Warhol zo mňa asi nebude, alebo ako na sieťotlač

Naspäť15. 02. 2016 Návody

Keď spomínam Andyho Warhola isto sa vám vybavia plagáty s paradajkovou polievkou, či známe farebné portréty krásnej pani Marilyn. Mnoho Andyho diel bolo vytvorených práve technikou sieťotlače. Ako však sieťotlačovať doma? Internet je plný návodov na vytvorenie zariadenia pre domácich šikovníkov. Dlho ma lákalo vyskúšať niečo podobné, no nikdy som nenabrala odvahu do zložitého postupu, ktorý som našla na nete.

„Pre začiatok postačí aj pébeo.“ Povedala som si. Áno. Práve pébeo prišlo s možnosťou vytvárania sieťotlače/ prietlače (aj také slovo som našla), ktorá je úplne jednoduchá a hlavne zábavná. Jedinou nevýhodou je, že nemôžete vytvárať vlastné vzory. Na výber je však veľké množstvo šablón. Potom stačí už len stierka, farby, kúsky látok a môže sa ísť na to....

2. Keď si vyberieme vhodný motív je dobré šablónu olepiť. Najlepšie maliarskou páskou. V prípade núdze sa dá použiť aj lepiaca páska a papier na pečenie.

2. Na okraj šablóny nanesieme vrstvu farby. V návode od pébea odporúčajú použiť pipetu, no dá sa to zvládnuť aj štetcom. 

3. Prichádza na rad stierka. Pomocou nej nanesieme farbu cez celú šablónu.

4. Výsledok nemusí byť vždy dokonalý. Odporúčam  preto najprv zopár pokusov na cvičnú látku. 

5. Dá sa otláčať aj na tmavú látku.

A sem tam si to odnesú aj ruky :)

Takže ak máte  chuť skúsiť niečo nové smelo do sieťotlače. Možno z vás bude druhý Andy Warhol :)

Autor: Simona Novotná