Visiace náušnice z výsekov

Naspäť02. 11. 2016 Návody

Nemám rada puzzle a ani skladačky, nikdy ma to nebavilo, ale „poskladať“ tieto náušničky bola hračka a zároveň zábava :)...

Na zhotovenie takýchto náušníc budete potrebovať:

Pri výrobe som postupovala nasledovne:

Najskôr som si odekorovala kovové výseky, ktoré som následne spojila spojovacími krúžkami dohromady, na každú náušnicu som nasadila afroháčik a pár výrazných, no elegantných náušníc bol na svete :).

Ale pekne po poriadku...

Keďže sa jedná o menší výsek, na nanesenie lepidla na metalické kúsky (ja som použila lepidlo značky Pentart – https://www.creactive.sk/lepidlo-na-metalicke-platky-50-ml/), vám celkom postačí menší plochý štetec. Vrstva stačí tenká, metalické kúsky sú veľmi jemné, takže sa vám bez problémov prichytia aj na ľahkú vrstvu lepidla. To po jeho aplikácii na kovový výsek nechajte spriehľadniť a až potom naň naneste suchým čistým štetcom drobné metalické kúsky podľa vlastnej predstavy. Následne  ich štetcom jemne pritlačte k povrchu výseku, aby sa dobre prichytili a nešúpali sa. Nakoniec môžete hotový výsek ešte zafixovať lesklým lakom v jednej alebo dvoch vrstvách.

Výsek by však mohol krajšie vyzerať, keby ste ho zaliali živicou. Tento postup však otestovaný nemám, takže nedokážem posúdiť, ako by sa živica na metalických kúskoch „správala“. Ale kto pozná živicu a pracuje s ňou, vie, že zanecháva krásne vystúpený a sklovitý povrch a dodáva takto odekorovaným predmetom sofistikovanejší vzhľad.

Keď si takto upravíme všetky výseky, necháme ich dobre vyschnúť a následne ich spojovacími krúžkami spojíme dohromady. Ja som ešte na spodnú časť náušničiek zavesila starobronzový ozdobný komponent, tzv. „peniažtek“, ktorý pekne ladil s celou náušnicou. Ako zapínanie som v tomto prípade použila pozlátený afroháčik so zarážkou, aby náušnica pri nosení dobre držala na ušku. (Pozlátené zapínania odporúčam ako alergička z vlastnej skúsenosti. Okrem toho, že sa pri ich nosení minimalizuje alergická reakcia, je povrch takýchto komponentov odolnejší proti oxidácii.)

Náušnice vo výsledku pôsobia honosne, elegantne a šik, no ich nevýhodou je vyššia váha, čo ich nositeľka istotne pocíti :). Znovu však opakujem, že s použitím živice by šlo o esteticky vyšší level!

Držím palce pri podobnom experimentovaní...

Výsledok mojej práce tu: