Z azúrového mora, zamotané v sieti...

Naspäť31. 03. 2016 Návody

Akoby z azúrového mora vyplavené, morskou vodou nafarbené, chytené v sieti… Tak nejak môžu vyzerať aj tvoje vázičky doma, ktoré si môžeš vlastnoručne namaľovať a ozdobiť špagátom. Za pár minút a hlavne ušetríš!

Takto postupuj: zájdi do lacného obchodu a zožeň nejaké sklenené nádoby, napríklad aj fľašky, ktoré sa tvarovo hodia na to, aby si z nich vykúzlil/a vázy. Následne ti stačí zobrať tyrkysovú farbu na porcelán Pébéo Porcelaine, ktorá sa samozrejme rovnako dobre hodí aj na sklený povrch, a nafarbiť ňou vázy. Mne osobne sa veľmi páči, keď je smer ťahov štetca vidno, preto som naniesla menej farby aby štruktúra ťahov viac vynikla. Ak sa ti páči skôr jednoliaty povrch, stačí farbou „obliať“ vnútro nádoby, alebo ju klasicky natrieť zvonku vo väčšej vrstve. Vázičky nechaj zaschnúť 24 hodín a ešte môžeš aj zapiecť. To však nie je potrebné, farby skvele zatvrdnú a nerozpustia sa pri opätovnom kontakte s vodou.

Niečo nám ale stále chýba, nemyslíš? Čo tak použiť jutový špagát na ozdobenie? Predtým než opíšem spôsob viazania, rada by som sa pri ňom dlhšie pristavila. Vedel/a si, že takýto špagát sa vyrába z vlákien z jutovníka? Stonky tejto rastliny sa následne máčajú v studenej vode 10 až 20 dní a potom sa perú a sušia. Takéto vlákna môžu dosahovať dĺžku od jedného metra až po štyri. Z takto spracovaných vlákien sa vyrába tkanina a z nej sa vyrábajú obalové materiály, napríklad vrecia na kávu, kakao či špagáty a povrazy. Toto všetko by sme však nepoznali, nebyť obchodného ducha Britských kolonizátorov, ktorý v rokoch 1950-60 začali s touto surovinou z oblasti Bengálska (India) začali obchodovať. Ešte jedna zaujímavosť na záver: v Nigérii sa dokonca z listov jutovníka pripravuje polievka. Dal/a by si si? :D

Teraz teda späť k ozdobovaniu, jednoducho zoberieme špagát a vyrobíme sa na váze sieť jednoduchým uväzovaním uzlíkov do kríža. Ak to nie je úplne jasné, klikni na video a vyrob si aj ty svoju „handmade“ vázu! :)

Čo som použila:

farba na porcelán PEBEO

štetec 

špagát