Ako na maľovaný kvetináč?

Naspäť17. 06. 2021 ČLÁNKY

Maľovaný kvetináč rozžiari každý domov - poďte si ho namaľovať s nami, creActívci.

Pravidelne počas týždňa prechádzam po obyvačke s krhličkou v ruke a mám polievací deň. Prechádzam kvietky jeden po druhom, zalievam, utieram listy. Niekedy si medzitým nájdem pokojné  miestočko, kam si chvíľu sadnem a rozjímam. Ako sa rozhliadam, poobzerám sa a naraz si uvedomím, že v tej obývačke je akési šero, prázdno, neútulne. Čím by sa dal tento priestor trochu rozveseliť? Chcelo by to niečo malé, čo svojou farbou zaujme a rozveselí. No jasné. Čo tak priniesť farbu do domova prostredníctvom kvetináčov? Idem na to.


Hneď na druhý deň si kúpim v kvetinárstve kovové kvetináčiky, ktoré budú slúžiť ako dekoračný prvok a do nich budem vkladať kvetináč s drenážnymi otvormi, aby mala kam odtekať voda. S radosťou si ich nesiem domov a už sa teším na svoju kreatívnu chvíľku, pri ktorej sa zahrám a vytvorím niečo, čo zútulní moju obývačku. Naraz si spomeniem, že kamarátka Žofka bude mať onedlho sviatok. Pripravím jeden farebný kvetináčik aj pre ňu a kvietok dokúpim neskôr.

Maľovaný kvetináč a technika
Štyri obrázky s ručne maľovanými kvetináčmi slúžia ako inšpirácia.

Maľovanie kvetináčov môžem poňať dvomi spôsobmi. Môžem si vybrať farby na keramiku a maľovať podobne, ako keď som maľovala na porcelán. Druhý spôsob, ktorý si môžem vybrať je maľovanie akrylovými farbami. Jediné čo musím vedieť je, že kým farby na keramiku zatvrdnú uschnutím, akrylové farby treba nanášať na podkladovú bázu a na záver treba motív zafixovať.

Keď už teraz viem, že budem používať akrylové farby, prechádzam na zábavnejšiu časť a už sa rozhodujem medzi používaním štetcov, tupovaním, fixkami, odtláčaním pečiatok, bodkovaním mandaly, používaním kovových fólií alebo plátkov... Možností je neúrekom a ja zisťujem, že som nerozhodná a neviem si vybrať. Čo by mohlo vyzerať najlepšie a zároveň jednoducho?

Kvetináčik pre kamarátku Žofku bude určite v motíve obsahovať jej meno. To viem. Ale čo ďalej? Asi budem improvizovať. Najprv si objasním produkty, s ktorými budem pracovať a vyberiem si farebné odtiene. A potom sa uvidí...


Maľovaný kvetináč a produkty
Obrázky s akrylovou farbou Acrylic paint, akrylovou fixkou Acrylic marker od Pébéo a podkladovou bázou Bonding primer.

Akrylové farby sú vhodné na rôzne povrchy, vytvárajú hrubšiu vrstvu farby. Sú podobné olejovým farbám, no riedia sa vodou. Super. Toto sú presne farby pre mňa, také ktoré teraz potrebujem pri maľovaní na kvetináč.

Zistila som, že predtým, ako chcem maľovať akrylovými farbami je veľmi dôležité, predpripraviť si povrch a predmet, na ktorý idem maľovať. V tomto prípade je to kovový kvetináčik, no akrylové farby sa hodia aj na povrchy ako plast, drevo, sklo, papier alebo kartón a mnohé ďalšie. Pri hladkom kvetináči je príprava povrchu dvakrát tak dôležitá. Kovový materiál vôbec nemusím zbrusovať, ale natriem ho špeciálnym náterom. Výborným pomocníkom v tejto situácií je pre mňa Bonding primer s bielou farbou. Podkladová báza zvýši odolnosť a priľnavosť akrylových farieb a dokonca na jeho bielej farbe lepšie vyniknú. Podkladovú bázu Bonding primer v bielej farbe som našla na stránke môjho obľúbeného e-hopu creActive, takže si ju hneď pridávam do nákupného košíka.

