MANDALA
Dnes načnem trochu neobvyklú tému...no rozhodne nápaditú a tvorivú. Určite sa s ňou stretol každý. Či už vedome, alebo nevedome, pretože tento útvar sa nachádza všade okolo nás. Poďme však pekne po poriadku.
Čo to tá mandala teda je?
Slovo mandala pochádza zo sanskrtu (staroindický obradný jazyk) a znamená kruh.
Aj napriek tomu, že slovo pochádza z ďalekého východu nájdeme ju vo všetkých svetových kultúrach a náboženstvách.
Najstaršie mandaly sa objavujú už v časoch Paleolitu.
Mandala svojou farbou symbolizuje ženskú energiu, tvarmi zas mužskú. Oba tieto elementy vytvárajú harmonický celok.
Mandalu môže namaľovať ktokoľvek. Existuje niekoľko tvorivých spôsobov.
1. Maľovanie podľa šablóny- stiahnete/vytlačíte si akýkoľvek obrázok mandaly a už len vyfarbujete. 2. Maľovanie podľa návodu- v kníhkupectvách nájdete knihy, ktoré ponúkajú rôzne návody na maľovanie mandál. 3. Automatické maľovanie- postup pre mňa najobľúbenejší. Pretože nikdy dopredu neviem ako bude výsledná mandala vyzerať. Jednoducho vezmete ceruzku a ono to ide akosi samo :) Nech už si zvolíte akúkoľvek formu tvorby je to výborná forma oddychu. V súčasnosti existuje nepreberné množstvo omaľovánok, takže je si z čoho vyberať.
Mandala sa dá namaľovať na čokoľvek takže jej pozitívnu energiu môžete mať všade so sebou.
Na jej vytvorenie môžete použiť nepreberné množstvo materiálov a techník. Najrozšírenejšie je kreslenie na papier, taktiež môžete maľovať farbami na textil, plátno, drevo, môžete použiť farby na sklo, korálky...
Kde všade mandalu hľadať?
V Tibete na vytváranie „tibetskej mandaly“ používajú tvorcovia farebný piesok. Ide o veľmi zdĺhavú a detailnú prácu, ktorá je po dokončení zničená. Zvyčajne rozprášená do vetra, alebo vody ako symbol opakujúceho sa kolobehu života a pominuteľnosti.
Pôvodní obyvatelia Ameriky tiež vytvárali svoje mandaly na ochranu proti zlým duchom v podobe lapačov snov.
Čo ste o mandale možno nevedeli?
V 20. storočí žil istý pán Carl Gustav Jung, ktorý sa ako psychológ veľmi rád zaoberal témou ľudského vedomia a nevedomia. A keďže aj on bol len človek z mäsa a kostí, potreboval z času na čas „vypnúť.“ Začal si teda maľovať, rôzne krúžky, symboly a prišiel na to, že mu pomáhajú uvoľniť sa, zrelaxovať. Útvary, ktoré nakreslil nazval mandalami. Dokonca aj svojim pacientom odporúčal maľovať mandaly ako formu terapie, či doplnkovú liečbu. Tak sa mandala stala nielen náboženským symbolom, ale aj istou formou liečenia.
Kto ste to ešte neskúsili, tak skúste. Naozaj je proces mandalo-tvorby veľmi ukľudňujúci. Pomôže vám to nachvíľu ujsť od uponáhľaného sveta, pretože mandala potrebuje čas.
Autor: Simona Novotná