Vianočné prestieranie

Naspäť04. 12. 2015 Návody

Aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí by si chceli niečo vlastnoručne vytvoriť ale dookola opakujú, že nie sú kreatívni a nevedia nič vytvoriť rukami, lebo nevedia kresliť, maľovať, strihať, šiť a podobne? OMYL! Každý dokážeme niečo vytvoriť, len si musíme nájsť tú správnu techniku, ktorá zakryje naše nedostatky a vyzdvihne prednosti. Veríme, že naším dnešným návodom vás inšpirujeme pustiť sa aj do projektov, ktoré vyzerajú na prvý pohľad zložito, a pritom sú také jednoduché. :)

Tvorenie nie je o dokonalom výsledku, ale najmä o radosti zo samotného tvorenia a z vytvorenej veci. Tak zavolajte rodinu, priateľov, napečte medovníčky, navarte vínko alebo horúcu čokoládu a pustite sa spolu do tvorenia vašich originálnych vianočných dekorácií. Máme pre vás skvelý tip, ako si spestriť štedrovečerný stôl. Pomôžeme vás s výrobou vlastnoručného vianočného prestierania.

Ako na to?

Na výrobu prestierania budeme potrebovať jednofarebnú látku (ideálne svetlejšiu) – my sme použili prírodnú ľanovú látku. Ďalej si pripravíme ceruzku alebo kriedu na textil, nožnice, žehličku, ihlu a niť, farby na textil, fixku na textil, štetce, kopirák a šablóny.

Podľa našich zvyklostí stolovania si premyslíme rozmery a vystrihneme si obrúsok. Kraje zažehlíme dovnútra, nakoniec ich budeme obšívať. Ak máte stroj, môžete si ich obšiť aj hneď. Nemusíte vedieť kresliť, dôležité je zaobstarať si pekné šablóny s vianočnou tematikou. Šablónu priložíme na látku, poriadne pritlačíme a pomocou štetca vyfarbujeme farbami na textil. Pod látku si vložíme kus igelitu, aby sa nám farba nepretlačila na stôl. Postupujeme pomaly, po vyfarbení všetkých častí šablónu opatrne odstránime a necháme farbu zaschnúť.

Ak chcete na obrúsky aj písať, postup je nasledovný. Vytlačte si všetky nápisy na klasickej tlačiarni, ak máte chuť vyhrať sa, vyhľadajte si na internete voľne šíriteľné vianočné písma (free christmas fonts). Teraz prichádza na rad pomocník z našich školských lavíc – „kopirák“. Priložte ho na látku spolu s vytlačenými nápismi a obrysy nápisu obtiahnite perom (riadne zatlačte). Písmo sa vám prenesie na váš obrúsok – kde ho len obtiahnete fixkou na textil a vyfarbíte. Okrem vianočných hesiel a nápisov môžete na obrúsky napísať napr. aj vaše mená, a tak bude mať každý člen vašej rodiny vlastný vianočný obrúsok.

Po finálnom dokončení a vyschnutí je farby potrebné prežehliť z rubovej strany po dobu cca 30 sekúnd na najvyššom stupni, aby sa farby zafixovali. Takto ošetrené obrúsky je možné prať ručne alebo v práčke na 30°C.

Ak ste si okraje neobšili strojom ešte na začiatku, vyberte si odtieň nite, ktorá sa vám bude k obrúsku hodiť a predným stehom obšite kraje. Odporúčame si pomocou kriedy, ceruzky alebo miznúcej fixky nakresliť vodiace čiary, aby vám stehy išli rovno. A máte hotovo – už len zladiť ostatnú výzdobu, navariť večeru a oddať sa vianočnej atmosfére.

Originálne prestieranie nemusíte mať len vianočné. Môžete si ho rovnakými technikami pripraviť aj na Veľkonočné sviatky, rôzne oslavy alebo len si skrátka vymyslíte vaše – rodinné. Všetok materiál potrebný, nielen na tieto, ale aj na množstvo iných techník, nájdete v našom e-shope www.creActive.sk, ktorý bol ocenený ako shop roka 2014 v kategórii voľný čas.

Krásne a pokojné sviatky vám želá creActive.