Ďalej na maľovanie potrebujem akrylové farby. Rýchlo schnú, sú riediteľné vodou, na trhu je dostupných nespočetne veľa značiek a pestrá farebná paleta odtieňov. Samé výhody no nie? Podobne ako Bonding primer sú vhodné na rôzne povrchy, v minulosti som ich používala aj na maľovanie na steny. Dokonca sa používajú aj na maľovanie na kamene, volá sa to Veselé kamene. Počuli ste už o tom? Často sa na mňa z trávy pri rôznych chodníčkoch usmievajú nádherné farebné kamienky a rozjasnia mi prechádzku. Pozerám si ponuku v mojom obľúbenom e-shope a snažím sa vybrať si odtiene farieb. Určite chcem nejaké sýte veselé farby, ktoré rozjasnia moju obývačku a budú sa páčiť aj ostatným členom rodiny. Siaham po farbách s názvom Acrylic paint v matnom prevedení v praktických okrúhlych baleniach, alebo v balení podobné peru od značky Pentart. 

Používate fixky? Ja už som si na ne pri tvorení tak zvykla. Pomáhajú mi pri každej technike. Keďže chcem písať na kvetináčik a personalizovať ho v podobe mena, určite po fixkách siahnem. Akrylové fixky sa dajú skvelo využiť pri písaní počas tvorivého procesu, no nie je problém dať ich deťom pri ich hrách. Sú to tekuté akrylové farby vo forme fixky, je možné ich medzi sebou miešať. Ja ich budem používať na písanie a dotvorenie menších detailov, ak si to motív bude vyžadovať, preto siahnem po akrylových fixkách značky Pébéo s tenkým hrotom hrubým 0,7 mm.

Posledným a veľmi dôležitým produktom v procese maľovania na kvetináč, ktorý som použila, je vrchná ochranná vrstva. Tým myslím lak. Pomôže zafixovať akrylové farby a vytvoriť odolnú ochrannú vrstvu proti ošúchaniu farieb alebo ich rozmočeniu vodou. Pri kvetináčoch, ktoré sú neustále v styku s vodou je to dôležitý krok. Z množstva lakov som si vybrala lak na vodnej báze s matným efektom, ktorý je síce riediteľný vodou, no keď zaschne, je vodeodolný. Lak je v malom, no praktickom okrúhlom balení od značky Pentart.

Produkty už poznám a mám aj kúpené, hor sa na to, creActívci. Ideme maľovať kvetináč. Tu je postup.

Maľovaný kvetináč – ako na to?


Maľovanie na kvetináč je aktivita, ktorú každý zvládne sám a zvládnu ju aj deti. V krátkom postupe di ukážeme, ako si taký kvetináčik ozdobiť a zároveň ho zabezpečiť, aby sa nám farba nepokazila. Poďme na to.

Maľovaný kvetináč - Krok číslo 1
Všetky potrebné produkty na maľovanie kvetináča sú položené na doske a za ňou je biele pozadia. Sú tu štetce, pečiatky, ceruzka, Acrylic marker, akrylové farby Acrylic paint, utierky a čistý kovový kvetináč.
Žena odmasťuje povrch kovového kvetináča utierkou namočenou alkoholovým prípravkom.

V prvom kroku si zabezpečím pracovné miesto, pripravím si bielu lesklú podložku, aby som nezašpinila stôl a svoje okolie. Na nej dnes budem pracovať.

Okrem úpravy pracovného miesta potrebujem veci ako: hygienické utierky a alkoholový prípravok, Bonding primer, akrylové farby, čiernu akrylovú fixku, pečiatky a akrylový blok, štetce, bodkovacie pero, tupovacie štetce a samozrejme čistý kovový kvetináč.

