Zázračnosti krakelu, alebo ako vybrať?

Naspäť24. 09. 2015 ČLÁNKY

Krakelovacie laky sa používajú na špeciálne dekorovanie povrchov a predmetov. Ich nanášaním vznikajú malé trhlinky vytvárajúce „starý“ vzhľad, ktorý je čoraz populárnejší. Obľúbený je najmä v štýloch vintage a shabby chic. Existuje nepreberné množstvo značiek a typov týchto lakov (jednokrkokové, dvojkrokové...).  Dnes to budú  laky od pentartu.  Práve táto značka v poslednej dobe prináša na trh množstvo noviniek zameraných práve na vintage. Tak teda začíname.  

  1. Klasické praskliny (classic crackle varnish)

Klasický prasklinový lak je určený na vytváranie antického popraskaného povrchu. Sem tam sa stane, že lak nepopraská tak ako je uvedené na obrázkoch, alebo nepopraská vôbec. Príčinou môže byť príliš tenká prvá vrstva. Preto netreba lakom šetriť, ale zas ani preháňať to. Najideálnejší je taký zlatý stred.

  1. Opalizujúce trhliny (opalesquecrackle varnish)

Lak je určený na vytváranie opalizujúcich povrchov s vlasovými prasklinami. Navyše sa tento lak dá použiť aj na sklo, kde vytvára pieskový efekt.

  1. Random trhliny (random crackle varnish)

Lak vytvára nepravidelné praskliny, ktorých veľkosť a textúra závisí od hrúbky vrstiev použitých komponentov ako aj  od smeru ťahania štetca.

  1. Jemné línie (fineline crackle varnish)

Lak vytvára jemné praskliny, ktoré imitujú starý porcelán.

  1. Mikroskopické praskliny (micro crackle varnish)

Lak vytvára na povrchu dekorovaného predmetu množstvo malých praskliniek.

Praskliny vytvorené pomocou jednotlivých lakov môžete zvýrazniť olejovými farbami, pigmentovými práškami alebo antikovacou pastou (na obrázku je použitá táto pasta), ktoré jemne votriete do povrchu.

Autor: Simona Novotná