Maľovaná zástera
Maľovaná zástera je dobrou pomocníčkou pri tvorení, aj varení. Poďte s nami maľovať na textil podľa postupu, creActívci.
Dnes už tretie tričko, ktoré som pred hodinou vybrala zo skrine, hádžem do práčky. To nie je možné?! Tvorenie je niekedy náročné. Hlavne vtedy, keď sa pracuje s tekutými farbami, batikuje sa, alebo modeluje. A pri tvorení s deťmi? To nastáva spúšť. Oblečiem si teda ďalšie tričko, manželove rozťahané tričko obrovských rozmerov, ktoré nosí do dielne. Už je trocha zašpinené. Siaha mi až pod kolená. Vyzerá takmer ako veľké šaty. No je voľné a vzdušné, super na letné tvorenie. Sadnem si k dcérke, vyberiem štetec z vody a namočím ho do farby. Medzitým ešte mrknem na hodinky. Ach jaj. O chvíľku je čas obeda, treba ísť variť. No nič, tričko mi poslúži aj ako zástera do kuchyne.
Maľovaná zástera, alebo ako maľovať na textil
Maľovaná zástera poteší každú dobrú gazdinku, ale aj každú kreatívnu dušu. Môže byť pomaľovaná úplne celá, technikou batikovania, alebo ju možno pomaľovať jednoduchými ornamentami a motívmi. Už každý určite vie, kam tým mierim. Vyberám štetce a farby, idem započať maľovanie na textil.
Nedávno som maľovala a skrášľovala svoje nákupné tašky a tam som si presne naštudovala, aké techniky a k nim vhodné produkty potrebujem. V blogovom príspevku o maľovaní na textil a skrášlení si plátenej tašky si pripomeniem, ako budem postupovať.
A tu to vlastne nie je rozdielne. Batikovanie dnes vynechám, no určite budem maľovať štetcom a tekutými farbami. Veľmi túžim mať na zásterke kvetinový ornament.
Maľovanie kvetín a rastlinných motívov som odkukala z jedného inšpiračného videa, ktorá som nedávno pozerala. Bolo to ukázané pri maľovaní akvarelovými farbami a používali sa tekuté farby a štetec, takže to nepochybne zvládnem aj na textil. Technika spočívala v tom, že sa štetec namočil do farby, a pomocou odtláčania a mierneho potiahnutia sa vytvárali odtlačky podobné tvaru listov. Takto sa najprv vytvorili vetvičky s listami, potom väčšie, samostatné listy a nakoniec lupienky kvetov. Pri tejto technike ale musím myslieť na jedno. Farby na textil musia mať dostatočnú kryciu schopnosť, inak by mi napríklad bledé žlté lupienky kvetov neprekryli tmavšiu farbu zelených listov. A na koniec, detaily dotvorím fixkami a markermi na textil, alebo kontúrami na textil podľa toho, či chcem, aby sa na povrchu textilu vytvoril jemný reliéf.
Jediné, čo si vyžaduje technika maľovania na textil je zabezpečiť farby proti vypraniu alebo vyblednutiu. Takže už viem, čo bude nasledovať. Po namaľovaní nechám motív uschnúť na vzduchu aspoň 24 hodín a následne ho z rubovej strany prežehlím cez papier na pečenie. Aby som si bola istá, že motív dobre zafixujem, žehlím ho asi 5 minút na teplote príznačnej žehlenému materiálu.
Techniku mám teoreticky naštudovanú, môžem prejsť na produkty.
Maľovaná zástera – produkty a pomôcky na maľovanie na textil
Produkty na maľovanie na textil – na moju zásterku, vyberám podľa techniky, ktorú som si zvolila. Keďže potrebujem niečo na maľovanie kvetov vo viacerých nepriehľadných vrstvách, použijem tekuté farby na textil. Motív na koniec dotvorím fixkami a kontúrami na textil, čím kvetom dodám záverečné detaily.
