Ako na maľovanie na textil

Naspäť24. 09. 2015 ČLÁNKY

Je to úžasná vec, nemusíte byť umelec, ani vedieť kresliť stačí len chuť skúsiť to a dokážete urobitť radosť nielen sebe ale aj blízkym. Výsledok je rýchlo hotový a ani nie je treba nakúpiť veľa vecí naraz. Stačí vám zopár farieb, štetcov a textil, ktorý idete vylepšiť J. 

Ako som začala ja

Bola to spontánna akcia, už je to asi 15rokov, kamarátka mala narodeniny a bola v tú dobu zbláznená do skupiny INXS. Snívala o ich tričku, ale bol celkom problém také narýchlo zohnať. Tak som si povedala, že namaľovať 4 písmená nemôže byť problém. Zohnala som 2 textilné farby, biele tričko, tatinovi zobrala modelárske štetce a hor sa na vec. Predkreslila som si to obyčajnou ceruzkou a bez nejakej špeciálnej teoretickej prípravy sa vrhla do maľovania. Výsledok som si bohužiaľ neodfotila, ale viem že urobil radosť, tak ma to motivovalo ku ďalším akciám. Od tej doby som si toho o maľbe na textil aj niečo načítala,  takže tu je zopár info a rád.

Farby

Je veľa výrobcov a ešte viac odtieňov, väčšinou na vodovej báze. Niektorí výrobcovia zvyknú uvádzať či ide o farbu na textil tmavý alebo svetlý. Rozdiel je v tom, že farba na tmavý textil je hustejšia, má v sebe viac pigmentu a teda sa nestane, že by ste mali problém prekryť napríklad čiernu farbu trička. Tým, že je ale farba hustejšia je treba ju poriadne rozotierať. Pri maľbe na textil totiž platí čím hrubšia vrstva farby tým skôr maľba popraská a vydrží menej.

http://www.creactive.sk/farby-na-textil-nerchau/sada-farieb-na-tmavy-textil-quot-india-quot-6-x-20-ml/

Farba na svetlý textil je potom samozrejme redšia, pracuje sa s ňou aspoň z mojej skúsenosti ľahšie a ja ju veľmi rada používam na obrysy maľby. Farba sa vpije do látky a maľba tak vydrží oveľa dlhšie pri bežnom používaní.

http://www.creactive.sk/farby-na-textil-nerchau/sada-farieb-na-svetly-textil-6-x-20-ml/

Samozrejme môžete použiť aj farbu určenú na svetlý textil na maľovanie na tmavý textil, akurát, hlavne pri tmavších odtieňoch farieb na maľovanie, bude tento odtieň menej výrazný.

Na obrysy alebo kontúry samozrejme existujú aj kontúrovacie farby v tube s tenučkým hrotom. Osobne s nimi veľkú skúsenosť nemám.

http://www.creactive.sk/kontury-na-textil/setacolor-3d-20-ml-metal-001-pearl/

Farby sa vyrábajú aj s rôznymi efektami, trblietkami alebo ako lesklé tzv. glossy farby. Výber je len na vás :). Ak sa vám farba zdá príliš hustá, stačí do fľaštičky pridať trošku vody a poriadne premiešať/pretrepať.

Môžu farby zostarnúť? Môžu bohužiaľ. Zbadáte to hneď po otvorení, farba ostane zhrčkaná, nedá sa na štetec vôbec nabrať a nepomôže ani zriedenie s vodou, hrčky sa už nerozpustia. Vtedy je bohužiaľ nutné farbu vyhodiť.

Samostatnou technikou je maľba na hodváb, na ktorú sa používajú špeciálne farby určené na hodváb.

Fixky na textil

Fixky sú výborné pre maľovanie s deťmi. Maľba farbou môže byť s deťmi niekedy príliš komplikovaná, ale fixku dokáže chytiť do ručičky už aj malé dieťa a fantázia tá im nechýba. Uvidíte aké budú na seba pyšné keď budú môcť nosiť napr. vlastnoručne pomaľované tričko. Nebojte sa začať hneď ako ich chytí túžba maľovať. (My sme začali od dvoch rokov).

