Maľovanie na hrnček - ako na to?

Naspäť03. 06. 2021 ČLÁNKY

Maľovanie na hrnček je jednoduchá technika - poďte s nami do toho, creActívci.

 

Vôňa čerstvo rozomletých kávových zrniek a čerstvej kávy ma ráno vyláka z postele. S rozospatým pohľadom nájdem svoj obľúbený hrnček a lejem doňho horúcu kávu z kanvičky. Zrazu počuť nepríjemný zvuk a v rukách cítim - môj hrnček puká. Och nie. Čo teraz?


Kúpim si nový hrnček, no vyzerá fádne a pitie kávy z neho už nie je takým pôžitkom. Zrazu mi nad hlavou blikne a rozsvieti sa žiarovka. Mám to. Maľovanie na hrnček – to je ono.

Maľovanie na hrnček – technika
Štyri obrázky ručne maľovaných hrnčekov s bodkovanou mandalou, s maľbou včiel, s fŕkancami farieb a prírodným ornamentom a ozdobami.

Maľovanie na hrnček vôbec nie je ťažké, pomyslím si. Na internete nájdem užitočné informácie a zisťujem, že mi stačí niekoľko produktov, pár šikovných rúk a kreativita. Ide sa do toho.


Pri technikách maľovania na hrnček sa najprv musím rozhodnúť, či chcem hotový výrobok používať len ako dekoráciu, alebo ho budem aj prakticky využívať, piť z neho nápoje alebo jesť.


Takže si môžem vybrať z dvoch možností – použiť farby a techniku, ktorá produkt upraví tak, aby bol vhodný len ako dekorácia, alebo aby sa produkt dal aj prakticky používať. S tým sa spája aj výber farieb a ich spôsob vytvrdzovania. Farby nanesené na hrnček musia najprv vytvrdnúť, aby nezmizli po umytí vodou, aby boli odolné a dlhotrvácne. Preto sa môžem rozhodnúť a vybrať si techniku vytvrdzovania na vzduchu, pričom produkt budem používať len ako dekoráciu – napríklad, že si pretvorím vázičku, alebo nádobku so sviečkou. Druhú techniku, ktorú môžem použiť je technika vytvrdzovania farieb schnutím a vzápätí aj zapečením v domácej rúre. Druhá technika je vhodnejšia na predmety, ktoré môžu prísť na chvíľku do styku s jedlom, ako je porcelánový riad, hrnčeky a šálky. Super, takže je rozhodnuté. Keďže si chcem pretvoriť hrnček, z ktorého budem piť svoju rannú kávu, idem do techniky: maľovanie na hrnček s farbami vytvrdzovanými zapečením v domácej rúre.


Keď už viem, ako zabezpečím farby na hrnčeku, vyberiem si aj spôsob, akým budem farby nanášať. Maľovanie na hrnček môžem robiť tekutými farbami, kresliť fixkami, odtláčať na hrnček predmety, použiť šablónu a tupovacie štetce. Do procesu maľovania na hrnček môžeme zapojiť aj deti a odtláčať prsty na hrnček, ani to nie je zlý nápad. Bude to zábava, pomyslím si.

Maľovanie na hrnček a produkty
Štyri obrázky s farbami Porcelaine 150, s fixkou Porcelaine 150,s kontúrou Porcelaine 150 a farbou na keramiku Ceramic.

Vedeli ste, že na maľovanie na hrnček existujú aj špeciálne farby? A presne súvisia s technikou, ktorú som si na začiatku vybrala. Paráda, no nie?


Maľovanie na hrnček je dekoračná technika, ktorá by sa mohla nazývať aj maľovanie na porcelán. Keďže takmer všetky kuchynské nádoby tohto typu sú vyrobené z porcelánu. Preto nám najlepšie budú vyhovovať produkty určené na maľovanie na porcelánové predmety. V mojom obľúbenom obchode s kreatívnymi a umeleckými potrebami creActive, nájdem všetko čo potrebujem. Vyberiem si farby značky Pébéo určené na porcelán s názvom Porcelaine 150 a povyberám si farby, ktoré ma na prvý pohľad zaujali. Sú to farby riediteľné vodou a tvrdnúce zapečením v domácej rúre určené hlavne na maľovanie štetcom, pretože farby sú tekuté.


Existujú aj farby na keramiku, rovnako tvrdnúce zapečením v domácej rúre. Sú to farby od značky Pébéo s názvom Ceramic, no nakoľko sú určené na dekoráciu produktov, ktoré sa nepoužívajú v domácnosti v styku s jedlom a nápojmi, obsiahlu rozpravu o nich vynechám.