Keďže chcem maľovanie na zásteru previesť v podobe kvietkov, potrebujem farby s výbornou krycou schopnosťou. Bledé farby v motíve musia prekryť aj tie tmavšie odtiene, takže potrebujem farby, ktoré dobre vyniknú na tmavom textile alebo hrubších látkach, koži či na koženke. Preto siahnem po farbách Fabric and Leather značky Pentart. Tieto farby na textil sú riediteľné vodou, no ich krytie je skvelé, sú určené aj na kožu, koženku a hrubšie typy látok.
Kresliť na textil detaily je možné pomocou fixiek a markerov. Sú skvelé na vytvorenie ostrých línií a ohraničenia, bodky, slzičky a malé krátke ťahy. Fixky majú rôzne veľkosti hrotov, preto je možné vytvoriť s nimi linky rôznych hrúbok. Tentoraz ale využijem skôr Kontúry ako fixky, takže si napíšeme viac o nich.
Ako už vieme, na vytvorenie efektu reliéfu – teda línie vystupujúcej na povrchu látky, môžeme použiť Kontúry na textil. Sú vhodné na zdobenie textilu guličkami, slzičkami a vytváraním ohraničení. Namaľovanie kvetov a dozdobenie detailov by sa mi hodili aj kontúry, ktoré majú metalický alebo glitrový efekt, dali by kvietkom nevídaný šmrnc.
Poznám aj kontúry, ktoré pri žehlení motívu zväčšujú svoj objem a mierne sa nafúknu. To by mohlo kvietkom dodať plastickosť a už by naozaj vyzerali tak, akoby boli na zásterke len prilepené. Tieto kontúry sa volajú Setacolor 3D Brod´line a vyrába ich značka Pébéo.
A čo by to bolo za maľovanie na textil, ak by som si nevybrala aj zásteru ktorú budem potrebovať ako základ? Na mojom obľúbenom e-shope creActive si vyberiem veľkú zásteru v čiernej farbe pre seba, aj detskú zásterku v menších rozmeroch pre moju dcérku. Okrem takýchto bledohnedých zásterok sa tu nachádza aj čierna zástera pre dospelákov, no nájdete tu aj iné textilné produkty, ako obliečku na vankúš, rôzne typy tašiek alebo vakov, aj menšie vrecúška.
Produkty už máme, poďme na postup.
Maľovaná zástera – postup maľovania na textil
Maľovanie na textil vôbec nie je ťažké, čo som si vyskúšala pri maľovaní plátenej tašky. Teraz si to len zopakujem. Po malej chvíľke skúšania sa človek dostane do toho, ako ťahy štetcom robiť, a už nebude nič, čo by ma zastavilo...
Maľovaná zástera - Krok číslo 1
Na tvorenie si pripravím kartón obalený v strečovej fólii, biely popisovač, ktorý nie je určený na textil a dá sa vyprať, farby na textil v rôznych odtieňoch a aj kontúry na textil vo viacerých farbách.
V prvom kroku si ako obyčajne, pripravím pracovnú plochu, na ktorej budem pracovať. Na pevný stôl si položím kartón obalený v strečovej fólii, aby sa farby cez textil nepretlačili aj na iné časti zástery, kde ich nechcem. Do malého vrecka na prednej strane zastrčím menší kus kartónu.
Maľovaná zástera - Krok číslo 2
Nasledujúci krok je úplne jednoduchý. Bielym popisovačom, ktorý nie je určený na textil, si vyznačíme približné miesta, kam potom budeme nanášať farby a maľovať svoj motív. Popisovač sa dá vyprať, takže po ňom nezostane ani stopy.
Maľovaná zástera – Krok číslo 3
Keď máme načrtnuté miesta kam budem maľovať motívy, začínam s farbou na textil Fabric and Leather v odtieni zelená a biela. Vymiešam si z týchto dvoch odtieňov dva svetlejšie odtiene, ktoré použijem na maľovanie lístkov.
Ako sme už spomínali, štetec namočený vo farbe odtláčame a na konci potiahneme po textile, aby sa nám vytvoril odtlačok podobný listu. Takto vytvárame zelené lístočky najprv s najsvetlejším potom s bledozeleným a nakoniec so sýtym zeleným odtieňom. Aby sa lístočky nerozmazali, necháme ich chvíľku vyschnúť.
