Ovocné poháriky na limonádu

Naspäť01. 09. 2021 ČLÁNKY

Veselé ovocné poháriky na limonádu môžete mať na grilovačke aj vy. Poďte si ich vytvoriť s nami, creActívci.

 

Milujete byť hostiteľkou. Milujete návštevy, záhradné party, grilovačky, narodeninové oslavy. A keď môžete všetko prichystať podľa vašich predstáv, to milujete ešte viac. Servírovanie, to je vaša obľúbená disciplína. Keď už sa má jednať o to, aby všetko vyzeralo dokonale, nech zavolajú vás.


Počas leta máte najradšej záhradné oslavy a grilovačky, no tie sa nezaobídu bez nejakej drámy. Najčastejšie sú to rozbité poháre a rozliata voda, alebo keď vám psík z taniera ukradne páročky, alebo keď už na začiatku niekto zabudne na vrecko s briketkami. Také klasické situácie.

Rozbité sklenené poháre asi nezlepíme, no vieme ich nahradiť novými. A aby vyzerali ešte krajšie, dozbíme si ich spoločne. Ste za, creActívci?

 

Ovocné poháriky na limonádu a technika

Niekoľko obrázkov prezentuje inšpiráciu na tvorbu ovocných pohárikov a maľovanie na sklo.

Poznáte techniku maľovania na sklo? Nie je to veru nič zložité. Farby na sklo, sklenené poháriky, štetce, šikovné ruky a máme hotovo. Že to nie je také jednoduché?


Maľovanie na sklo je veľmi jednoduchá technika podobne, ako keď maľujete na porcelán. To sme si už spolu precvičili, pamätáte na maľovaný hrnček? Ak nie, pozrite si náš nedávny blogový príspevok o maľovaní na hrnček.


Na sklo sa maľuje s mnohými typmi farieb. Najčastejšie s takými, ktoré sa vypália a prežijú aj umývanie
v umývačke, pokiaľ maľujete na sklenený riad. Ale pri dekorovaní poslúžia aj farby ktoré vytvrdzovať nemusíme. Poznáme aj zlupovacie farby na sklo, ktoré sa používajú najmä pri tvorení s deťmi. Majú dekoračnú funkciu, no kreslí a maľuje sa s nimi najprv na priehľadnú fóliu, a potom sa vyschnutý motív odlepí z fólie a prilepí na zrkadlo alebo okno.


Keďže si v tomto príspevku ideme ukázať ako si pomaľovať poháriky, z ktorých sa neskôr bude piť, použijeme na to techniku maľovania s vytvrdzovacími farbami.


Farby, ktoré použijeme na maľovanie ovocných pohárikov na limonádu, majú vodný základ, teda sú riediteľné vodou. Sú tekuté, takže sa s nimi pracuje jednoducho pomocou štetca. Akonáhle je motív namaľovaný, nechá sa vyschnúť na vzduchu jeden deň a po fázy schnutia sa vytvrdzuje buď v domácej rúre pri 100°C na 30 minút, alebo v mikrovlnnej rúre s výkonom 700W na 10 minút.


Aby sme zamedzili stekaniu farieb, použijeme techniku takzvanej vitráže. Pomocou kontúry na sklo si vytvoríme ohraničenia, aby farba nevytiekla a plochy vyfarbíme tekutou farbou. Potom necháme motívy zaschnúť a na záver ich vytvrdíme. Motív umiestňujeme na vonkajšiu stranu pohárov, tak, aby farby neprišli do kontaktu s nápojom ani s ústami. Farby sú predsa len určené na dekoráciu, nie sú to farby na jedenie. 😊


My máme techniku zvládnutú. A čo vy, creActívci, ideme ďalej?

 

Ovocné poháriky a produkty na maľovanie na sklo

Na ovocné poháriky sme použili zobrazené produkty - farby na sklo, štetce, kontúry an sklo a sklenené poháriky.

Maľovanie na sklo, si vyžaduje len pár produktov, s ktorými túto jednoduchú techniku hravo zvládnete.


Na začiatok budeme potrebovať k technike vitráže Kontúru na sklo. Áno. Ako už tušíte, kontúra na sklo je farba na sklo hustejšej konzistencie, ktorá nevytvára tenku vrstvu. Keď zaschne, zostane vystupovať na sklenenom materiály a tvorí jemný reliéf. Na jemné kontúry a tvorbu ohraničenia sme si vybrali kontúry na sklo značky Pébéo. Sú spoľahlivé aj vďaka tenkému plastovému aplikátoru na hrote, vďaka ktorému namaľujete hrubé aj tenké línie. Kontúry sa nechávajú schnúť na vzduchu 24 hodín a potom sa vytrdzujú upečením v domácej rúre pri 160°C na 35 minút.


Na vyplnenie motívov s ohraničením sú najlepšie tekuté farby Glass and porcelaine paint značky Pentart. Teda farby na sklo a porcelán. Ide o tekuté farby na sklo s vysokou pigmentáciou, najlepšie sa nanášajú čistým štetcom. Sú to univerzálne farby, môžete ich použiť ako na sklo, tak aj na porcelán. Sú riediteľné vodou a odtiene sa dajú medzi sebou miešať, takže si môžete vytvoriť nové a nové farebné kombinácie. Farby sa musia po maľovaní na sklo nechať vyschnúť na 24 hodín a potom zafixovať vytvrdením v domácej rúre pri 100°C na 30 minút. Potom sú vode odolnéé a vydržia aj umývanie v umývačke. Nie sú všek vhodné na styk s jedlom, preto sa s nimi najlepšie dekorujú vonkajšie časti riadu a pohárikov.


