Náhrdelník z filcu

Naspäť12. 07. 2016 Návody

Po dlhšom čase prinášam opäť niečo z filcu. Pracuje sa mi s ním veľmi dobre, je všestranne použiteľný, v nekonečnej palete farieb, jednoducho ma baví. Niekto by mohol povedať, že sa z neho dajú vyrábať akurát tak detské hračky alebo iné „gýčové“ ozdoby.

Nesúhlasím s tým, pretože aj nasledujúci návod svedčí o tom, že sa z filcu dá vyrobiť aj vkusný doplnok pre dámu. Potrebujeme k tomu len filc ľubovoľnej farby (poprípade kombináciu rôznych farieb), nožničky (väčšie aj menšie no najmä poriadne ostré), ihlu, niť (rovnakej farby ako filc) a napokon už len retiazku so zapínaním (a teda klieštiky).

Prvý krok je nasledovný: nastriháme si štvorce s rozmermi 5x5 cm, ktoré následne prestrihneme na polovicu aby vznikli trojuholníky. Takýmto spôsobom vystrihneme aj iné veľkosti. Napríklad 4x4 cm a 3x3 cm. Keď sú všetky trojuholníky vystrihnuté, zober ihlu a niť, obidva dlhé cípy trojuholníkov ohni dovnútra a zaši ich aby poriadne držali. Takýmto spôsobom spracuj všetky trojuholníčky. Aby sme ich mali kam pripevniť, vystrihneme si z rovnakej farby filcu akoby poloblúk s rozmermi približne 12x7 cm. Následne trojuholníky niťou prišijeme na podklad v troch až štyroch poschodia, začneme od najväčších a skončíme pri tých najmenších. Vrchné poschodia vždy zakryjú medzery toho spodnejšieho. Na záver už len odstrihneme prečnievajúci filcový podklad, prišijeme retiazku so zapínaním a náhrdelník je hotový.

Ak chceme mať náhrdelník pevnejší a aby sa ani trochu neohýbal, môžeme na rubovú stranu pripevniť kúsok tvrdšieho papiera alebo filc vystužiť drôtikom. Myslím si ale, že to nie je potrebné. Takže ak si chceš niečo vkusné vyrobiť aj ty z materiálu, s ktorým sa ľahko a jednoducho pracuje, neváhaj a nasleduj tento videonávod. Príjemné nosenie prajem :)

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com a www.wikipedia.com