Tipy a triky k použitiu lazúry

Naspäť16. 07. 2018 Návody

Papierové utierky sú využiteľné nielen v kuchyni, ale aj v kúpeľni či v práci. Skúste si vyzdobiť tento originálny držiak na papierové utierky a ohromte tak každého kto k Vám príde na návštevu. Tento nápad si vie ľahko vyrobiť doma každý, pretože ako základ si ponecháte vzor dreva a pomocou lazúry môžete miešať rôzne farby. Ukážeme Vám ako sa tieňuje s lazúrami a ešte jeden trik, ktorý je neodpustiteľný k dokonalej práci.

Použitý materiál a pomôcky:Hneď na začiatku začneme trikom. Čistou vodou natrieme celý povrch držiaka. Je to potrebné, lebo od vody napučia rošty dreva a tie potrebujeme zbrúsiť teraz. Neskôr na to už možnosť mať nebudeme.


Po usušení bude vyzerať povrch nasledovne. Po dôkladnom obrúsení, môžeme začať.

Dočasným lepidlom na šablóny nastriekame vybranú šablónu.

Prilepíme si šablónu na držiak a väčším penovým štetcom nanesieme klepavími pohybmi bielu akrylovú farbu.


Postupujeme postupne, používame málo farby.


Šablónu opatrne posunieme a pokračujeme v práci.


Na celý povrch rovnomerne nanesieme lazúru väčším štetcom. Drevo vpije lazúru, ale vzor vytvorený akrylovou farbou sa len mierne zafarbí. 


Prpravili sme si z orechovej a gaštanovej lazúry v pomere 1:1 príjemný hnedý  odtieň, ktorým sme ešte vlhký povrch tieňovali najmä na hranách, ale občas sme ho použilii aj na ostatných miestach.


Lazúry na vodnej báze sú po úplnom uschnutí matné a vodeodolné, takže si neyžadujú ďalšie lakovanie. Pri častom používaní predmetu sa odporúčajú 1-2 vrstvy laku pre zvýšenie životnosti. Lazúry sú vhodné pre vnútorné aj vonkajšie použitie.
Nápad, vyhotovenie a foto: : Kalmár Tímea - DecoMűhely