Vianočná dekorácia

Naspäť01. 09. 2015 Návody

Návod na túto chutnú a originálnu vianočnú dekoráciu nám zaslala Magdaléna Gregvorková. Veríme, že mnohých z vás poteší a dozdobí vaše zamrznuté okná :)

Magdalénka je žienka tvorivá. Baví ju veci kombinovať, obmieňať a vracať tým starým pôvodnú krásu. Rada skúša nové veci a je aktívna vykupovateľka kreatívnych obchodíkov. 

Keďže sa už znova blížia Vianoce, chcela vlastnoručne vyrobiť nejakú dekoráciu do okna. A chcela ju urobiť z niečoho, čo má doma každý - ako napríklad zaváracie poháre. Vtedy vznikol nápad a s trochou Fima sa jej podarilo vyrobiť toto malé čarovné dielko.

Magdalénkine výrobky nájdete aj na jej sashe profile: http://www.sashe.sk/Eluvian

 

POTREBNÝ MATERIÁL A POMÔCKY:

-FIMO ľubovolný zelený odtieň na stromčeky (plus kúsok modrého, žltého a červeného na vianočné ozdoby),

-FIMO hnedé na domček,

-FIMO biele na snehuliaka, šatku a krídla anjelika,

- kúsok oranžovej FIMO hmoty na nos snehuliaka, čierne FIMO na čapicu snehuliaka a oči (alebo po upečení môžete použiť centrofixku a oči nakresliť)

-FIMO telové na telíčko anjelika (TIP: na staršie a tvrdé zvyšky fima som použila zmäkčovač Sculpey)

-zaváraninový pohár aj s viečkom,

-čipka, jedna širšia a druhá tenšia,

-biela akrylová farba,

-štetec,

-krupicový cukor,

-glitre,

-lepidlo,

-kozmetické nožničky,

-drôtik kliešte,

-kúsok bielej nite na zavesenie anjelika

-na vlasy anjelika som prilepila kúsok plste, ale pokojne sa dá nahradiť fimom.

ČAS POTREBNÝ NA TVORBU: asi 2 hodiny

NÁROČNOSŤ: začiatočník- pokročilý

POSTUP:

1. Pohár aj s viečkom dôkladne umyjeme, je dôležité aby na pohári neboli žiadne šmuhy. Pokiaľ je na pohári stále nálepka, necháme ho vymočiť vo vriacej vode a potom nálepku zošúpeme.

2. Do pohára nasypeme krupicový cukor. Je pekné ho nechať nezarovnaný, aby tam zostali malé snežné kopce. Pre krajší efekt som ešte povrch posypala glitrami.

Vianočná dekorácia FIMO

3. Začíname modelovať z fima. Pokiaľ ho máme príliš tvrdé, použijeme zmäkčovač a chvíľu miesime v ruke. Na bledé farby sa rýchlo prilepia špinky, preto je dôležité mať čisté ruky a podložku. Preto je aj lepšie začať svetlejšími farbami, tak najprv si vymodelujeme anjelika a snehuliaka. Na snehuliaka som si urobila tri guličky, pripevnila nos a dorobila oči, ústa, gombíky z čierneho fima. Na anjelika som najskôr vymodelovala telíčko- jednoduchý ovál, pripevnila som guľatú hlavičku, ruky a nohy, dorobila som bedernú šatku a krídla. Na vlasy som po upečení použila plsť, ak ju doma nemáte, tak už v tejto fáze vymodelujte vlasy z fima. Z drôtiku urobíme slučku a zapichneme do chrbáta anjelika, aby sme ho neskôr mohli zavesiť.

Vianočná dekorácia FIMO

4. Teraz sa pustíme do stromčekov. Treba, aby bola hmota mäkká, lebo by sa mohla v ďalšej fáze mohla lámať. Najskôr si zo zelenej vymodelujeme kužeľ. Z hrubšieho drôtu kúsok odstrihneme a prehneme na pol, je dôležité aby takto pripravený drôt bol dlhší ako kužeľ.  Drôtikom prepichneme cez stred kužeľ a potom s ním už narábame už ho chytáme len za drôtik, ktorý ostal trčať. 

Vianočná dekorácia FIMO

S kozmetickými nožničkami striháme do kužeľa od vrchu na spodok, aby vznikali zárezy- konáre.

Vianočná dekorácia FIMO

Ak ste po čase spokojní s veľkosťou stromčeka a na spodku ešte ostala nevyužitá hmota, tak ju jednoducho odstrihneme. Potom možme aj odstrihnúť trčiaci drôtik,  za ktorý sme stromček držali a rovno umiestnime na plech na pečiaci papier. Celý postup spravíme ešte raz, aby sme mali dva stromčeky. Ja som ešte ten väčší dozdobila farebnými guľami a hviezdou. Urobte podľa svojej fantázie J

5. Už nám zostáva iba chalúpka, na ktorú budeme potrebovať hnedé fimo. Ja som trochu tú chalúpku odflákla, pretože som sa rozhodla že bude v pohári za stromčekmi a teda nebude veľmi vidno. Ale aj tak nemusí byť dokonalá, stačí iba jednoduchý tvar, strechu bude pokrývať sneh a okná sa domaľujú akrylovou farbou. Na obrázku je chalúpka už hotová, aj so stromčekmi.

Vianočná dekorácia FIMO

6. Všetky vymodelované veci dáme na plech na pečiaci papier a u fima pečieme 30 minút na 110°.

7. Po upečení veci upravíme tak, aby vyzerali zasnežené. Na to použijeme akrylovú farbu. Teda strechu chalúpky natrieme na bielo, konáre stromčekov, klobúk snehuliaka. Plus chalúpke domaľujeme okná a dvere. Potom som ,,zasnežené“ miesta natrela lepidlom a pre krajší efekt som ich posypala cukrom a glitrami.

Vianočná dekorácia FIMO

8. Teraz všetko pekne naaražujeme do pohára, anjelika zavesíme na niť a do viečka urobíme v strede dierku, na konci nite uzlík. Anjelik sa bude krásne hompáľať. Už to máme skoro hotové.

Vianočná dekorácia FIMO

9. Konečne sa pustíme do dekorovania pohára. Natrela som viečko nabielo s akrylovou farbou a nalepila som tam mašľu z tenšej čipky. Tiež som okolo pohára tesne pod viečkom nalepila širšiu čipku. Postačí na to obyčajné tekuté lepidlo. Výhodou je, že potom, keď nám bude náhodou chýbať pohár na zaváranie, tak čipku jednoducho odlepíme, cukor vysepeme, vymodelované veci odložíme a pohár môžeme zase použiť J Ešte som doma našla drobné trblietavé snežné vločky, tak tými som zvonku oblepila pohár.

10. Tu už sú fotky hotového výrobku:

Vianočná dekorácia FIMO

 

Vianočná dekorácia FIMO

 

Vianočná dekorácia FIMO

 

Vianočná dekorácia FIMO

 

Vo vnútri vianočnej dekorácie môžete umiestniť akékoľkek dekorácie a dotvoriť si tak svaitočnú domácu atmosféru :)

 

Držím vám palce. :)