Prvou vecou, ktorú spravím na začiatku postupu práce je, že si poriadne umyjem ruky. Na kúsok hygienickej utierky a na kvetináč si nastriekam alkoholový prípravok a celý povrch kvetináča s ním vyumývam. Vďaka tomu, že je kvetináč čistý, na ňom bude vrstva Bonding primeru lepšie držať.

Maľovaný kvetináč - Krok číslo 2
Žena maľuje na kvetináč prvú vrstvu podkladového náteru s produktom Bonding primer a so štetcom.
Žena pomocou fénu na vlasy suší prvú vrstvu podkladového náteru.

V ďalšom kroku procesu maľovania kvetináč, keď je očistený od mastnoty, zo beriem štetec a Bonding primer v bielej farbe a namaľujem povrch kvetináča z vonkajšej strany, ale aj z vnútornej do hĺbky asi 5 centimetrov.

Na pomoc si zoberiem fén na vlasy, dlhodobo využívaný pri tvorení a prefénujem celý kvetináč, aby mi podkladová báza rýchlejšie uschla. Fén je skvelým pomocníkom pri celom tvorivom procese, skvelo urýchli schnutie farieb, používa sa aj pri technike krakelovania.  Keď vrstva Bonding primeru jemne preschne, pokračujem na ďalší krok.


Maľovaný kvetináč – Krok číslo 3

Žena nanáša fialovú vrstvu akrylovej farby na podklad tupovacím štetcom.
Žena pomocou štetca a titánovej bielej akrylovej farby maľuje na stred kvetináča veľké biele srdiečko.

Maľovanie kvetináča začínam farbou Acrylic paint od značky Pentart v odtieni Fialková. Namaľujem ňou celý povrch kvetináča z vonkajšej strany ale aj z vnútornej. Používam sadu tupovacích štetcov, vďaka čomu nebude vidieť vo farbe ťahy štetca, farba sa jemne zleje a vytvorí jednoliaty povrch. Následne si aj farebnú vrstvu jemne vysuším fénom na vlasy.

Ďalším krokom je namaľovať veľké biele srdiečko na prednú stranu kvetináča. Zadná strana má nerovnosť, kde sa kov spája, preto som ho otočila tak, aby bol spoj na zadnej strane. Akrylovou farbou v odtieni Titánová biela namaľujem veľké srdce štetcom. Ako na bielu farbu, tak aj na predošlú fialovú, aplikujem viacero tenkých vrstiev, aby mi farby nepresvitali. Najdôležitejšie je to pri maľovaní srdiečka bielou farbou, keďže leží na výraznej fialovej, mohli by mi presvitať fľaky.


Maľovaný kvetináč – Krok číslo 4

Žena maľuje pomocou štetca a akrylových farieb okolo bieleho srdiečka farebné kvety.
Žena pomocou čiernej akrylovej fixky maľuje na kvietkoch detaily a napíše aj slovo Žofka.

Po preschnutí bieleho srdiečka pokračujem ešte stále s akrylovými farbami. Keďže maľujem malé motívy kvetiniek a lístkov po obvode srdca, našla som akrylové farby v menšom 20 ml balení. Vymyslím si štyri druhy kvietkov a spolu s lístočkami ich v rôznom poradí maľujem po obvode srdiečka. Používam farby Acrylic paint od Pentart v odtieňoch Vintage zelená, Slnečná žltá, Oranžová, Púdrová, a stredy kvietkov vyplním Titánovou bielou, ktorú sme použili pri maľovaní srdiečka. Posledný druh kvietkov som maľovala akrylovou farbou Acrylic paint v odtieni Koralová.

Potom vytiahnem čiernou akrylovou fixkou Acrylic Marker od Pébéo detaily. Dokreslím obrysy kvietkov aj veľkého srdiečka, ak niekde vykúkajú. Meno kamarátky, ktorej chcem darovať kvetináčik, je Žofka, preto ho čo najkrajším písmom napíšem do stredu srdiečka fixkou a niektoré okraje spravím hrubšie a vyplním ich.


