Maľovanie na textil - vyzdobte si plátenú tašku
Maľovanie na textil zvládne každý – vyzdobte si s nami plátenú tašku, creActívci.
Nakúpené potraviny z obchodu treba nejakým spôsobom doniesť domov. Z kabelky vylovím pár obľúbených plátených tašiek a hádžem potraviny do prvej tašky hlava-nehlava. Zrazu cítim, ako by mi niekto rytmicky stúpal na topánku. Pozriem sa dole a čo nevidím. Potraviny z tašky sú na zemi a taška na vás kuká s jedným roztrhnutým okom veľkým ako grapefruit. No paráda! Pozbieram potraviny a s hanbou v tvári ich poukladám znova na pult. Roztvorím druhú tašku a najprv ju skontrolujem, či aj tá nie je roztrhnutá. Nemá žiadnu dieru, chvalabohu. Iba jedno uško je preslabené. Naplním ju potravinami, na preslabené uško dávam pozor a opatrne si ju zanesiem do auta.
Doma zistím, že obe tašky sú už naozaj opotrebované a v úbohom stave. Rozhodnem sa preto zadovážiť si nové a vyzdobiť si ich, nech má nakupovanie štýl. Ďalšia technika, ktorú si osvojím je maľovanie na textil.
Maľovanie na textil – technika

Maľovanie na textil si ako technika naozaj nevyžaduje veľa. Na internete je sprístupnených mnoho inšpirácií a nápadov, a keď ich vidím, všetky by som najradšej zrealizovala. No musím sa uskromniť a ísť pekne poporiadku.
Maľovať na textil môžem naozaj hocijaký motív, no technika je dôležitá. Textil sa dá maľovať dvomi spôsobmi. Môžem vyskúšať techniku batikovania – vtedy sa čisto opratý a usušený textil zviaže rôznymi smermi a celý sa ponára do farieb, alebo sa naň farby lejú v rôznych smeroch. Batikovacie farby sú práškovým pigmentom, ktorý sa rozmieša v danom pomere vo vode. Najlepšie sa táto technika robí vonku na tráve, ľahko sa dá rozliať a ja určite nechcem mať doma rozliatu farbu a zafarbiť si aj to, čo nechcem. S pomocou batikovacej techniky viem zafarbiť celé kusy textilu a vytvárať mnohofarebné a dúhové obrazce na textile, podobné motívom na tričkách reggea spevákov zo 70-tych rokov.
Ak chcem maľovať na textil skôr motívy a obrazce, vtedy je lepšie využiť techniku maľby a vybrať si buď tekuté farby, kontúry na textil, alebo fixky. Všetky spomenuté typy pracujú presne na princípe maľby, ako keby som maľovala na papier. Rôzne odporúčania ale kážu jedno: ak chcem, aby farby na textile dobre držali, nevyprali sa a mali nádhernú žiarivú farbu, je potrebné ich po namaľovaní nechať vyschnúť 24 hodín a potom ich cez papier na pečenie prežehliť žehličkou. Tento proces sa nazýva fixovanie a bez neho by som sa so svojim motívom mohla rozlúčiť, vypral by sa. Svoju záľubu v kvetoch a jasných farbách chcem pretaviť aj na svoju plátenú tašku, takže toto bude technika, ktorú si vyberiem a použijem.
Maľovanie na textil sa netýka len tričiek, tašiek alebo obliečky na vankúš, ktoré sú zväčša vyrobené z bavlny, syntetických látok alebo z plátna či ľanu. Podľa toho, aký materiál – teda látku chcem zafarbiť, podľa toho existujú aj farby. Okrem spomenutých materiálov môžem maľovať aj na hodváb a satén, menčester, či kožu a koženku. To je možností však?
Maľovanie na textil a produkty

