Skúsenosti s fixkami DERWENT

Naspäť19. 10. 2016 ČLÁNKY

Sovičky, sovičky...

Sú všade okolo nás a každému sa páčia. Prečo nie, je to predsa pekný a múdry vták. Sovičky sú trendom posledných 3 rokov a objavujú sa snáď všade. Na taškách, peňaženkách, diároch, tričkách, či náušniciach. Ja som sa rozhodol jednu takú peknú sovičku venovať na papieri jednej malej slečne, ktorej hneď vyčarila úsmev na tvári :)

Vyskúšal som použiť na to umelecké fixky Graphik Liner, od spoločnosti Derwent, ktoré nájdete tu: https://www.creactive.sk/derwent-graphik-line-painter-sada-1/ a aby bol výsledok ešte krajší rozhodol som sa pre čierny papier. Obrázok som kreslil mozaikovým štýlom a používal som tenké línie a malé vyfarbené plochy na čo mi tieto linery poslúžili naozaj vynikajúco. Tu je zhrnutie mojich skúseností a postrehov:

Okrem toho, že dizajn je veľmi pekný a pôsobí profesionálne, bol som veľmi milo prekvapený aj čo sa týka samotných schopností fixiek.

Zaujalo ma hlavne to, že sú na vodnej báze. Je v nich vložené teliesko obdobne ako je to pri farbách v spreji alebo iných produktoch, čo slúži na to, aby sa farba dobre rozhrkala pred použitím. Farby sú krásne sýte a výrazné, no čo je najlepšie, ich krycia schopnosť je naozaj vysoká. Fixky zanechávali jasné a rovnomerné línie hneď po prvom ťahu, z čoho som bol nadšený. Rozhrkanie farby však určite nezanedbajte, pretože môže mať potom tendenciu vysychať a celkovo by sa s fixkami horšie pracovalo a farba by nebola taká výrazná.

Keďže je farba založená na vodnej báze, po nanesení na papier sa s ňou dá dodatočne pracovať a to buď rozfúkavaním, alebo rozotieraním navlhčeným štetcom. Veľa však záleží na papieri. Žiaľ, ja som použil papier, do ktorého farba rýchlo vsiakla, čo malo za následok že rozfúkavanie sa nedalo využiť v plnej miere, preto by som odporúčal použiť špeciálny papier, na ktorom by tieto fixky krajšie vynikli, napr. tento: https://www.creactive.sk/xl-dessin-noir-kruzkova-vazba-a4-cierny-skicar/. Navlhčeným štetcom sa ale farba dala niekoľko sekúnd pekne rozotierať aj na tomto papieri.

Fixka sa dá doslova nechať vytiecť, alebo vykvapkať stláčaním hrotu kolmo na podklad a týmto spôsobom sa aj rozpisuje po dlhšej dobe nepoužívania. Vykvapkávanie alebo fŕkanie farby ma za následok zašpinenie hrotu farbou, preto by som odporúčal mať pri kreslení poruke handričku na očistenie.

Aj keď sa dá dodatočne pracovať už s nanesenou farbou, doba schnutia je z pravidla niekoľko sekúnd, preto sú tieto fixky vhodné pre výtvarníkov, či grafikov, ktorí sú zvyknutí na rýchlejšie tempo práce. Avšak pri kreslení sa žiadne medze nekladú a záleží len na Vašej kreativite, a do akej miery dokážete využiť to, čo tieto fixky ponúkajú.

Výsledný efekt vyzerá asi takto, no a aby Vám aj obrázok vydržal a malí ľudkovia ako táto slečna ho nechtiac nezničili, dajte ho radšej zalaminovať a voala ďalšia sovička je na svete :)