Vintage... ehm, čo prosím?

Naspäť11. 06. 2016 Návody

Tak pekne po poriadku. V tomto videjku som sa snažila o vyrobenie vintage spony do vlasov ozdobenej krásnymi ružičkami. Celkový štýl spony bol ladený do vintage, teda niečo historické no klasické zároveň, z minulosti ale nie retro. Pre tento štýl sú, hlavne čo sa týka nábytku alebo doplnkov, typické znaky ako patina, praskliny či hrdza. Týmto sa snaží predmet navodiť atmosféru z čias minulých, jemne romantickú, nostalgickú a hlavne jedinečnú, akoby mal vlastnú dušu.

Ak hovoríme o oblečení, tu sa často pojem „vintage“ zamieňa za „antique“. Jednoduchým rozuzlením je fakt, že veci vyrobené pred rokom 1920 sú považované za antické, kdežto veci vyrobené po roku 1920 alebo 20 rokov pred dneškom sú vintage. No a retro? To by v mnohých prípadoch mohlo byť to isté ako vintage, ale základ je, že retro kopíruje štýl doby minulej, akákoľvek to je. 

Či už je to retro, vintage alebo antique, aj ty si môžeš takúto romantickú sponu vyrobiť. Postačí ti k tomu filc, ihla, niť, spona do vlasov a samozrejme ružičky. Pri tých by som sa rada zastavila. Prečo vlastne my ženy tak rady nosíme kvety vo vlasoch? No predsa lebo už od dávnych čias je to tá najkrajšia a zároveň najľahšie zohnateľná okrasa. Každé dievča rozžiaria farby kvetov, skrášlia a dokonca o nej čo-si aj prezradia. Počul/a si už o reči kvetov? V každej kultúre znamená nosenie nejakého kvetu niečo iné. Od 19. storočia sa toto rozmohlo aj v Európe, kde spôsob držania kvetu alebo jeho kladenie do vázy značí inú správu. Čo zvyšok sveta? Tak napríklad na ostrovoch v južnom Pacifiku znamená kvet za pravým uchom, že je žena stále slobodná. A toto sú všeobecne uznávané významy niektorých ostatných kvetiniek: kamélia – vďačnosť, červená ruža – lás-ka/vášeň,  biela ruža – čistota/tajomstvo/duchovná láska,  jazmín – zmy-selnosť,  fialka – skromnosť/vernosť. Ktorý kvet si vyberieš ty do svojej spony?:)

Čo som použila?

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com a www.wikipedia.com