Textúra z fima

Naspäť19. 10. 2015 Návody

Na trhu s pomôckami existuje množstvo drahších, ale i lacnejších textúr. Keďže sa musím zaradiť k tým šetrnejším "tvorilkám", premýšľam nad alternatívami. Na odtláčanie môžeme použiť množstvo predmetov, ktoré denne používame (hubky, vrchnáčiky atď) alebo si ich môžeme sami vyrobiť.

Textúru vytvoríme do 30 min. a zvládne to aj začiatočník/mierne pokročilý 

Čo budeme potrebovať:

Scrap polymérovej hmoty alebo nepoužívanú farbu fima

Nôž

kachličku

Valček alebo strojček na cestoviny

vykrajovatka (kruhy)

extrudér, stylusy, špáradlá atd.

elektrickú/teplovzdušnú rúru alebo malú piecku s termostatom

Postup

Hmotu- scrap (odkrojky z predchádzajúcich projektov, väčšinou po spracovaní vo farbe blata príp. pestrofarebná) si premiesime, aby bola rovnako mäkká prip. farebne zjednotíme. Pomocou valčeka/strojčeka na cestoviny vyvaľkáme na najširšom nastavení strojčeka alebo ručne.

TIP
Pomôcku na vyvaľkanie hmoty rovnakej hrúbky si môžeme požičať z keramikárstva. Vyvaľkať rovnakú hrúbku je z ruky veľmi ťažké. Ale stačí zobrať palicky -lekarske, špajdle a vaľkať cez ne. Valček vám tak neklesne nižšie ako na hrúbku paličiek a ani nemáte možnosť pritlačiť niekde viac a niekde menej.  Pre väčšiu hrúbku paličky zlepíme izolepou.

 

Plat hmoty okrojime na obdĺžnik (cca 5x10 cm)

Textúru vytvoríme podľa fantázie.
Použijeme vykrajovačky (kruhy), vykrojíme väčší a do toho istého vykrojíme menší kruh, ktorý urobí prázdne koliesko, pokračujeme s rozličnými veľkosťami.

Opäť si vyvaľkáme plát, môžeme sa pohrať aj s rozličnými hrúbkami, ktoré vytvoria plastickejší efekt. Pri robení dierok si môžeme pomôcť guľôčkovým stylusom, ktorým dotvoríme aj samotný plát.

Pri vytváraní treba pamätať na to, že robíme vlastne negatív- to, čo bude vystúpené bude nakoniec na výrobku "vtlačené". Na plát ukladáme vykrojene kruhy podľa fantázie. Kruhy stačí iba mierne pritlačiť.

Na druhy spôsob použijeme extruder. Vytvoríme si rôzne hrubé hadíky -nástavce podľa:

Tie stáčame na plát v rôznych smeroch. Môžeme ich meniť, kombinovať, dopĺňať medzi hrubšie pásiky.

Nakoniec odkrojíme na okrajoch zostávajúcu hmotu, ktorú môžeme opäť použiť. Hmotu zapečieme na dlaždičke podľa návodu na obale v elektrickej rúre na cca 20-30min. na 120-130 C, vždy sa riadime informáciami na obale hmoty.

Po upečení si novo vytvorené textúry odskúšame. Vyvaľkaný plát si postriekame vodou (vlhčenou utierkou alebo púdrom, aby sa nám neprilepil na hmotu) a povtláčame textúru, môžeme použiť aj valček.

Ak sme prišli na nedokonalosti, ktoré sa dajú odstrániť, môžeme do textúry ešte niečo pridať, ale pozor, aby boli po dokončení jednoliate. Avšak na spojenie upečenej a neupečenej hmoty odporúčam použiť tekuté fimo, aby dobre držali. Hotovú textúru môžeme použiť na nové projekty.