Na hrnček by sa mi hodil nejaký motivačný nápis na ráno. Ten by sa mi najlepšie písal perom alebo fixkou. Vyberiem si teda fixku značky Pébéo na porcelán s názvom Porcelain 150 a odtieň, ktorý sa mi páči. Fixku som si vybrala tak, aby jej spôsob tvrdnutia korešpondoval so spôsobom tvrdnutia ostatných produktov a tým pádom bude maľovanie na hrnček jednoduchšie a maľby sa nepokazí pri vytvrdzovaní.


Maľovanie na hrnček môžem zavŕšiť použitím kontúry. Kontúry na porcelán sú produkty, vďaka ktorým viem vytvoriť orámovanie motívov a vyplniť ich tekutými farbami. Napodobím tak vitráž alebo mozaiku a navyše, farby sa mi neroztečú. Kontúry po stvrdnutí vystupujú, takže sú vďačným spôsobom na vytvorenie jemného reliéfu.
Keď som si ozrejmila techniku a vybrala produkty, aké budem používať, je čas, pustiť sa do toho. Prejdite spolu so mnou krátkym postupom.

Maľovanie na hrnček – postup

Maľovanie na hrnček má byť zábava a nikto nepovedal, aký je presný postup. Preto ho treba robiť podľa seba, s dávkou kreativity a s láskou. Existuje predsa len pár krokov, ktorými musím prejsť aby sa mi podarilo maľovanie na hrnček dotiahnuť do konca a užívať si každé ráno pitie kávy.

Maľovanie na hrnček - Krok číslo 1
Produkty ako vreckovky, štetce, paleta, farby, fixky, kontúra, čistý hrnček, šablóna, alebo alkoholový čistiaci prostriedok, potrebné na maľovanie na hrnček položené na čiernom pozadí.

Pripravím si pracovné miesto a zabezpečím ho tak, aby malo všetko potrebné na postup maľovania na hrnček. To znamená že na pevný stôl (u mňa je to ten kuchynský) si položím papierové noviny alebo čiernu podložku, aby som nič nezašpinila, ak by mi kvapla farba. Takisto si pre istotu oblečiem aj staré tričko. Donesiem si aj jemné vhlčené obrúsky pre prípad, že by som si potrebovala utrieť ruky, pracovné miesto. Vlhčené obrúsky sú skvelá pomoc aj vtedy, ak pri maľovaní vyjdete mimo motívu a potrebujete vymazať malé nedostatky.

Maľovanie na hrnček by nešlo bez ceruzky na predkreslenie motívu, štetcov a palety, špachtle, šablóny s ornamentom, kontúry na porcelán Porcelaine 150, farieb na porcelán Porcelaine 150, fixky na porcelán Porcelaine 150, riedidla na riedenie farby na porcelán, jednorazové obrúsky a alkoholový prípravok na odmastenie hrnčeka, pár šikovných rúk a samozrejme, potrebujem jednofarebný porcelánový hrnček. Ja mám biely, aby na ňom farby pekne vynikli.

Maľovanie na hrnček - Krok číslo 2
Alkoholovým čistiacim prostriedkom a vreckovkou žena čist biely hrnček.Žena kreslí ceruzkou na očistený biely hrnček svoj motív.

Ďalším krokom procesu maľovania na hrnček je očistiť hrnček celý od mastnoty, inak na ňom farba nebude správne držať. Preto začínam maľovanie na hrnček tým, že si umyjem ruky a potom na jednorazový obrúsok nalejem alkoholový prípravok a celý ho s ním poriadne vyumývam.

Hneď potom si zoberiem ceruzku a motív, ktorý som si dopredu vymyslela, si na čistý hrnček predkreslím. Použijem papierovú lepiacu pásku na oddelenie častí a zabezpečenie ostrého prechodu medzi nimi.

Maľovanie na hrnček – Krok číslo 3
Žena používa bledomodrú farbu na porcelán a natiera s ňou spodnú stranu hrnčeka.Žena cez šablónu nanáša kontúru na porcelán na hrnček.Žena roztiera kontúru na porcelán maľou špachtľou a tým cez šablónu vytvára na hrnčeku štruktúru.

Maľovanie na hrnček začínam zo spodnej časti. Farbu Porcelaine 150 v odtieni Pastel Blue nalejem na paletu a štetcom ju budem nanášať na hrnček. Farbu nanášam ľahkými pohybmi štetca a maľujem spodok hrnčeka, na mieste, ktoré som si predtým oddelila papierovou lepiacou páskou. Prvá vrstva farby je priesvitná, preto som naniesla viac vrstiev (dokopy asi 3). Keď farba jemne vyschne, papierovú lepiacu pásku odstránim.