Maľovaný kvetináč – Krok číslo 5
Žena pomocou akrylového bloku a pečiatky v tvare srdcaodtláča pečiatky čiernej farby na zadnú stranu kvetináča.
Žena pomocou bodkovacieho pera atitánovo bielej farby vytvára bodky do stredu odtlačkov pečiatky.

Aby nebol kvetináč úplne prázdny zo zadnej strany, použijem pečiatky. Z plátu pečiatok s názvom Svatba, si vyberiem pečiatku s ornamentom srdiečka v obryse, aby pekne doplnil hlavný motív so srdiečkom. Na odtláčanie pečiatky potrebujem ešte priehľadný akrylový blok, na ktorý nalepím pečiatku. Stranu pečiatky, ktorú budem odtláčať nafarbím čiernou akrylovou farbou Acrylic paint a pečiatkujem podľa vzoru šachovnice.

Po preschnutí odtlačeného motívu doplním bielou titánovou akrylovou farbou a bodkovacím perom jednu bielu bodku do stredu každého malého srdiečka, aby sa motívy týmto spôsobom prepojili.

Maľovaný kvetináč – Krok číslo 6
Žena pomocou štetca nanáša vrstvu bezfarebného matného laku na povrch kvetináča.

Posledným krokom tohto postupu je zabezpečiť, aby sa nám farby a motív vplyvom vody alebo oderu nepokazili. To zaistí bezfarebný číry lak v matnom prevedení od značky Pentart. Plochým štetcom si tak, ako na začiatku na celý povrch kvetináča z vonkajšej aj vnútornej strany nanesiem vrstvu laku. Ten som mierne rozriedila s vodou, aby vrstva nebola príliš hrubá. Nakoniec som jemne zasušila lak fénom na vlasy.

Tri pohľady na hotový, ručne maľovaný kvetináč z boku a zozadu.
No a tu to máme. Takto vyzerá môj kvetináčik po dokončení celého postupu. Má krásne výrazné a sýte farby. Určite sa kamarátke Žofke bude páčiť.

Maľovaný kvetináč a tvorenie s deťmi
Dva obrázky s kvetináčmi maľovanými deťmi.

*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.

Maľovanie kvetináča s deťmi sa buď strhne na bláznivú jazdu plnú rozliatej vody a farieb, odtlačkov, špinavých prstíkov, alebo na pokojnú hru s maľovaním fixkami. Medzi tým nič iné nie je. Ak by sa zábava s dieťaťom strhla prvým smerom, odporúčam pridať k výbave na tvorenie aj igelit na stôl, prípadne na podlahu, alebo vlhčené obrúsky na utretie rúk.

My sme pri tvorení s dcérkou mali farbu naozaj všade. Skúšali sme spolu liať farbu na kvetináč obrátený hore nohami. Všetko sme upratali, no ešte dva dni sme vymývali farbu zo záhybov prstíkov alebo z pramienkov vlasov. A keďže už máme spoločné maľovanie za sebou, pôjdem vybrať malý kaktus, ktorý sa malej bude v kvetináčiku vynímať.

Maľovaný kvetináč a krátky záver

Jeden maľovaný kvetináč aj s kaktusom máme v detskej izbe, jeden som darovala priateľke Žofke a niekoľko kvetináčov rôznych veľkostí zdobí moju obývačku. Ako dopadlo tvorenie u vás, creActívci?   
           

Už vieme aké techniky môžeme používať, našla som tie najvhodnejšie produkty a postup som dala ľavou-zadnou. Páči sa mi, ako sa postupne zlepšujem a pretvorím každodenné veci na niečo špeciálne.

Milí naši creActívci, ja a celý tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše maľovanie kvetináčov, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré som doteraz nespomenula. Naučme sa niečo nové navzájom 😊

Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.

S pozdravom

Viki z tímu creActive