Dekorácia z polystyrénu a sušených kvetov

Naspäť15. 02. 2016 Návody

Tiež sa z vás stal neplánovaný zberateľ a následný pestovateľ črepníkových orchideí a je vám ľúto každého odkvitnutého kvetu, ktorý jednoducho nedokážete vyhodiť? Tak to ste potom ako ja :). Usušené kvety z orchideí sú totiž krásne do akejkoľvek dekorácie. Vždy ich nechám vyschnúť voľne, takže každý kvet je iný a pôsobí prirodzene. Po vyschnutí je síce krehký a treba s ním narábať opatrne, ale aj napriek tomu sa s ním pracuje ľahšie, ako s ktorýmkoľvek iným sušeným kvetom. Tentokrát som ho použila na odekorovanie polystyrénových gúľ obalených jutovým špagátom...

Na zhotovenie uvedenej dekorácie potrebujete:

Postup:

Ak máte všetko potrebné nachystané, tak vám už nič nebráni v tom, aby ste sa pustili do práce. Vezmite si polystyrénovú guľu podľa zvolenej veľkosti a od jedného konca na ňu postupne začnite väčším plochým štetcom nanášať lepidlo. To vám odporúčam nanášať v tenšej vrstve, aby sa vám nestalo, že si skôr ako špagát, polepíte všetky prsty :). Zbytočne vám to totiž skomplikuje prácu a ani výsledný efekt nebude najlepší. Špagát nanášajte pomaly a tesne vedľa seba, aby vám na povrchu gule nevznikali nechcené medzery a tým aj biele miesta. Zvlášť si dajte pozor na pekný „začiatok“ a rovnako pekné „ukončenie“. Ak totiž polystyrénovú guľu obalíte jutovým špagátom naozaj precízne, budete ju môcť použiť ako samostatnú dekoráciu, a to bez akýchkoľvek aplikácií, napr. len v kombinácií s jutovými guľami iných veľkostí.

Ak ste s prácou skončili a zdá sa vám, že vám na niektorých miestach predsa len trochu presakuje lepidlo, pokojne si ho nechajte vyschnúť. Wurstol lepidlo na decoupage, ktoré som použila ja, patrí medzi disperzné a po vyschnutí sa stane transparentným, takže sa nemusíte báť do očí bijúcich škvŕn.

Sušené kvety vám odporúčam pretriediť a vybrať tie najkrajšie. Aplikovať ich na jutovú polystyrénovú guľu je pomerne jednoduché. Použiť môžete buď tavnú pištoľ, ale rovnako dobrú službu vám spravia aj obyčajné špendlíky.

Sušené kvety môžete použiť buď v pôvodnom stave, alebo poprášené glitrami – dodáte im tak akoby „glamour“ vzhľad... Mne na takéto dotvorenie výborne poslúžil obyčajný lak na vlasy, ktorým som kvety najskôr nastriekala a následnej som ich jemne posypala drobnými úlomkami z rozbitej vianočnej gule (nezabudnite ich však ešte otriasť, aby ste ich zbavili prebytočných trblietok :)). Rovnako vám odporúčam nestriekať lak priveľmi zblízka, pretože si kvietky celkom zničíte. Po jeho vyschnutí takto upravené kvety pomaly aplikujte na jutovú guľu a celkový výsledok pokojne dotvorte pierkami tak, ako som to urobila ja.

Ak budete chcieť uvedenú dekoráciu zavesiť, ľahko si k jednému koncu gule pripevnite špagát alebo stužku – všetko závisí od vašej fantázie a predstáv. Držím vám palce! 

Výsledok mojej práce tu:

 Autor: Nina Fábryová