Maľovaná zástera – Krok číslo 4
Následne po tom, ako listy vyschnú, maľujeme aj cez ne, hlavičky kvietkov. Štetcom maľujeme krúžky v rôznych farbách, aby motív pripomínal rozkvitnutú lúku či záhradku.
Na kvietky používam rovnaké farby Fabric and Leather v odtieňoch glitrová červená, glitrová zlatá, viktoriánska ružová a modrá. Farby ktoré sme si vybrali pri našej zásterke vôbec nemusíte dodržať, zvoľte si také, aké sa vám najviac páčia.
Maľovaná zástera – Krok číslo 5
Ak sú aj kruhy symbolizujúce kvietky uschnuté, môžeme sa pustiť do tvorby detailov. My sme dokreslili ďalšie kvety a lupienky, obtiahli sme listy, dokreslili bodky a iné detaily. Dodali skvelý šmrnc a záverečnú čerešničku celému motívu.
Na to sme použili kontúry na textil, buď lesklé, perleťové alebo expandujúce. Ako sme už spomínali tie expandujúce sa pri žehlení mierne nafúknu. Použili sme kontúry na textil s odtieňmi: gris rose, fuchsia, oranžová, zamatová červená, slivka, biela, anízová zelená, buttercup, emerald green. Nerobte si starosti, ak náhodou nenájdete rovnaké odtiene, ako mám ja. Použite iné, podľa svojej chuti.
Takto sme postupovali na všetkých miestach, ktoré sme si vopred predkreslili bielym popisovačom. Všetky sú vyplnené rovnakými motívmi kvetov, aby zásterka pôsobila ucelene a milo.
Nesmieme zabudnúť, že po domaľovaní motívu, je potrebné nechať ho aspoň 24 hodín uschnúť. Pri hrubších vrstvách, ktoré sme nanášali cez seba odporúčame nechať preschnúť motív až 72 hodín, aby sa nám náhodou nezlepil. Potom obrátime zásterku naruby, a cez papier na pečenie prežehlíme všetky motívy, čím ich zafixujeme na mieste.
Zásterku so zafixovanými motívmi je možné prať v práčke, na nižšej teplote. Potom aj tá vaša bude vyzerať takto nádherne, podobne ako tá, ktorú sme si v creActive vytvorili my.
Maľovaná zástera a tvorenie s deťmi
*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.
K maľovaniu na textil môžete v pokoji pustiť aj svoje dieťa. Veď taká zásterka sa pri tvorení hodí aj deťom. Viem, o čom hovorím.
Spolu s dcérkou sme začali tým, že sme si obe vybrali zásterky a farby, ktorými budeme maľovať. Vybrali sme štetce, nachystali si vodu v poháriku na riedenie farieb, otvorili kontúry. Nakoniec sme si prešli niekoľko inšpiračných obrázkov a vrhli sa na to. Ja som si namaľovala zásterku zoskupenými kvietkami, ako na zakvitnutej lúke. Dcérka sa vyšantila s farbami na zástere prostredníctvom neidentifikovateľných tvarov, ktoré vraj boli srdiečkami a kvetinkami. Ale hovorím si, ak to jej dáva zmysel, potom prečo nie.
Na záver som samozrejme obe zásterky nechala vyschnúť aj dlhšie ako by bolo treba a potom som ich prežehlila. Pri ďalšom tvorení sme obe mali na sebe tie najkrajšie zástery. A čo bolo plus – už sme si nemuseli trikrát za sebou vymieňať zašpinené tričká od farieb. Tomu hovorím paráda.
Maľovaná zástera a záver
Maľovaná zástera je veľmi praktická vec. A Ak niekoho maľovanie na textil chytí vo väčších rozmeroch, môže byť ručne maľovaná zástera skvelým darčekom. Čo poviete creActívci, tvorili ste spolu so mnou?
Ja a tím creActive budeme radi, ak nám ukážete, ako vaše maľované zásterky vyzerajú. Užili ste si tiež kopec zábavy ako ja? Zdieľajte s nami vaše postrehy, tipy a triky, napíšte nám, s ktorým zo spomenutých produktov sa vám tvorilo najlepšie a ukážte nám vaše finálne výtvory. Tešíme sa.
Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.
S pozdravom
Viki z tímu creActive