Darčeky už máte? Zabalte ich originálne!

Naspäť16. 12. 2015 Návody

Poznáme to asi všetci. Je chvíľa rozbaľovania darčekov. Všetci netrpezlivo hľadia na pestrofarebné balíčky pod stromčekom. Keď si ideš otvoriť ten svoj, trháš rovnaký baliaci papier čo ostal z minulého roka s nedočkavosťou v očiach. No jediné čo pod ním nájdeš je asi piaty pár teplých ponožiek. Nenápadne sa snažíš zakryť svoje nemilé prekvapenie a udržať si aspoň kyslý úsmev na perách. Slušne poďakuješ a tváriš sa, že sa ti darček nesmierne páčil.

Chceš to zmeniť? Čo tak dostať nový mobil? Ale načooo.... Stačí piaty pár ponožiek ale v krajšom obale! :D Predtým ako si vianočný baliaci papier vyrobíme, prezradím ti čo-to o jeho počiatkoch.

V Japonsku sa kedysi na balenie darov používala viackrát-použiteľná látka, ktorá sa používa až dodnes. Papierový baliaci papier sa začal používať v Číne (pri počiatkoch vynálezu papiera ako takého), kde sa najskôr používal pre balenie darov do tvaru obálky pre vládnych úradníkov. O pár storočí neskôr sa na západe, teda v západnej Európe v časoch viktoriánskych, používal baliaci papier bežne. Hlavne vo vysokých kruhoch, kde sa spolu s čipkou a stuhami týmto spôsobom „tajili“ dary.

A čo u teba doma? Preferuješ papier a mašle alebo darčekové tašky? Dúfam, že sa ti po tomto návode definitívne zapáči prvá možnosť. :) Celý postup je v podstate veľmi podobný tomu predošlému, aj tu sa maľuje pomocou pečiatok. No tentokrát som prišla s vylepšujúcim nápadom, ako si prácu uľahčiť s medovníkovými vykrajovátkami. Takéto pečiatky však nie sú vhodné na malé vzory a malé plochy. Vyniknú skôr na veľkej ploche, napr. na baliacom papieri ako v našom prípade. Papier môže byť aj biely, alebo recyklovaný, či balíkový. Namiesto textilných farieb použi temperky a na záver stačí darček previazať ľubovoľnou mašľou (tenkou alebo hrubšou ako na videu). Tvary vzorov ako aj farby si vyber podľa svojej mienky. Tak, a teraz môžeš svoje ponožky zabaliť štýlovo! Súhlasíš? :)

Použitý materiál:

tempery:    https://www.creactive.sk/temperove-farby/sada-mala-studio-gouache-mass-market-12-x-12-ml/

stužky:      https://www.creactive.sk/taftove-stuhy/taftova-stuha-25-mm-cervena-s-bodkami-1-m/

                 https://www.creactive.sk/organzove-stuhy/stuha-organza-11-mm-oranzova-trblietava-5-m/

 

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com