Valentínska tabuľka

Naspäť03. 02. 2016 Návody

Pozná ju snáď každý. Jeden zo symbolov školy. Každý deň okolo nej prechádzajú žiaci a učiteľky ich neznášajú (lebo si vždy zašpinia ruky). Reč je o tabuli. Na prvý pohľad obyčajná vec, na strane druhej zaujímavý výtvor bez ktorého by učenie išlo o čosi ťažšie. Kde vlastne vznikla?

Áno, áno... Už babylonské deti trpeli tým istým prekliatím ako každý novodobý človek. Museli chodiť DO ŠKOLY! Možno nie do úplne rovnakej ako my dnes, ale predsa len to boli práve študenti matematiky, ktorí okolo roku 1700 p.n.l. začali používať hlinené tabuľky, na ktorých riešili príklady z malej násobilky. Alebo logaritmy? To sa už nedozvieme... Čo však vieme s istotou je, že takéto tabuľky boli predchodcami tabulí zhotovených z tenkých plátov tmavého bridlicového kameňa. Klasické čierne tabule ako ich poznáme dnes, sa začínajú datovať niekedy v 16. storočí, kedy sa používali pre hudobnú výchovu a komponovanie v Európe. Vo Veľkej Británii sa dokonca nachádza zmienka o čiernej tabuli v Oxfordskom anglickom slovníku z roku 1739.

„Vynálezcom“ veľkej školskej nástennej tabule je podľa všetkého učiteľ geografie, James Pillans, ktorého zjavne nebavilo chodiť za každým študentom osobne a písať mu príklady alebo niečo každému vysvetľovať individuálne. Práve preto sa rozhodol zavesiť veľký kus bridlice na stenu triedy a tak vysvetľovať učivo naraz pre všetkých. Kdeže to bolo? V Škótsku v roku 1801. No a následne, asi po 40 rokoch sa začali takéto tabule vyrábať vo veľkom. Boli to hladké drevené dosky nanášané hrubou farbou na báze porcelánu. Možno by ti starká ešte ukázala jej tabuľku a grifel, ktorým naň písala.

Dnes sú však obyčajné tabule nahradzované plastovými, dokonca tabletmi a inou elektronikou. Aj preto som sa rozhodla vrátiť sa do detských čias a vyrobiť si pomocou špeciálnej tabuľovej farby od Pentart svoju vlastnú tabuľku. A keďže sa blíži Valentín, prečo to nespojiť? Každý by sa určite potešil nejakému milému alebo romantickému odkazu, ktorý bude naňho ráno po prebudení čakať. Spravíš aj ty niekomu radosť? :) Viac už vo videu nižšie.  

Použitý materiál:

rám na fotky (zadná strana)

tabuľová farba

štetec 

farebný filc

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com a www.wikipedia.com