Keďže som sa dnes rozhodla, že budem maľovať na tašku rôzne motívy, musím si naštudovať niečo hlavne o farbách vhodných na plátno, syntetické látky a bavlnu. Prezriem si aj niečo o batikovacích farbách, lebo základ – teda plátená taška, nemusí byť len biela, alebo čierna, no dá sa batikovaním zafarbiť aj do viacfarebných kombinácií.
Zistila som, že na batikovanie je najlepšie použiť farby značky JAVANA od firmy KREUL. Sú to práškové farby, ktoré si podľa pomeru zmiešam vo vode, vo väčšej plastovej nádobe. Musí sa mi do nej zmestiť celý textil, ktorý chcem zafarbiť. Platí, že čím viac práškového farbiva použijem, tým je odtieň farby sýtejší. Veľmi dôležité je dávať si pozor na teplotu vody s farbivom a stále ju udržiavať v rozmedzí 50 – 95 °C, inak by sa mohlo stať, že ako kolíše teploty vody s farbou, bude sa znižovať farebný efekt a sýtosť farieb. A to by sme nechceli. Textil namáčam približne 1 hodinu v roztoku vody a farby, následne textil celý poriadne umyjem a vyžmýkam. Na zafixovanie je dobré použiť JAVANA fixatív na batikovanie, pomáha udržať farby stále a sýte.
Maľovanie na textil farbami je tak jednoduché, ako keby som maľovala na papier. Farby sa pri niektorých značkách rozdeľujú na farby na svetlý textil a na tmavý textil. Asi to bude záležať od hustoty farieb a ich krycej schopnosti. Na tmavom textile by asi žltá a biela farba dostatočne nevynikli, preto musia byť sýtejšie, napadlo mi. Všetky farby na textil sú riediteľné vodou, po maľovaní schnú na vzduchu 24 hodín a následne sa pomaľovaný textil obráti na ruby, položí sa naň papier na pečenie a motív sa zafixuje žehlením. Je potrebné po motíve prechádzať žehličkou asi 5 minút. To je naozaj také jednoduché? Farby sú nádherne sýte a plne krycie. Úplne mi učarovali farebné odtiene farieb Fabric paint od značky Pentart, tie pri maľovaní určite použijem.
Maľovať a kresliť na textil je možné aj pomocou fixiek. Sú skvelé na vytvorenie ostrých línií a ohraničenia, dotvorenie detailov. Fixky majú rôzne veľkosti hrotov, preto je možné vytvoriť s nimi linky rôznych hrúbok. Prezerám si ponuku na mojej obľúbenej stránke creActive a ja už mám svojho favorita. Chcela by som na mojom vymyslenom motíve podokresľovať detaily a na to bude fixka ako stvorená. Veľmi sa teším, že fixky môžem použiť aj pri tejto technike, tak, ako naposledy aj pri maľovaní hrnčekov. Nesmierne to uľahčí tvorenie a pri tvorení s deťmi sa s použitím fixky ešte nikto nezamazal. Zázračný produkt.
Zaujímavým produktom pri maľovaní na textil sú Kontúry na textil. Kontúry po nanesení na textil vytvárajú reliéf a po zaschnutí zostávajú vystúpené. Sú vhodné na zdobenie textilu guličkami, slzičkami a vytváraním ohraničení. Ja ich ale dnes používať nebudem, preto si detailnejšie informácie o nich pozriem nabudúce.
Za to pomerne nový produkt, ktorý ma totálne očaril, sú spreje na textil. Sú to tekuté farby v spreji, ľahko a rýchlo sa požívajú. Nastriekaš a je hotovo. Skvele spolupracujú so šablónami, mohla by som použiť motýlikovú šablónu, tá sa ku kvetom určite bude hodiť, pomyslím si. Hneď nájdem tie najkrajšie farby na textil v spreji od značky Pébéo a vyberiem si jeden z odtieňov.
Viem aké techniky použijem, budem ich aj kombinovať. Viem, aké produkty sa mi najviac páčili a aké odtiene použijem, našla som aj plátenú tašku. Hor sa do toho.
Maľovanie na textil – postup tvorenia na plátenú tašku
Maľovanie na textil je pri správnej technike a vhodných produktoch úplne jednoduché. Prejdite so mnou len pár krokmi a ja zaručujem, že do svojej novej tašky sa znova zamilujete, tak ako ja.
Maľovanie na textil - Krok číslo 1

Najprv si pripravím si pracovné miesto. To znamená že na pevný stôl (u mňa je to ten kuchynský) si položím plátenú tašku. Keďže je taška dosť veľká a motív, ktorý budem kresliť je umiestnený v strede prednej strany tašky, nič si pod tašku nepodkladám. Budem opatrná. Ak by ste ale chceli, môžete použiť papierové noviny alebo čiernu podložku, aby sa nič nezašpinilo.
Maľovanie na textil, teda na moju plátenú tašku, by nešlo bez: ceruzky na predkreslenie motívu, štetcov, šablóny s motýlikmi, fixky na textil Javana Texi Maxi marker, farieb na textil Fabric paint, farby na textil v spreji 7A, papierovej lepiacej pásky, a plátenej tašky. Ja mám tašku v prírodnej farbe, čierna sa mi až tak veľmi nepáči. Dôležitú vec, bez ktorej sa nezaobídeme, je kartón vo veľkosti tašky obalený v sáčku alebo v strečovej fólii. Kartón je nutnosť, bez toho nezačínam žiadnu prácu.
Maľovanie na textil - Krok číslo 2

Prácu začínam použitím papierovej lepiacej pásky. S jej pomocou si vytvorím orámovanie a vzniknutý obdĺžnik potom budem vypĺňať farbou. Nič nemeriam – nebudem si to predsa robiť zložitejšie. Ako mierka mi postačí hrúbka lepiacej pásky. Najprv nalepím pri každom šve tašky kus lepiacej pásky a potom zo spodnej strany pridám ešte jeden rovnaký pás, aby bol prázdny priestor na spodnej časti väčší. Ak taška bude v budúcnosti plná a jej tvar nebude celkom rovný, motív bude stále dostatočne vysoko, aby bol viditeľný.
Maľovanie na textil – Krok číslo 3
Maľovanie na textil začínam výraznou zelenou farbou Fabric paint značky Pentart v odtieni Limetka. Farbu je dosť hustá, preto ju riedim s vodou a nanášam ju ľahkými pohybmi štetca a do obdĺžnika, ktorý som si predtým oddelila papierovou lepiacou páskou. Farbu v jemných vrstvách nanášam dovtedy, kým obdĺžnik nie je vyfarbený jednoliatou sýtou farbou.
Keď farba jemne vyschne, papierovú lepiacu pásku odstránim.
Maľovanie na textil – Krok číslo 4


