.
Pred posledným tvorivým krokom je potrebné urobiť opatrenia. Pomocou papierovej lepiacej pásky
a odpadového papiera sme pozakrývali časti stoličky, ktoré boli namaľované neónovou farbou – teda sedák a tyčky v časti opierky.


Posledným tvorivým krokom, ktorý sme sa rozhodli podniknúť sú čierne fŕkance. To je jednoduchý krok,
s ktorým vám vedia pomôcť aj deti. Ale upozorňujeme. Bude potrebné staré oblečenie, zásterky, alebo rýchle utieranie – nakoľko pri fŕkaní sa farba odrážala a mali sme ofrkané celé ruky aj nohy. Tiež odporúčame tak, ako sme urobili aj my, presuúť sa s fŕkaním na dvor a podložiť stoličku starým kartónom. Inak budú fŕkance všade.


Vybrali sme si na to čierny odtieň farby Decor paint a menší vejárový štetec. Farbu sme rozriedili vodou
v poháriku tak, aby nebola príliš hustá, no zas, aby sa veľmi neliala. Štetcom namočeným vo farbe sme švihali proti stoličke, ako keď kúzlite čarovnou paličkou, alebo sme si ho prudšie klepkali o prsty. Vznikli nám malé fŕkance a ťahy.

 

Dekorovanie stoličky – Krok číslo 5

Stolička je nakoniec ošetrená záverečným matným lakom značky Pentart.
Na sedacej časti stoličky je položený plochý štetec a matný lak značky Pentart.

Posledným krokom v postupe dekorovania stoličky je záverečná fixácia. My sme sa rozhodli pre matný lak riediteľný vodou. Po zaschnutí zostane odolný vode. Nanášame ho v dvoch jemných vrstvách na celú maľovanú plochu stoličky pomocou plochého širokého štetca. Necháme ho zashnúť a máme hotovo.

hotová dekorovaná stolička modrej farby s čiernymi fŕkancami a neonovými bodkami.
To je ona. Naša nová, nádherne farebná stolička. U nás v creActive bude zaradená do časti Workshopu, preto ju tam určite nezabudnite nájsť.

 

Stolička a pár slov na záver

 

Naša vylepšená stolička, ktorej sme vdýchli nový život, bude čo nevidieť slúžiť pre všetkých kreatívcov.
Bude súčasťou tvorivých workshopov. Aby ste mali svoje miesto a mohli tvoriť. Plánujeme skrášliť ešte niekoľko stoličiek, neskôr sa s nimi pochválime.


Páčilo sa vám maľovanie a vylepšenie stoličky, creActívci? Nás takýto väčší projekt ohromne bavil.
Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše tvorenie, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré sme doteraz nespomenuli. Naučme sa niečo nové navzájom 😊


Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.


S pozdravom


Viki z tímu creActive