Pre maľovanie detailnejších obrázkov sú ale lepšie farby. Fixky majú zvyčajne hrubšie hroty a zvyknú sa na textile rozpíjať. Nezabudnite si pod prednú stranu napr. trička podložiť kartón, aby sa vám maľba nepretlačila aj na chrbtovú stranu trička. Alebo to bol úmysel? Mimochodom podkladanie kartónu je praktické aj pri maľbe farbami.

http://www.creactive.sk/fixy-na-textil/sada-fixiek-na-textil-10-ks/

Fixovanie, alebo ako zaručiť aby sa maľba nevyprala

Stačí si prečítať návod J. Niektoré farby je treba po uschnutí fixovať prežehlením cez látkovú vreckovku alebo z opaku, iné farby netreba fixovať vôbec. Po fixovaní sa nemusíte báť namaľovanú vec bežne používať. Pri väčšine farieb je možné pranie na 30-40˚C. 

Štetce, alebo čím všetkým sa dá maľovať

Na začiatok môžete kľudne použiť akýkoľvek, tenší štetec, ktorý nájdete doma. Lepšie sa pracuje s tenšími štetcami s jemnými a kratšími štetinkami. Na kontúry sú najlepšie okrúhle úplne tenulinké štetce do špicata. http://www.creactive.sk/stetce/lotus-deco-stetec-gulaty-n-000-1-7-mm-/

Na vypĺňanie môžete použiť hrubšie okrúhle alebo pri vačších plochách ploché štetce. Na malinkaté plôšky sa mi najviac osvedčil guľatý štetec s rovnako dlhými tvrdými štetinami (na modely). Foto

Maľovať sa dá aj hubkovými štetcami, pečiatkami alebo aj prstami J. Práve tie detské prstíky dokážu vytvoriť nezabudnuteľné veľdiela. Foto

Farbou na textil môžete zväčniť aj otlačok rúčky vášho bábätka J.foto (samozrejme treba potom farbu rýchlo umyť z rúk bábätka).

Predkreslovanie, alebo keď si netrúfam maľovať z hlavy

Predkresliť môžete aj obyčajnou mäkkou ceruzkou, treba však ale kresliť jemne, aby nebol problém s prekývaním farbou. Pri maľbe na svetlý tenký textil, stačí ak si obrázok vytlačíte na papier čiernobielo, položíte pod textil a obrysy obkreslíte, či už spomínanou ceruzkou alebo priamo farbou. Pri tmavom alebo aj hrubšom svetlom textile je veľkou pomocou tzv. transferová ceruzka. Obrázok si vytlačíte na papier, obkreslíte transferovou ceruzkou buď na krajčírsky strihový papier alebo pauzovací papier (pauzák), priložíte ku textilu (napr.tričku) namaľovanou stranou a prežehlíte. Obrázok nakreslený transferovou ceruzkou sa prenesie na tričko a môžete maľovať. Ďalšou pomocou je tzv. fantómová fixka, ktorá po určitom čase (zvyčajne 24h) jednoducho zmizne J. Môžete si ňou čokoľvek nakresliť na textil a kresba po čase vyprchá. 

Textil, alebo na čo všetko môžem maľovať

Odpoveď je jednoduchá – na všetko J. Pri rôznych typoch textilu je to rôzne náročné ale dá sa to. Na začiatok je najlepšie si to skúsiť na svetlom bavlnenom textile, ktorý má jemnú štruktúru. Celkovo, treba rátať s tým, že farba na elastickom textile s hrubou štruktúrou bude praskať.

Ozdobiť sa takto dá naozaj takmer všetko, detské tepláky, tričká, mikiny, obliečky na vankúše, ... 

Dúfam, že sa mi podarilo vás trošku namotivovať a posmeliť ku maľovaniu na textil. Naozaj sa netreba báť, nemusí ísť ani o zložité tvary  a kresby, stačia jednoduché bodky a hneď sú jednofarebné tepláky pre dieťa atraktívnejšie. Ja som tak riešila problém s dcérkou, ktorá si nechcela obliecť žiadne tepláky, ktoré nemali obrázky.

Hor sa do maľovania J.