Ozdobte si zápisník!

Naspäť26. 08. 2015 Návody

Ivka Zemiaková prispela ako prvá do našej zbierky návodov a to návodom na prekrásny decoupage zápisníček. Načasovanie je priam dokonalé, som zvedavá koľko študentov/študentiek zasadne do lavíc s novým ORIGINÁLNYM HAND MADE zápisníčkom.

IvkaZ má rada originálne veci, veci majúce kúsok duše autora, ktorú žiadny stroj nemôže nahradiť. Keď ostala pri svojej dcérke na MD, hľadala spôsoby ako sa trošku odrelaxovať a tak sa pustila do výroby a tvorby šperkov zo striebra a Swarovského kryštálikov (hovorí o sebe, že je taká „malá“ straka, a jej srdiečko plesá, keď sa jej na uškách blyští niečo originálne a krásne), neskôr jej počarovala polymérová hmota a krištáľová živica. No a keďže jej šperky potrebovali svoje izbičky, skúsila techniku decoupage, aby izbičky – krabičky trošku skrášlila. Túto techniku odskúšala už na rôznych podkladoch – drevo, sklo, textil a najnovšie plast, ktorý tvorí obal vynoveného zápisníčka.Na začiatku robila šperky a dekorácie len pre seba, no teraz svojimi výtvormi poteším i svoje okolie. Ak chcete nazrieť do kúska Ivkinej dušičky, nech sa páči:

Ivana Zemiaková

 

Zoznam materiálu a pomôcok:

- zápisník s plastovým obalom v kruhovej väzbe,

- biela základná akrylová farba,

- matná akrylová farba – odtieň slonovinová,

- servítka,

- lepidlo a lak na decoupage,

- plochý štetec,

- tenký okrúhly štetec,

- tupovací štetec alebo hubka na riad,

- hnedá patina.

Zapisnik

ČAS POTREBNÝ NA TVORBU: pol dňa (ak necháme lepidlo i lak schnúť pri izbovej teplote, ale celý proces sa dá urýchliť použitím fénu)

NÁROČNOSŤ: mierne pokročilý

POSTUP:

Zo slovníčka vyberieme plastový obal (2ks).

Zapisnik

Z lícnej strany obe časti obalu natupujeme najskôr bielou základnou farbou.

Zapisnik

 

Zapisnik

Po uschnutí, farbou so slonovinovým odtieňom (jemný smotanový odtieň). Opäť necháme vzniknutú vrstvu poriadne vysušiť.

Zapisnik

Počas schnutia si natrháme obrúsok so vzorom do podoby ako ho chceme použiť. Nezabudneme odstrániť jeho dve spodné vrstvy.

Zapisnik

Ak nám farba na obale poriadne zaschla, nanesieme na ňu tenkú vrstvu lepidla na decoupage a začneme prikladať jednotlivé časti obrúska, ktoré z vrchnej strany tiež pretrieme lepidlom na decoupage (veľmi opatrne a jemne, aby sme obrúsok nepotrhali). Časti obalu s prilepenými kúskami servítka necháme poriadne uschnúť a potom ich celé prelakujeme ešte raz.

Zapisnik

Zapisnik

Po zaschnutí decoupage lepidla na obale, si do malej mištičky odlejeme malé množstvo akrylovej farby – slonovinová matná a pridáme k nej pár kvapiek hnedej patiny.

Zapisnik

Zmes poriadne zamiešame a malým okrúhlym štetcom jemne farbu nanesieme medzi kúsky nalepeného servítka a všade tam, kde servítok nie je.

Zapisnik

Po usušení nanesenej farby, si dáme malé množstvo patiny na hubku a opatrne vytvoríme na obale akoby rámik. Necháme zaschnúť a celý obal opäť prelakujeme lepidlom na decoupage.

Zapisnik

Po vyschnutí lepidla, vložíme časti obalu zápisníčka späť do kruhovej väzby a môžeme sa tešiť s originálu, ktorý nebude mať nik iný ;o)

Zapisnik

Zapisnik

Zapisnik

A záver ešte jedna fotka slovníčka urobeného tým istým spôsobom.

Zapisnik

 

Veľa štastia pri tvorení!

Nezabudnite nám poslať fotky výrobkov, ktoré ste podľa podľa tohto návodu urobili alebo ste sa ním nechali inšpirovať pri svojej tvorbe, radi ich tu uverejníme.