Osviež si leto so strapcovými náušnicami

Naspäť24. 04. 2016 Návody

Síce je apríl a počasie sa mení ako na horskej dráhe, raz pekné, raz škaredé, mysli už teraz na leto. Teplo a slnko, krásna príroda a plno farieb okolo. Takéto pestrofarebné leto si môžeš vykúzliť už teraz pomocou týchto strapcových náušníc. Mne osobne pripomínajú trochu slniečko s visiacimi lúčmi. Ich výroba síce trvá o čosi dlhšie, ale myslím, že výsledok stojí za to.

Prečo zrovna strapcové náušnice? Myslím, že čo sa týka bytových doplnkov, kobercov či odevov, strapce nikdy nevyjdú z módy. Strapce boli vraj odjakživa symbolom sily a prestíže. Starovekí kňazi alebo vojenskí dôstojníci ich dokonca nosili ako amulety proti zlým duchom. A napríklad taký egyptský Tutanchamón ich mal okolo krku keď bol pochovaný. Komu však vďačíme za prínos strapcov aj do bežnej módy? No predsa Francúzom. Síce ich najprv nepoužívali pre takých úplne obyčajných ľudí, pretože v tej dobe sa cena echtovného strapca pohybovala aj na úrovni tisícoch dolárov. Výroba takého strapca totiž nebola úplne obyčajná, bolo dokonca založené aj jeho remeslo – „passementerie“. Kým jeden strapec uzrel svetlo sveta, trvalo to niekedy vraj aj týždne. Nehovoriac o používaní tých najušľachtilejších materiáloch.

Neskôr si ich obľúbili aj panovníci. Napríklad taký Napoleón si nimi ozdobil celý trón. Ďalším milovníkom bol aj kráľ Ľudovít XIV. ktorý nimi nechal ozdobiť všetky kráľovské kostýmy a rezidencie. Krátko potom sa zvyšok západného sveta poberal rovnakým smerom.

Po storočiach neskôr, sa strapce dokonca objavili aj na „čiapke“, ktorú nosia promujúcu študenti v Oxforde či Cambridge. Asi nikoho neprekvapí, že to nebolo kvôli móde, ale na označenie ľudí s nadradeným intelektuálom.

Či už pre módu alebo pocit nadradenosti, strapcové náušnice môže príjemne oživiť tvoj deň. Skúsiš to aj sama? 

Čo som použila:

kaplík: https://www.creactive.sk/kapliky/kaplik-zlaty-20-mm-10-ks/ 

krúžky: https://www.creactive.sk/spojovacie-kruzky/spojovaci-kruzok-6-mm-zlata-10-ks

FIMO: https://www.creactive.sk/fimo-effect/fimo-effect-104-transparentna-zlta/

kožená šnúrka: https://www.creactive.sk/kozene-snurky/kozena-snurka-imitacia-koze-plocha-zlta-1-m/