Ideme na ďalšiu zábavnú časť. Na tašku si pomocou papierovej lepiacej pásky prichytím šablónu s motýlikmi. Chcem, aby sa cez šablónu vyfarbil len jeden z troch motýlikov. Časti, kde nechcem, aby sa farba na textil dostala, pozakrývam kúskami odpadových papierov, kartónom alebo hygienickými utierkami. Pri používaní farby v spreji musím striekať z dostatočnej vzdialenosti od farbeného materiálu, hygienické utierky a kartón zabezpečia, že nezašpiním ani svoje pracovné miesto.
Budem mať ružové motýliky. Juchúúú. V tejto časti maľovania na textil používam farbu na textil 7A v spreji od značky Pébéo. Aby motýle na zelenom podklade vynikli, rozhodla som sa použiť ružový odtieň Pink.
Keď je nastriekaná ružová farba jemne preschnutá, dokreslím motýlikom detaily bielou fixkou na textil s hrubým hrotom značky JAVANA od Kreul. Farba fixky je naozaj sýta, veľmi dobre ju vidieť na ružovej farbe, aj keď sa vpíja. Celý motív si radšej nechám na chvíľu znovu uschnúť, aby som ďalšími krokmi nepokazila to, čo som si doteraz nakreslila.
Maľovanie na textil – Krok číslo 5


Maľovanie na textil naberá význam s predposledným krokom. Pomocou farieb Fabric paint od značky Pentart namaľujem plochy v tvare kvetov a okvetných lupienkov. Odtieňov je neúrekom a kvety môžu mať farby od výmyslu sveta. Preto som si vybrala odtieň Žltá, odtieň Pomarančová, odtieň Punčová a odtieň Čucoriedka. Všetky farby spolu krásne ladia a zároveň vyniknú na zelenej podkladovej farbe. Farby znovu ako pri maľovaní základu riedim s vodou a nanášam štetcom vo viacerých jemných vrstvách.
Následne zopakujem predošlý postup a bielou fixkou na textil dokreslím detaily kvetom, a dozdobím okolie okolo motýľov a kvietkov bielymi bodkami.
Ta-dáááááá a máme hotovo. Maľovanie na textil je ukončené, no nesmieme zabudnúť na zafixovanie motívu.
Preto som ako posledný krok nechala farby na taške uschnúť. Nechala som tašku položenú na bezpečnom mieste a 24 hodín počkala. Potom som tašku vyvrátila naruby, na motív som položila papier na pečenie a krúživými pohybmi som motív zažehlila. Žehlička bola nadstavená na bavlnu, ako keď žehlím nepoddajné tričká. Asi 5 minút som celý motív žehlila.
Tašku som už stihla vyvetrať na nákupoch a parádne poslúžila. Asi sa nakupovanie potravín s touto taškou stane mojou obľúbenou činnosťou. Alebo aj nakupovanie drogérie, topánok, oblečenia, pomôcok na cvičenie...
Maľovanie na textil a tvorenie s deťmi

*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.
Zistila som, že maľovanie na textil je činnosť úplne jednoduchá. Ale je to tak ak sa do toho primiešajú aj deti?
Na začiatku som si myslela, že to bude hotová katastrofa, veď farby na textil sú riediteľné vodou a kde je voda, tam je pohroma. S mojou malou nezbednicou som už na textil skúšala maľovať a aj pri počiatočných zmätkoch to dopadlo vcelku dobre. Najprv síce farby skončili aj na tričku a to v momente, keď som sa nepozerala. Tričko sme vymenili, nechali to zašpinené zaschnúť a keď som sa k nemu sama vrátila, dozdobila som ho a mali sme nové neokukané tričko. Takže sme stihli odzdobiť aj tričko. Potom sme spoločne ozdobili, bez úplných problémov, aj malú tašku pre parádnicu. Teraz chodíme nakupovať spolu a vyzeráme pri tom ako vystrihnuté z časopisu Mama a ja.
Maľovanie na hrnček a pár slov na záver
Ako sa vám páčilo maľovanie na textil, creActívci? Naučila som sa nové veci o technikách maľovania na textil, niečo nové aj o produktoch a aj o tom, že tvorenie s deťmi je vždy zábava. Keď som si to takto pekne vyskúšala a viem, čo robiť, určite si namaľujem niečo pekné a ozvláštnim domáce prostredie častejšie s touto technikou.
Ja a tím creActive budeme radi, ak nám ukážete, ako vaše maľovanie na plátenú tašku dopadlo. Užili ste si tiež kopec zábavy ako ja? Zdieľajte s nami vaše postrehy, tipy a triky, napíšte nám, s ktorým zo spomenutých produktov sa vám tvorilo najlepšie a ukážte nám vaše finálne výtvory. Tešíme sa.
Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.
S pozdravom
Viki z tímu creActive