Shamballa valentínsky náramok

Naspäť09. 02. 2016 Návody

Počuť to už nakaždom rohu. „Valentín, deň zamilovaných, už je to tu, 14. február...“. Niekoho to otravuje, pre druhých je to výnimočný deň kedy môžu svojej polovičke prejaviť ako veľmi ho/ju má rada/rád (aj keď to by sme mali robiť aj mimo Valentína). Robí sa to napríklad aj malými pozornosťami alebo darčekmi, takými aké si ideme vyrobiť. Ešte predtým sa však pozrime trochu do histórie tohto sviatku.

Katolícka cirkev pozná minimálne troch svätcov s menom Valentín, a k nim viažuce sa legendy. Jedna hovorí, že to bol mních, ktorý v treťom storočí pôsobil v Ríme. V tom čase vládol cisár Claudius II. a ten sa rozhodol, že zakáže mladým mužom ženiť sa, pretože si myslel, že bez žien a rodín z nich budú lepší vojaci. Takáto nespravodlivosť sa však Valentínovi nepáčila a preto sa rozhodol mladé páry aj napriek zákazu potajomky oddávať. Keď to však Claudius zistil, okamžite Valentína poslal na smrť. Na výročie jeho smrti, teda v strede februára, sa preto vraj oslavuje sviatok sv. Valentína.

Či už je to pravda alebo nie, od stredoveku sa tento deň spájal s oslavou lásky a romantiky aj vo Francúzsku a Anglicku. Prvé zachované valentínske pozdravy (listy) boli napríklad od kráľa Henryho V., ktorý si najal básnika aby preňho napísal list pre Catherine z Valoisu. Odvtedy sa tento sviatok dosť zmenil a hlavne narástla jeho popularita. Americké spoločnosti sa chytili tohto skvelého nápadu ako vymámiť z ľudí neskutočné peniaze za darčeky a pozornosti a odvtedy je oslava sviatku 14. feburára obrovským biznisom. Veď posúďte sami: približne 1 miliarda Valentínskych pozdravov a pohľadníc je každoročne poslaných. 

Väčšiu radosť však vyčarí handmade náramok, aspoň podľa mňa. Vyrobíme si ho spoločne? :)

Použitý materiál:

Voskovaná šnúrka

Prívesok „infinity“

alebo iné korálky s dvomi očkami