Okrem týchto dvoch skupín vecí, budeme ešte potrebovať pomôcku a tou je štetec. Záleží na vás, pre aký veľký motív sa rozhodnete, no pri maľovaný malých jahôdok na pohárik by sa najviac hodil okrúhly malý štetec.


A to je k produktom všetko. Naozaj jednoduché, že?

 

Ovocné poháriky na limonádu – postup

 

Jahôdky, citróny, melón alebo čučoriedky. Podľa toho akú máte limonádu najradšej, taký motív zvoľte
na poháriky.

 

Ovocné poháriky - Krok číslo 1

Na ovocné poháriky a a maľovanie na sklo sme použili štetce, farby na sklo značky Pentart a kontúru na sklo značky Pébéo. Všetky potrebné produkty sú uložené na bielom pozadí a na drevenej doske.

V prvom kroku postupu si pripravíme všetky potrebné veci, ktoré na maľovanie budeme potrebovať. Využijeme kontúru na sklo, farby na sklo a porcelán, malý štetec.


Rovno si aj pripravím pracovnú plochu, kde budem pracovať. Stačí na stôl položiť kus papierových novín
a jemne ich prilepiť lepiacou páskou.

 

Ovocné poháriky - Krok číslo 2

Žena v kuchynskom umývadle umýva poharíky na limonádu saponátom a vodou aby boli pripravené a čisté pred maľovaním.

Poháriky je potrebné pred maľovaním poriadne umyť. Vodou a saponátom určite nič nepokazíte. Ak by ste si neboli istí, či je pohárik dostatočne zbavený nečistôt, môžete ho vytrieť alkoholovým prípravkom. Potom je potrebné pohárik utrieť dosucha, zvnútra aj zvonku.

 

Ovocné poháriky – Krok číslo 3

Žena maľoje obrysy ovocia - motívu, pomocou kontúry na sklo v perleťovej farbe na poháriky kol do kola.

Môžeme sa pustiť do vytvorenia obrysov motívu. Ak si motív viete vymyslieť z hlavy, dobre pre vás.


Ak nie, máme malý tip. Stačí si motív nakresliť na papier, alebo vytlačiť z počítača a vsunúť ho do vnútra pohárika tak, aby bol na mieste kde ho chcete. Papier môžete prichytiť lepiacou páskou z vnútornej strany o sklo. A voilá, môžeme ho jednoducho obkresliť.

 

Ovocné poháriky – Krok číslo 4

Žena pomocou tekutých farieb na sko vypĺňa obrysy ovocia, ktoré si predtým namaľovala.

Ak sú obrysy vytvorené kontúrou dobre preschnuté, môžeme pokračovať.


Tekuté farby na sklo si naleje do vrchnáčika, stačí nám veľmi malé množstvo. Čistý štetec namáčame do farieb a vypĺňame plochy, ktoré nám vznikli vytvorením obrysu. Je to ako omaľovánka.


Na koniec môžeme ešte dotvoriť detaily  kontúrou na sklo vo forme bodiek, slzičiek alebo ornamentov.

 

Ovocné poháriky – Krok číslo 5

Namaľované a uschnuté poháriky na limonádu upečieme v domácej rúre a tým zabezpečíme maľované motívy pred pokazením.

Namaľovaný motív ovocných pohárikov necháme vyschnúť 24 hodín a potom ich upečieme v domácej rúre podľa pokynov. Bez tohto kroku nám nebudú farby na skle držať, odlúpili by sa alebo vymyli.

Ovocné poháriky na limonádu sú namaľované a dokončené. Môžeme si z nich vychutnávať limonádu na letnej terase.
Žena drží v ruke maľovaný ovocný pohárik na limonádu a vychutnáva si drink.

Ta-dáááááá. Ovocné poháriky s citrónmi, melónikmi a čučoriedkami. No nie sú utešené?

 

Ovocné poháriky a tvorenie s deťmi

Inšpiračné obrázky na maľovanie na sklo alebo poháriky s deťmi.

*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.


Tak ako iné maľovacie techniky, môžete aj túto zveriť do rúk svojim deťom. Možno nie tým najmenším, hrozí tu rozbitie skla a pozeranie, no tí starší to hravo zvládnu.


Nemusíte im dávať tekuté farby, z ktorých by bol zbytočný neporiadok. Stačí ak vyskúšajú vitrážový efekt a nakreslia si obrysy, nechajú ich zaschnúť a plochy, podobne ako vymaľovánku vyfarbia fixkami na sklo.
Že ste nevedeli, že také existujú? Tak teraz už viete.


Tieto fixky nie sú síce vhodné na styk potravinami, no vonkajšiu časť pohárikov si môžu pomaľovať tak isto ako sme maľovali aj my. Pokojne ich k maľovaniu na sklo pustite, nič zlé sa nemôže stať.

 

Ovocné poháriky na limonádu a záver

 

Maľovali ste s nami, creActívci? Nevieme sa vynadívať na naše nové poháriky. Naozaj vyzerajú očarujúco
a milo. Už teraz sa tešíme, keď ich pri najbližšej grilovačke vyskúšame.


Ja a tím creActive budeme radi, ak nám ukážete, ako vaše ovocné poháriky vyzerajú. Užili ste si tiež kopec zábavy ako my tu v creActive? Zdieľajte s nami vaše postrehy, tipy a triky, napíšte nám, s ktorým zo spomenutých produktov sa vám tvorilo najlepšie a ukážte nám vaše finálne výtvory. Tešíme sa.


Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.


S pozdravom


Viki z tímu creActive