Brošňa z filcu a korálok

Naspäť13. 01. 2016 Návody

Prichádza nový rok a s ním aj plesové obdobie. Zháňajú sa krásne róby, topánky, šperky... Síce nepôjdem na žiaden ples, no čo-to na skrášlenie si môžem vyrobiť aj tak! No nie? Pridáš sa aj ty? Tentokrát to bude brošňa. V celku jednoduchá záležitosť. Je to vlastne druh šperku, ktorý sa nosí na odeve pripnutý, alebo dokonca slúži na pridržanie jednotlivých častí odevu pokope.

Jej počiatky siahajú až do doby bronzovej, kedy sa objavili prvé brošne z bronzu, neskôr zo striebra, zlata alebo vykladané kamienkami. V 18. storočí, počas viktoriánskej éry, bolo veľmi módne nosiť brošňu v ktorej bola vložená nielen podoba milovanej osoby, ale taktiež prameň jej vlasov ako znak toho, že dotyčná osoba stále myslí na svoju milovanú osobu. Fakt, že brošne boli veľmi obľúbené a to nielen medzi ženami, možno vidieť aj na portrétoch známych osobností z histórie. Hoci vtedy boli brošne veľmi častou súčasťou odevu, dnes sa od ich nosenia upúšťa. Nehovorím, že ich treba nosiť každý deň, ale sem-tam príjemne oživia nejaký elegantný outfit.

Vyskúšaš to aj ty? Poďme si nejakú brošňu teda vyrobiť. Vzor ako aj farbu či tvar korálok je len a len na tebe, osobne som použila kombináciu čiernej a zlatej pretože sa podľa mňa hodí ku všetkému. Stačí si vystrihnúť z čierneho filcu krúžok ľubovoľnej veľkosti a ihlou a niťou prišiť korálky na krúžok. Na záver tačí prišiť zicherku aby sme si vyrobili ozajstnú pripínaciu brošňu. Vualá, brošňa je hotová! 

Čo som použila:

Čierny filc

https://www.creactive.sk/plst-a-filc/?strana=2

čierne sklenené korálky

https://www.creactive.sk/gulicky/gulicka-cierna-4mm-30-ks/

Samotné video sa nachádza nižšie. 

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com a www.wikipedia.com