Pomocou šablóny, ktorú si na hrnčeku pridržím a malej špachtle, nanesiem na šablónu jemnú vrstvu kontúry na porcelán Porcelaine 150 v odtieni Gold. Tým vznikne na hrnčeku zaujímavý reliéfny prechod.

Maľovanie na hrnček – Krok číslo 4
Žena fénovaním obyčajným fénom na vlasy zasuší motív na hrnčeku, ktorý namaľovala.Fixkou na porcelán v odtieni Peacock blue namaľuje žena na hrnček motivačný citát.

Ešte pred tým, ako prejdem na ďalší krok procesu maľovania na hrnček, urobím jednu dôležitú vec. Použijem fén a teplým vzduchom jemne zasuším motív, ktorý som doteraz vytvorila. Je to skvelá pomôcka na to, aby som si bola istá, že sa motív nikam nepohne a nezotriem si ho.

Na mieste, kde som farbu pri maľovaní na hrnček nenaniesla, mi vznikol priestor na motivačnú vetu. Tú si tam na predkreslenom texte ceruzkou, začnem nanášať farbu na porcelán vo fixke. Celý predkreslený text prepíšem fixkou na porcelán Porcelaine 150 v odtieni Peacock Blue.

Maľovanie na hrnček – Krok číslo 5
Ručne maľovaný hrnček sa vytvrdzuje v domácej kuchynskej rúre.

Maľovanie na hrnček je ukončené. Samotná fáza skrášľovania je síce dokončená, no my musíme myslieť na ďalší postup. Teraz bude hrnček schnúť na vzduchu najbližších 24 hodín. To zabezpečí, že farby zostanú pevne na hrnčeku a neroztečú sa. Odporúčam uložiť na ten čas hrnček na miesto, kde sa ho nikto nebude dotýkať, aby sa motív nepokazil.

Po 24 hodinách položíme hrnček na plech a dáme ho upiecť podľa pokynov na farbách do domácej rúry. Nadstavím si teplotu 150°C a hrnček pečiem asi 30 minút.


Hototvý pomaľovaný hrnček aj s použitými produktami stojí na hnedej doske a zaním je biele pozadie.

Po pečení nechám hrnček vychladnúť a nasledujúce ráno už z neho pijem kávičku. Jednoduché nie? A čo je ešte lepšie? Hrnček vytvrdený zapečením môžem umývať v umývačke riadu.

Maľovanie na hrnček a tvorenie s deťmi
Štyri obrázky s ručne maľovanými hrnčekmi, vytvorené deťmi

*Všetky inšpiračné obrázky sme našli na Pintereste, alebo v Google vyhľadávaní.


Maľovanie na hrnček v spolupráci s deťmi nie je až také zlé, ako sa človeku môže na prvý pohľad zdať. Viem, farba na tričku, na rukách, nebodaj ešte aj v ústach... Vyzerá to tak, že všetko je od farby, len hrnček je stále krásne biely. Uznávam, maľovanie na hrnček s deťmi môže byť sprvu strašiakom. Predsa len hrnček je pre detské rúčky dosť veľký, nie sú tak zručné so štetcami, môžu nešikovne rozliať farby, a zaoblený tvar hrnčeka je niekedy ťažké odekorovať aj pre dospelých.

Ide to aj jednoduchšie. Ak by ste naozaj chceli, aby malo dieťa svoj vlastný hrnček krásne ozdobený, môžete skúsiť použiť fixky, šablóny, alebo odtláčanie pečiatok a iných predmetov na povrch hrnčeka. Pri maľovaní na hrnček s týmito produktami stačí dieťaťu ukázať ako to funguje a ďalej mu asistovať a vychutnávať si spoločné tvorenie. Verím, že tvorivý proces vás ešte viac zblíži a že sa obe strany naučia niečo nové. Inšpirujte sa tými výtvormi a maľovanie na hrnček aj s malým dieťaťom bude vaša obľúbená aktivita.

Maľovanie na hrnček a pár slov na záver

Tak čo creActívci, tvorili ste so mnou? Ozrejmila som si techniky, spoznala veľa nových produktov a naučila sa, ako to všetko previesť do reality. A neskutočne som sa bavila. Páčilo sa aj vám spoločné tvorenie?

Teraz z hrnčeka pijem kávičku, a chystám sa, že si pretvorím ďalší hrnček ako pekný darček pre kamarátku na narodeniny. Veď taký pekný hrnček ako darček vôbec nemusí byť zlý.

Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše maľovanie na hrnček, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré som doteraz nespomenula. Naučme sa niečo nové navzájom. 😊

Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.

S pozdravom

Viki z tímu creActive