Abstraktné veľkonočné vajíčka...

Naspäť06. 03. 2016 Návody

Neviem prečo, ale veľkonočná výzdoba nepatrí medzi moje obľúbené. Radšej, ako veľkonočné vajíčka zdobím vianočný stromček. No ale čo už, niekedy sa človek musí premôcť. Ja som teda porozmýšľala a dlho som si myslela, že ani nič nevymyslím, no potom som objavila úžasne efektné metalické kúsky a začala s nimi trošku experimentovať. Svetlo sveta už uzrela prvá šálka, ktorú som takto ozdobila, potom prišli na rad veľkonočné vajíčka – čo bude ďalšie, ukáže čas :). Ak je vám slovo „abstraktný“ sympatické aspoň tak, ako mne, tak ste potom na správnom mieste. Veľkonočné vajíčka ideme totiž zdobiť „na abstraktno“ :).

Na zhotovenie uvedenej dekorácie budeme potrebovať:

Postup:

Ak máte všetky „suroviny“ nachystané, pokojne sa môžete pustiť do práce. Nejde o nič zložité a výsledok stojí za to! Nechcem ale hovoriť za všetkých... Som si totiž istá, že všetkých svojím výtvorom neohúrim, no mne sa takto ozdobené vajíčka páčia a prídu mi ako veľmi efektná dekorácia aj mimo veľkonočnej výzdoby (odskúšané v praxi :)).

Polystyrénové vajíčka, s ktorými som pracovala ja, nie sú stredom perforované, no ja som ich aj napriek tomu ešte neozdobené napichla na drevenú špajdľu, lebo som si nevedela predstaviť, ako ich budem natierať a zdobiť bez nej. Špajdľa mi urobila fantastickú službu – inak by som bola dolepená hádam aj za ušami a na vajíčkach by boli nechcené odtlačky mojich prstov :). Špajdľa vám najskôr poslúži na prichytenie vajíčka pri maľovaní či lakovaní a službu vám urobí aj pri samotnom schnutí farby – jednoducho a ľahko ju zapichnete do akéhokoľvek črepníka s hlinou.

Stačí vám pritom iba malý kúsok špajdle, ktorý z jednej strany napichnete do polystyrénu a môžete maľovať. Predtým sa však uistite, že vám špajdľa dobre drží a neposúva sa. V opačnom prípade si prácu príliš neuľahčíte.

Akrylky, ktoré som si vybrala, sú dostatočne husté a na polystyréne držia dobre, takže s výsledkom som bola spokojná. Vrstvy som síce dala tri, ale nevadilo mi to. Medzi jednotlivými vrstvami si treba dať pozor iba na dostatočné vyschnutie farby, inak je maľovanie úplne bezproblémové.

Na tretiu vrstvu dobre vyschnutej farby môžete aplikovať lepidlo na metalické kúsky, ktoré necháte spriehľadniť. Vrstva tohto lepidla stačí len jedna a nemusí byť príliš hrubá.

Keď budete vidieť, že je už lepidlo transparentné, tak si pomaličky začnite vyberať také metalické kúsky, ktoré chcete. Treba mať však čisté a suché prsty, inak sa vám bude s „pozlátkami“ pracovať veľmi ťažko a opustí vás trpezlivosť :). Sú z veľmi jemného materiálu, ktorý sa pri hrubom zaobchádzaní trhá, takže s ním treba narábať naozaj opatrne.

Keď máte metalický kúsok vybratý, opatrne sa ho snažte roztiahnuť a zľahka prilepiť na tú časť vajíčka, na ktorú chcete. Následne si vezmite čistý – najlepšie plochý štetec – a pomaly ním po pozlátku prechádzajte. Takto ho dostatočne dobre prilepíte k povrchu polystyrénu a nebudete riskovať, že sa vám z neho odlepí. Podobne pokračujte ďalej, pokým sa vám nebude zdať, že je už vajíčko hotové. V tomto smere sa už radiť nedá a každý bližší postup je zbytočný, pretože rozloženie a kombinácia farieb metalických kúskov je len a len na vašej voľbe.

V závere vajíčko len prelakujte lesklým lakom (ja som použila lesklý lak na báze riedidla). Na povrch som aplikovala asi dve vrstvy tohto laku. Po jeho vyschnutí je vajíčko hotové!

Uložiť ho môžete kamkoľvek, závisí to len od vášho vkusu a fantázie. Určite sa však bude krajšie vynímať medzi väčším počtom podobne ozdobených vajíčok, ako samotné.

Pokojne by mohli poslúžiť aj ako závesná dekorácia. Stačí len k jednému koncu vajíčka pripevniť, napr. jutový špagát alebo jednofarebnú stužku a závesná dekorácia je na svete..

Dúfam, že som vás aspoň trošku inšpirovala a držím palce pri výrobe!

 Autor: Nina Fábryová